Ezeket látta már?

Gyomorfekély kezelése: házi módszerek, amik segíthetnek a terápia mellett

Betegségek
2024. július 02. 09:04
gyomorfekély kezelése házi praktikák, módszerek terápia

Milyen házi módszerekkel enyhíthetjük a gyomorfekély kellemetlen tüneteit? Mutatjuk!

A gyomor- és nyombélfekély kezelésénél a legfontosabb természetesen annak kiderítése, hogy pontosan mi áll a fájdalmas, fekélyes sebek kialakulásának hátterében. Ez ugyanis rendkívül fontos a megfelelő terápia megválasztásához. Mivel azonban a gyomorsav erősen irritáló hatású lehet, első lépésként sok orvos savlekötők, illetve a savtermelődést csökkentő gyógyszerek szedését javasolhatja, még a pontosabb diagnózis előtt. Ezek a szerek gyorsíthatják a fekélyek gyógyulását is.

Gyomorfekély kialakulásának okai

A gyomor- és nyombélfekély kialakulásában rendkívül nagy szerepe van a Helicobacter pylori nevű baktériumnak. Ez a kórokozó rendkívül ellenálló, a kezeléséhez gyakran két (sőt esetenként három) antibiotikum kombinációjára van szükség, emellett pedig savlekötőket is javasolhat a kezelőorvos.

A legsúlyosabb esetekben, mikor a gyomorfekély perforálódik (ez pedig akár az életet veszélyeztető állapotot is okozhat), műtétre is szükség lehet. Ilyenkor nemcsak a gyomor belső felét borító nyálkahártya sérül, hanem a gyomor fala is, ennek következményeként pedig a gyomor tartalma, így például az igen erős gyomorsav is a hasüregbe kerülhet, és ott súlyos gyulladásokat okozhat. A műtét során ezt igyekeznek megelőzni.

Gyomorfekély kezelése házi módszerekkel

Az igen elterjedt tévhittel ellentétben az étrendnek önmagában nincs köze a fekély kialakulásához. Nem gyorsítja vagy lassítja a gyógyulást, ha bizonyos ételekről lemondunk, másokat pedig előnyben részesítünk, és a megelőzésben sincs szerepe annak, ha például lemondunk a csípős vagy fűszeres fogásokról. Természetesen azonban érdemes mindig figyelembe venni az egyéni jellegzetességeket, vagyis azt, hogy mely ételekre reagál erősebben a szervezetünk.

Számos házi módszerről tartják úgy, hogy javítja a gyomorfekélyes betegek állapotát, vagy gyorsítja a gyógyulást, de nem mindegyikről sikerült még tudományos módszerekkel bebizonyítani, hogy valóban jótékony hatásaik lennének. Az úgynevezett bioflavonoidoknak, vagyis a növényekben található aktív vegyületeknek lehetnek pozitív hatásai, ezért érdemes több zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani.

Magas a bioflavonoid-tartalma például a szőlőnek, az almának és a bogyós gyümölcsöknek, a sötétzöld leveles zöldségeknek, a brokkolinak és a zöld teának. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy mindenkinek máshogy reagál a szervezete, és előfordulhat, hogy éppen a "gyógyítónak" tartott ételek okoznak irritációt. Szintén segíthetik a gyógyulást a probiotikumok, melyek hatékonyan veszik fel a küzdelmet a H. pylorival szemben. A probiotikumok különösen fontosak lehetnek, ha antibiotikumot kell szednünk, ezek a gyógyszerek ugyanis (sajnos) nem válogatnak a jótékony és a káros mikrobák között, a probiotikumok segítségével visszapótolhatjuk a szervezetünk számára nélkülözhetetlen jótékony baktériumokat.

Megelőzhető a gyomorfekély?

A gyomorfekély igazi népbetegségnek számít, ráadásul nagy a kiújulás rizikója is. Mint már említettük, az étrendnek nincs szoros kapcsolata a gyomorfekély kialakulásával, de bizonyos élelmiszerek egyes emberek gyomrát erősen irritálhatják. Ezek közé tartoznak például a csípős, fűszeres ételek, a kávé, a hagymafélék, a zsírban sült ételek, a vörös húsok vagy a szénsavas italok. Ha érzékenyebb a gyomrunk, hajlamosak vagyunk a gyomorégésre vagy a refluxbetegségre, érdemes ezeket az ételeket kerülni.

Szintén nem egyértelmű a kapcsolat az alkoholfogyasztás és a dohányzás, valamint a gyomorfekély között. Az azonban igaz, hogy ezek az élvezeti szerek nem tesznek jót a szervezetünknek – így a gyomrunknak sem –, ezért érdemes ezek fogyasztását csökkenteni.

A Helicobacter pylori mellett a nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszerek tekinthetőek a gyomor- és nyombélfekély egyik legfőbb okának. Az ibuprofen és acetil-szalicilsav tartalmú, igen népszerű gyógyszerek, fájdalomcsillapítók hatással vannak annak a váladéknak a termelődésére, mely védi a gyomor falát a savak maró hatásától.

Ezen gyógyszerek túlzásba vitt alkalmazása jelentősen növeli a gyomor- és nyombélfekély kialakulásának rizikóját, ezért érdemes ritkábban, csak szükség esetén szedni ezeket, illetve előnyben részesíteni a más hatóanyagokat tartalmazó gyógyszereket.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hol fáj a gyomorfekély? Ilyen tünetekről ismerheti fel, ha már súlyos



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# gyomorégés # reflux # gyomorfekély # gyomorsav # Helicobacter pylori # savlekötő # Sanitas-szolgáltatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés