Ezeket látta már?

Hepatitis C: előítéletek és a valóság

Betegségek
2015. június 14. 17:59
Módosítva: 2015. november 17. 11:56
ps_140303_hepatitis_c_800x600

A fertőző betegségek esetében a betegeknek nemcsak a fizikai tünetekkel, hanem számos társadalmi megpróbáltatással is szembe kell nézniük. Ilyen például az előítéletesség, mely gyakran a fertőző betegség rendszeres velejárója. A hepatitis C fertőzés hallatán a közmegítélés főként a szélsőséges esetekre gondol, azonban a magyarországi fertőzöttek nagy része valamilyen egészségügyi beavatkozás során fertőződött meg 1992 előtt.

A hepatitis C vér útján terjedő, májat érintő betegség, mely hosszútávon a máj maradandó károsodásához, májzsugorodáshoz vagy akár májrákhoz is vezethet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a betegség több mint 170 millió embert érint világszerte, és évente majdnem 4 millió új fertőzés történik. Magyarországon a fertőzöttek − és egyben vírushordozók − száma akár 70 ezer is lehet, amely a teljes népesség 0,7%-át jelenti.

ps_140303_hepatitis_c_800x600

Forrás: Sajtóközlemény


A hepatitis C fertőzés hallatán a közvélemény fókusza a társadalmi perifériákon élőkre irányul, ahol a fertőzöttek tűvel, vágóeszközzel felelőtlenül érintkeznek droghasználat, tetoválás vagy egyéb tevékenység közben. Nem csoda, hogy a betegek számos előítélettel néznek szembe.

A hepatitisz C kórokozója vérrel terjedő vírus, mely az egész világon jelentős egészségügyi és gazdasági gondot okoz és nagy kihívást jelent az orvostudomány számára. Hazánk a közepesen fertőzött országok közé tartozik, a fertőzöttek száma kb. 200 000-re tehető. Magyarországon a vérzékeny betegek 90%-a hepatitisz C-vel fertőződött meg az 1993 előtt rendszeresen kapott nem vírusinaktivált gyógyszerek (vér, plazma, krió) miatt.

A fertőzés terjedése

A hepatitisz C vírus vér, vérkészítmények útján, valamint fertőzött vérrel szennyezett tűvel terjed. A vérkészítményeket ma már szigorúan ellenőrzik erre a vírusra is, továbbá az egyszerhasználatos eszközök elterjedése révén a kórházi fertőzések valószínűsége elenyészően kicsi. Az apró bőrsérüléseken bejutó, parányi mennyiségű vér is fertőzést tud okozni. Fennállhat a fertőzés veszélye tetoválás, akupunktúra vagy testékszer felhelyezésekor. A szexuális úton történő fertőződés valószínűsége kicsi. A vírust hordozó anya nem veszélyezteti újszülöttjét, ilyen eredetű megbetegedést eddig nem észleltek. Igen veszélyeztetettek az intravénás droghasználók.

A fertőzés megelőzése

A tetováláskor vagy akupunktúránál győződjünk meg arról, hogy az eszközöket megfelelően fertőtlenítették. Kerüljük a borotva, fogkefe, manikűrkészlet, közös használatát és az intravénás drogokat.

A betegség tünetei

A fertőzés gyakran semmilyen tünetet nem okoz, sokszor véletlenül, más okból végzett laboratóriumi vizsgálat során derül ki. A heveny C hepatitisz ugyanúgy zajlik, mint a többi vírusos hepatitisz, a bevezető tünetek általában enyhék, a sárgaság elhúzódó, gyakori a visszaesés. A krónikus C hepatitisz általában tünetmentes, de fáradékonyság, csökkent teljesítőképesség, enyhe emésztési zavarok jelentkezhetnek.

A hepatitisz C kimutatása

Heveny esetben a laboratóriumi leletek hasonlóak az egyéb eredetű májgyulladásban észleltekhez, a májenzimek emelkedettek. A C vírus elleni ellenanyag csak későn, a betegség kezdete után egy-két hónappal jelenik meg, ezért eleinte csak azt lehet tudni, hogy a hepatitisz nem A, és nem B. A krónikus C hepatitiszt a kóros májenzimek és a C vírus ellenes ellenanyag kimutatásán kívül az úgynevezett HCV PCR vizsgálattal (vagyis magának a vírusnak kimutatásával) és májbiopsziás vizsgálattal (májszövet mintavétellel) lehet kimutatni.

A betegség kimenetele

Az esetek több mint felében krónikus vírusfertőzés alakul ki. Ez lehet vírushordozó állapot májbetegség nélkül, de gyakran krónikus hepatitisz zajlik, ami csak a gondozás során kerül felismerésre. A krónikussá váló esetek egyharmadában lassan, évek alatt fokozódó hegesedés, végül - 50-40 év alatt - májzsugorodás (cirrhosis) fejlődik ki. Ebben a stádiumban nő a májrák megjelenésének esélye.

A hepatitisz C kezelése

A kezelés elsődleges célja a HCV-fertőzött betegeknél a májzsugorodáshoz vagy májrákhoz vezető folyamatok megelőzése vagy lassítása. A betegség kezelésének legkorszerűbb módja a pegylált interferon és ribavirin kombinált adása. A terápia megkezdése előtt a máj állapotát a hepatológusok májbiopsziával ellenőrzik (kivéve a vérzékenyeknél). A kezelés előtt meghatározzák a HCV genotípusát, mint olyan tényezőt, mely lényegesen befolyásolja a kezelésre adott választ és a kezelés optimális időtartamát. Sajnos a hazai HCV-fertőzések 90-95% a kezelés szempontjából legkedvezőtlenebb 1b genotípusba tartozik, ezért a kombinált gyógyszeres kezeléssel csupán 40-50%-ban érhető el tartós tünetmentesség. Bár csak a betegek mintegy fele gyógyítható meg, de a látszólag nem reagáló esetek is javulnak, csökken a gyulladás intenzitása, lassul a hegesedés folyamata. A terápia időtartama a genotípustól és a vírusszinttől függ, de általában egy-másfél évig tart. A kezelés rendszerint számos mellékhatással jár. Az interferon injekció és a ribavirin tabletta térítésmentesen áll rendelkezésre.

Védőoltás

Hepatitisz C elleni védőoltás sajnos nem áll rendelkezésre.

Szakértői elemzések azonban azt mutatják, hogy a magyarországi fertőzöttek 95%-át a vétlen elszenvedők képezik, kiknek meghatározó része az 1992 előtt vérátömlesztésen átesettek csoportját alkotja. 1992 előtt ugyanis nem ismerték a betegséget, nem vizsgálták a vérkészítmények fertőzöttségét, így − a műtéti beavatkozások során végzett vérátömlesztésnél, esetleg vérkészítmények alkalmazásánál vagy művesekezelésnél − a mai betegek többsége önhibájukon kívül fertőződött meg.

"Az előírás szerinti higiénés rendszabályok betartása megfelelő védekezési mód, de fontos, hogy ezeket pontosan, minden beteg esetében betartsuk a kezelések során. Ha egy páciens nem tud róla, hogy hepatitis C fertőzött, attól még lehet, hogy az, hiszen a betegség akár évekig is lappanghat tünetmentesen. Mindemellett, egyik beteg sem hoz magával friss leletet arról, hogy nincs fertőző betegsége" – mondta Dr. Horváth Gábor, a Budai Hepatológiai Centrum vezető főorvosa.

Nemcsak a fertőződés körülményei, hanem a betegség terjedéséről kialakult tévhitek is fokozott társadalmi előítéletet és félelmet szülnek. A WHO szerint a közvélemény nagy része még mindig úgy tudja, hogy a kepatitis C közönséges érintkezéssel terjed, ezért gyakori a betegek megbélyegzése, kiközösítése és megkülönböztetése. Ez azonban alaptalan, hiszen a hepatitis C kizárólag vérrel és testnedvekkel terjed, így például tűhasználattal, testékszer-behelyezéssel, nyállal, szexuális úton vagy anyáról gyermekre is, a betegek jelentős részénél viszont nem határozható meg a fertőzés forrása.

Arról, hogy Ön fokozott kockázatú csoportba tartozik-e, érdeklődjön háziorvosánál vagy a lenti információs források bármelyikén.

A Hepatitis C-ről a következő forrásokból tájékozódhat:

Egészségügyi Világszervezet: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs164/en/

Vírusus Májbetegek Országos Egyesülete: www.vimor.hu

Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ: www.obdk.hu

Magyar Hemofília Egyesület

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# májbetegség # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés