Ezeket látta már?

Hatékonyan a fülzúgás ellen

Betegségek
2014. március 04. 10:56
Módosítva: 2016. augusztus 28. 17:22

Az influenza és a légúti fertőzések csúcsidőszakában gyakori jelenség a fülfájás – a fertőzések, vírusok tüneteként jelentkezik, és néhány nap múltán el is múlik. Rosszabb esetben azonban a fülfájás erősödik, fülzúgás lép fel, ami aztán hetek, sőt hónapok elteltével sem múlik. A csengést fontos komolyan venni, hamar kezeltetni. A hiperbár oxigénterápia hathatós segítséget nyújt a fülzúgás megszüntetésében.

A fülzúgás problémája sajnos rengeteg embert érint a világon, és hazánkban is. Eredetét nehéz meghatározni: kialakulhat különböző fülproblémák - fertőzések, vírusok, gyulladások, szőrsejt-károsodás miatt, illetve a hallójárat elváltozásaiból, de a zajterhelés is gyakori kiváltó ok. Emellett a fülzúgás teljesen más probléma kivetülése is lehet - például fogászati bajok, vérszegénység, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, vagy idegrendszeri eredetű gondok.

hullamok-zene-d00000E70b847b3699aa3

Forrás: Medipress


A stressz okozta fülzúgás kivételével elmondható, hogy a különböző okok miatt a belső fül vérkeringése romlik, a sejtek pedig oxigénhiányban szenvednek.

"Fülzúgás esetén a hiperbár oxigénterápiát a Magyar Fül-Orr-Gégészeti Társaság is ajánlja. A kezelés azokban az esetekben a leghatásosabb, ahol a fülzúgás 6 hónapon belül kezdődött és elsősorban zajtrauma vagy gyulladás kapcsán alakul ki" –mondja dr. Szolnoki Nikolett, a Hiberbár Centrum orvosigazgatója.

A hazánkban egyedüliként hiperbár oxigénterápiás kezeléssel foglalkozó Hiperbár Centrum az elmúlt két évben összesen 59 fülzúgástól szenvedő beteget kezelt. "Szerencsére már hazánkban is egyre jobban elterjed a kezelés híre, egyre jobban beépül a köztudatba, így a páciensek is egyre többször jelentkeznek a betegség korai szakaszában" – teszi hozzá dr. Szolnoki Nikolett. "Betegeink felének fülzúgása 6 hónapnál rövidebb időn belül jelentkezett, így ők viszonylag időben jutottak el a kezelésre. A másik felük már hosszabb ideje küzdött problémájával, de a fülzúgás már annyira zavarta a mindennapi életüket, hogy a csökkenő esélyek ellenére is kérték a kezelést."

A Hiperbár Centrumban kezelt betegeknél a kialakulás oka az esetek egyharmadában volt pontosan diagnosztizálható: 11 betegnél zajtrauma, 8 páciensnél pedig gyulladás okozta a kellemetlen fülzúgást. Ezekben az esetekben a nemzetközi, és a magyar szakma is hiperbár oxigénterápiás kezelést javasol. A többi betegnél, tehát az esetek 2/3-ban, egyéb vagy nem pontosan tisztázható ok miatt alakult ki a fülzúgás.

"Eredményeink jobbak lettek a vártnál, annak ellenére ugyanis, hogy a betegek nagy részénél nem egyértelmű ok ált a fülzúgás hátterében, illetve 6 hónapnál hosszabb ideje küzdöttek a problémával, összességében az általunk kezelt betegek 60%-a (35 páciens) számolt be gyógyulásról vagy javulásáról" – mondta el dr. Szolnoki Nikolett. "Mi magunk is alá tudjuk tehát támasztani a különböző nemzetközi kutatások megállapításait, amelyek szerint a megfelelő időben és indikációval elkezdett hiperbár oxigénterápia segítségével jelentős eredményeket lehet elérni a fülzúgás s kezelésében."

A hiperbár oxigénterápia alkalmazása nem új keletű fülzúgás esetén – nemzetközi szinten már az 1960-as évektől használják kiegészítő kezelésként fülproblémák kezelésére. A légkörinél 2.5-ször nagyobb nyomáson lélegzett 100%-os oxigén hatására a gyenge vérkeringésű területek oxigénellátása jelentősen megnő. Ez segíti a belső fülben található, hangot érzékelő szőrsejtek oxigénszintjét, melyet akár 4-6-szorosára emel és kezelés után egy órával is 60%-al magasabb, mint azelőtt.

Magyarországon egyedüliként a Baromedical Zrt. működtet Hiperbár Centrumot, amelynek a budapesti Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet ad helyet. A Hiperbár Centrum 2005 szeptemberében kezdte meg működését.

További információk: www.baromedical.hu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# fül-orr-gégészeti betegségek # fülzúgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés