Ezeket látta már?

Hogyan kezelhető az úszófül?

Betegségek
2013. július 16. 10:14
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A betegség elsősorban gyerekek, vagy gyakran úszók körében fordul elő, neve is innen ered. Az úszófül gyakori probléma a nyári időszakban, megelőzéséről és kezeléséről fül-orr-gégész szakértőnket kérdeztünk.

Érzékeny fülek

bp-plus-kep-full-280x200-d00000A70e29d01f1da5f

Forrás: Sajtóközlemény


A köznyelvben úszófülként ismert otitis externa a hallójárat betegsége, melynek kialakulásában a tartós nedvesség döntő szerepet játszik. A felázott hallójárat érzékeny bőre sérülékennyé válik, így könnyebben kaphatunk el fertőzéseket – ismerteti dr. Augusztinovicz Mónika, a Fül-orr-gége Központ orvosa.

Ezt az állapotot a víz mellett kisebb – gyakran helytelen fültisztítás közben keletkező – sérülések, mechanikai, kémiai irritáció, vagy bizonyos, a fület is érintő betegségek, például seborrhea, vagy pszoriázis is előidézheti. A hallójárat sérült bőrén ezután a kórokozók könnyen megtelepedhetnek és gyulladást, gombás fertőzést is előidézhetnek.

Mikor gondoljunk fertőzésre?

A külsőfül gyulladása erős fájdalommal jár, mely gyakran az éjszakai alvást is nehezíti. Sok esetben a fül környéke is igen érzékeny lehet. Ezen kívül fülfolyás, halláscsökkenés, hőemelkedés, láz is jelentkezhet.

Szakszerű kezeléssel gyors gyógyulás

A fülfájdalmat nem érdemes elbagatellizálni, mert kezelés nélkül a fájdalom erősödésére számíthatunk, így javasolt mielőbb orvoshoz fordulnunk, aki vizsgálat, a hallójárat kitisztítása után rendszerint gyulladáscsökkentő fülcseppet ír fel. Amennyiben a fül váladékozása oly nagymértékű, hogy az nem teszi lehetővé a fülcsepp bejutását, a szakorvos ismételt kezelések során átjárhatóvá teszi azt. A hatás szinte órákon belül jelentkezik, a fájdalom csökkenése tapasztalható. Bizonyos esetekben szájon át alkalmazott antibiotikum szedésére is szükség lehet, emellett természetesen fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő készítmények javasoltak. A betegség rendszerint néhány nap alatt gyógyul, ezalatt fontos, hogy víz ne érje a fül területét.

Megelőzhetjük a panaszokat?

- Ha fürdés, strandolás után úgy érezzük, víz ment a fülünkbe, a fej oldalra fordításával és óvatos rázással igyekezzünk mielőbb eltávolítani.

- Ne használjunk fültisztító pálcikát, mivel leggyakrabban csak beljebb toljuk a felhalmozódott fülzsírt. Túl gyakran sem jó tisztítani, a fülzsír ugyanis fontos védelmi funkciót tölt be a fülben. A fülek piszkálása, vagy a túlzásba vitt hajápolók, hajspray-k használata is irritálhatja a fül bőrét.

- Rendszeresen sportolók, vagy érzékenyebbek számára, akik hajlamosak a fülbetegségekre érdemes egyénileg készíttetett, pontosan illeszkedő füldugót használni.

www.fulorrgegekozpont.hu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# fül-orr-gégészeti betegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés