Hipertonia - magas vérnyomás betegség
Magas vérnyomásnak a folyamatosan fennálló 140/90 Hgmm (higanymilliméter) feletti vérnyomásértékeket nevezik. A magas vérnyomás családi halmozódást mutathat, és gyakrabban fordul elő idős embereknél. Egy részük nem gyógyítható, de egészséges életmóddal és gyógyszereléssel kontroll alatt tartható.
A magas vérnyomás (hipertonia) tünetei
Általában nincsenek, amíg komplikációk nem jelentkeznek.
A magas vérnyomás (hipertonia) esetleges komplikációi
- Agyi infarktus (elterjedten használt angol nevén stroke, melyet az agyi artériák repedése/eltömődése vált ki, és gyakran a test egyik oldalának bénulásával jár).
- Szívelégtelenség.
- Vesekárosodás.
A magas vérnyomás (hipertonia) kiváltó okai
- Az esetek 90%-ában az ok(ok) ismeretlen(ek).
- Az esetek 10%-ában okként súlyos szívbetegség, vesebetegség, cukorbetegség vagy a mellékvese ritkán előforduló daganata szerepel (a mellékvese velő része termeli az adrenalin hormont).
- A vér nagy sótartalma súlyosbítja a fennálló magas vérnyomást, de okként nem jön számításba.
Mit tehet Ön magas vérnyomás (hipertonia) esetén
- Függőségkezelés: ne dohányozzon/igyon alkoholos italokat!
- Tartson alacsony só- és zsírtartalmú diétát!
- Mozogjon rendszeresen! (A testgyakorlás enyhíti a stresszt és segít a testsúly lefaragásában. A működő izmok felhasználják a vér zsírtartalmát és a szív is edzett állapotba kerül.)
- Pihenjen, ha feszült/fáradt, végezzen izomlazító gyakorlatokat!
- Ha az orvos gyógyszert írt fel Önnek, pontosan kövesse a kapott tanácsokat/előírásokat!. (Ne hagyja abba magától a gyógyszerek szedését!)
- Rendszeresen látogassa orvosát a vérnyomásértékek ellenőrzése végett, mert a jól kontrollált vérnyomás megelőzi a komplikációk kifejlődését!
Mit tehet az orvos magas vérnyomás (hipertonia) esetén
- Vérnyomáscsökkentő gyógyszereket ír fel.
- Figyelemmel kíséri, hogy megjelenik-e valamely komplikáció, és ha igen, akkor kezelésben részesíti Önt.
A magas vérnyomás (hipertonia) megelőzése
- 30 éves életkor után évenként ellenőriztesse vérnyomását, különösen akkor, ha családjában már volt/van magas vérnyomásban szenvedő rokon/közelebbi családtag.
- Kerülje a dohányzást, a túlzott alkoholfogyasztást, és a magas só/zsírtartalmú étrendet!
- Ha túlsúlyos, csökkentse testsúlyát!
- Végezzen aerobic testgyakorlatokat (úszás, kerékpározás, futás/gyors ütemű gyaloglás, aerobic tánc, élénk mozgással járó sportok) hetente legalább háromszor 15-60 percig minden egyes alkalommal, amíg mélyen nem lélegzik, de légszomj nélkül!
- Tanulja meg kezelni a stresszt!
Gyakori kérdések a hipertóniáról
A hipertónia, amelyet a köznyelvben magas vérnyomásnak hívunk, egy igen gyakori betegség, amelynek jellemzője, hogy az ütőereken (artériákon) átfolyó vér folyamatosan magas nyomást gyakorol az ütőerek (artériák) falaira.
Mi az a magas vérnyomás (hipertónia), és miért veszélyes?
A magas vérnyomás, más néven hipertónia, azt jelenti, hogy a vér tartósan magasabb nyomással áramlik az erekben, mint az optimális értékek. Ez hosszú távon károsíthatja az érfalakat, növeli a szívbetegségek, a stroke, a vesekárosodás és egyéb szövődmények kockázatát. Sokáig tünetmentes lehet, ezért gyakran „néma gyilkosnak” is nevezik, hiszen későn derülhet ki, amikor már károsodás is kialakult.
Milyen tünetek utalhatnak magas vérnyomásra?
A magas vérnyomás gyakran nem okoz egyértelmű tüneteket, ezért rendszeres vérnyomásmérés szükséges. Egyes esetekben jelentkezhet fejfájás, szédülés, fáradtság, orrvérzés, mellkasi fájdalom vagy látászavar. Ezek a tünetek azonban nem specifikusak, és más betegségeknél is előfordulhatnak. Emiatt nem szabad csak a tünetekre hagyatkozni a diagnózis felállításakor.
Hogyan lehet megelőzni vagy csökkenteni a magas vérnyomást?
A hipertónia megelőzésében és kezelésében nagy szerepe van az életmódváltásnak. Ajánlott a sófogyasztás mérséklése, a testsúly normalizálása, a rendszeres testmozgás, a dohányzás abbahagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése, valamint a zöldségben és gyümölcsben gazdag, kiegyensúlyozott étrend. Ha ezek nem elegendőek, vagy már kialakult a hipertónia, orvosi javaslatra gyógyszeres kezelés is szükséges lehet.
Milyen szövődményei lehetnek a kezeletlen magas vérnyomásnak?
A kezeletlen magas vérnyomás súlyos szövődményeket okozhat, például szívrohamot, agyvérzést, szívelégtelenséget, vesekárosodást, látásromlást vagy érszűkületet. Ezek a szövődmények gyakran maradandó egészségkárosodáshoz vagy akár halálhoz is vezethetnek. Ezért fontos a rendszeres vérnyomásmérés és az orvosi kontroll.
Mindenképp szedni kell gyógyszert magas vérnyomás esetén?
Nem minden esetben szükséges azonnal gyógyszert szedni, enyhébb emelkedésnél elegendő lehet az életmódbeli változtatás. Azonban, ha a vérnyomás tartósan magas, vagy már szövődmények alakultak ki, az orvos gyógyszert javasolhat. A gyógyszeres kezelést mindig egyénre szabottan, orvosi felügyelet mellett kell alkalmazni. Ha gyógyszert írnak fel, azt folyamatosan kell szedni, még akkor is, ha a vérnyomás rendeződik, hiszen a kezelés elhagyása újra emelkedéshez vezethet.
Magas vérnyomás esetén a PCOS növelheti a kardiovaszkuláris problémákat?
Igen, a PCOS (policisztás ovárium szindróma) magas vérnyomás mellett növelheti a kardiovaszkuláris problémák kockázatát. A PCOS gyakran társul inzulinrezisztenciával, elhízással és gyulladással, amelyek mind fokozzák a szív- és érrendszeri betegségek előfordulását, különösen akkor, ha a betegnek magas a vérnyomása is.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!