5 fontos kérdés és válasz a pajzsmirigy göbökről
Ezek a kérdések merülnek fel a leggyakrabban a betegekben. Az orvos most megválaszolta őket.
A pajzsmirigy göbös megbetegedése igen sok embert érint, és gyakran komoly aggodalommal tölti el az illetőt, mikor megkapja a diagnózist. Pedig a göbök - bár rosszindulatú elváltozásokra is utalhatnak – gyakran ártalmatlanok.
Hogy melyek a leggyakoribb kérdések az állapottal kapcsolatban, arról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.
A pajzsmirigy göbök mindig okoznak tüneteket?
A pajzsmirigy göbök több méretben is előfordulhatnak, és hogy okoznak-e tüneteket, az attól függ, hogy mekkora göbbel is állunk szemben. Az egészen apró elváltozások rendszerint nem okoznak panaszt, így ezekre legtöbbször ultrahang vizsgálat során derül fény. A göbös strúma (a szerv megnagyobbodása) ellenben gyakran nyelési nehezítettséggel, rekedtséggel, gombócérzéssel jár, sőt, sokszor ki is tapintható, illetve látható.
Együtt járhat a pajzsmirigy túl-illetve alulműködésével?
Az, hogy valakinél keletkeztek göbök, az még nem jelenti azt, hogy a pajzsmirigy túl sok vagy túl kevés hormont is termel- bár az esetek többségében a szerv hormontermelési zavara is jelen van mellette. Léteznek hormontermelő göbök, és ha a mirigy megnagyobbodik, úgy szintén fokozottá válhat a hormontermelés.
Hogy kell kezelni?
Ez attól függ, milyen méretű, hogyan nő és hogy okoz-e panaszt. Amennyiben 1 cm-nél kisebb, úgy csupán rendszeres kontrollt, ellenőrzést igényel. 1 cm-nél nagyobb göbök esetén aspirációs citológiára van szükség a göb természetének megismerésére, rosszindulatúságának kizárására. Szükség esetén műtét is szóba jöhet. Természetesen, ha túl-vagy alulműködéssel jár, gyógyszeres kezelés, esetleg izotópos terápia indokolt. Fontos, hogy az alkalmazott kezelés mindig egyénre szabott.
Hideg vagy meleg göb: rosszindulatú?
- Előfordulhat, hogy rosszindulatú elváltozásra utal, ám ezt először nem lehet megmondani. Viszont, általánosságban elmondható, hogy a göbök két típusa közül (hideg, meleg) a hideg göbök gyakrabban rosszindulatúak, valamint az 1 cm felett esetén állhat fenn a gyanú. A kérdés eldöntéséhez vékonytű biopszia szükséges - mondja dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.
Kiújulhat?
Sokakban felvetődhet a kérdés, hogy vajon kiújulhatnak-e a göbök. A szakértő szerint kiújulni nem újulnak ki, ám újabbak sajnos keletkezhetnek. Éppen ezért, ha már valakinél egyszer már keletkeztek, úgy érdemes rendszeres kontrollra járni.
Összegezve
- A pajzsmirigy göbös megbetegedése gyakran okoz aggodalmat, de nem mindig rosszindulatú.
- Göbös strúma tünetei lehetnek nyelési nehezítettség, rekedtség, gombócérzés.
- Hormontermelő göbök esetén lehet szükség gyógyszeres kezelésre vagy műtétre.
- Hideg göbök gyakrabban rosszindulatúak, nagyobb göböknél szükség lehet biopsziára.
- Pajzsmirigy göbök esetén fontos a rendszeres kontroll.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Nem megy az alvás? Ez a gyakori hormonzavar is okozhatja