Ezeket látta már?

Elkeserítő eredmények: a jövő antibiotikumai hatástalanok lesznek a baktériumokkal szemben

Hírek
2025. január 17. 11:44
hatástalan antibiotikum baktériumok kezelése

Aggasztó felfedezést tettek az antibiotikumok jövőjével kapcsolatban a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatói.

Kimutatták, hogy a legveszélyesebb kórházi fertőzéseket okozó baktériumok képesek ellenállóvá (rezisztenssé) válni olyan új antibiotikumok ellen, amik még nem kerültek piacra. Emiatt ezek a fontos gyógyszerek azelőtt elveszíthetik a hatékonyságukat, hogy széleskörű használatuk megkezdődne. Mindezen eredményeiket a napokban a Science Translational Medicine és a Nature Microbiology tudományos folyóiratokban közölték le.

A kutatás főbb eredményei:

  • A baktériumok már az antibiotikumok széles körű alkalmazása előtt ellenállóvá, azaz rezisztenssé válhatnak, aláásva ezen gyógyszerek hatékonyságát.
  • A rezisztenciát okozó mutációk gyakran már jelen vannak a természetben élő baktériumokban, valószínűleg a múltbéli antibiotikum-túlhasználat miatt.
  • Az antibiotikum fejlesztési programok sikeressége jelentősen növelhető lenne, ha a rezisztencia kialakulását már a fejlesztés korai szakaszában figyelembe vennék.

A “rezisztencia-mentes” antibiotikumok mítosza

“Az új antibiotikumokat a fejlesztők gyakran úgy hirdetik, hogy nem alakul ki ellenük rezisztencia. Azonban ezt az állítást a rezisztencia-mentességről ritkán támasztják alá meggyőző adatok.” nyilatkozta Dr. Pál Csaba, akadémikus, a kutatások vezetője.

“A kutatásunk egy másik problémára is rávilágított: az antibiotikum fejlesztés általában arra irányul, hogy az adott szer minél több baktériumra hasson, azaz minél szélesebb legyen a spektruma. Való igaz, hogy sok új antibiotikum hatékonyabb ebből a szempontból az elődeinél, de ez egyáltalán nem garancia arra, hogy sokáig hatásos is marad a klinikumban.”

Elkeserítőek az eredmények

A két tanulmány összesen 18 új antibiotikumot vett górcső alá, és az eredmények meglehetősen elkeserítőek: szinte minden tesztelt antibiotikum ellen gyorsan kialakult a rezisztencia, megcáfolva a korábban leközölt ígéreteket.

Például, elsőként mutattak ki rezisztenciát a korábban csodagyógyszernek gondolt teixobaktin ellen, sőt, az erre a szerre ellenállóvá vált baktériumok más fontos antibiotikumokra is rezisztensek lettek. A helyzetet tovább súlyosbítja azon felfedezés. hogy a rezisztenciáért felelős mechanizmusok jelentős része már kimutatható klinikai izolátumokban, még mielőtt ezen baktériumok találkoztak volna az új szerekkel.

Ennek két valószínű oka lehet:

  1. 1 az egyik a meglévő antibiotikumok túlzott használata,
  2. 2 a másik pedig az a tény, hogy az új antibiotikumok gyakran nem is annyira “újak”, mivel az elődeikhez hasonló elven működnek.

Ez komoly veszélyforrást jelent, mivel így a legújabb antibiotikum jelöltek is hatástalanná válhatnak röviddel azután, hogy forgalomba kerülnek.

Változásra van szükség az antibiotikumok fejlesztésében

A kutatók szerint gyökeres szemléletváltásra van szükség az antibiotikum-fejlesztésben. A felelős cégeknek a fejlesztési folyamat kezdetétől be kellene építeni a lehetséges rezisztencia mechanizmusok átfogó vizsgálatát. Ezáltal csökkenhet a rezisztencia kialakulásának kockázata. Ez nem csak tudományos, hanem gazdasági szempontból is előnyös. Jelenleg ugyanis az antibiotikum-fejlesztések nagy része veszteséges, részben pont a rezisztencia korai felbukkanása miatt.

“Ki kell emelnünk, hogy néhány új antibiotikum viszont ígéretes a jövőre nézve. Ezekre lassabban alakul ki a rezisztencia, vagy csak bizonyos baktériumfajok képesek alkalmazkodni hozzájuk. A következő fontos lépés az, hogy minél jobban megértsük ezen ígéretes antibiotikumok közös jellemzőit.” – jegyezte meg Dr. Daruka Lejla, a tanulmányok egyik első szerzője.

Az új kutatási eredmények rávilágítanak arra, hogy az új antibiotikumok fejlesztésénél az innovatív megközelítéseket kellene előtérbe helyezni, beleértve az új célpontok kiaknázását illetve a már meglévők előnyös kombinálását. Emellett kiemelt fontosságú a már forgalomban lévő antibiotikumok felelős használata. Így a rezisztencia mechanizmusok terjedését lassíthatjuk, és ezáltal megőrizhetjük az új szerek hatékonyságát.

Katasztrofális jövőt jósolnak a rezisztens baktériumok: milyenek lesznek a jövő antibiotikumai?
Kapcsolódó cikk

Katasztrofális jövőt jósolnak a rezisztens baktériumok: milyenek lesznek a jövő antibiotikumai?



Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Szegedi Biológiai Kutatóközpont
# baktériumok # fertőzés # antibiotikum # antibiotikum-rezisztencia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés