Téves diagnózis: figyelemzavaros hiperaktivitás
Az Egyesült Államokban csaknem egymillió gyermeknél állíthatták fel tévesen a figyelemzavaros hiperaktivitás (ADHD) diagnózisát amiatt, hogy az iskolaelőkészítőben ők voltak a legfiatalabbak és a legéretlenebbek a csoportban – derült ki egy nemrég közzétett tanulmányból.
A Michigani Állami Egyetem kutatóinak vizsgálata feltárta, hogy a téves diagnózis miatt évi 320-500 millió dollárt feleslegesen adnak ki gyógyszerekre, ebből 80-90 milliót a szegények egészségügyi ellátását fizető egészségbiztosítónak (Medicaid) kell fizetnie.
Figyelemzavaros hiperaktivitásban a leggyakrabban metilfenidátot írnak fel, ez egy pszichostimuláns. A gyógyszer hosszútávú hatásai még kevésbé ismertek, írta a vezető szerző, Todd Elder a Journal of Health Economics folyóiratban megjelenő cikkben.
A kutató 12 ezer gyermeket vizsgált és megállapította, hogy "az iskolaelőkészítő csoport legfiatalabb tagjainál 60 százalékkal gyakrabban diagnosztizáltak figyelemzavaros hiperaktivitást, mint ugyanezen csoport legidősebb tagjainál. Ehhez hasonlóan ötödik és nyolcadik osztályban a legfiatalabbak kétszer gyakrabban kaptak valamilyen stimuláns szert" ADHD miatt.
Bár a diagnózist ezekben az esetekben csak orvos állíthatja fel, "ez számos esetben a tanárok által az iskolaelőkészítő csoportban megfigyelt rosszalkodáson alapul. Ezek a tünetek a fiatalabbaknál azonban inkább tükrözik az érzelmi vagy szellemi éretlenséget" – véli Elder.