Szimatolj egyet és megmondjuk, hogy autista vagy-e!
Mielőtt a kedves Olvasó azt gondolja, hogy viccelünk, egy újabb kutatás eredményeivel szeretnénk megismertetni Önöket, ami reményt adhat az autizmus-spektrum betegség korai diagnózisára.
Gondoljuk el, hogy egy illatos rózsát szagolgatunk... Igazán jó és kellemes érzés. Ezután benyitunk mondjuk egy edzőterembe, ahol megcsapnak minket a keményebb illatok... orrunkat is megpróbáljuk minél kevesebb szagingernek kitenni, amennyire lehet.
A Current Biology neves szaklapban megjelent tanulmány szerint azonban ezt nem mind tesszük egyformán. Úgy vélik kutatásuk alapján, hogy az autista (ASD=autizmus-spektrum zavar) gyermekek nem korlátozzák szaglásukat akkor sem, ha igencsak kellemetlen, esetleg undorító szagoknak vannak kitéve környezetükben.
A kutatók szerint ez az érdekes felismerés segíthet az autizmus, az ASD korai diagnózisában.
"Nagyon meglepő volt ez az észlelés..." – említi a kutatás vezetője – "hogy a típusosan fejlődő gyermekek és az autisták között ilyen jelentős különbség van szaglási mintázatukban".
A korábbi tapasztalatok, vizsgálati eredmények mind azt mutatták, hogy autizmus-spektrum zavarok esetén általában valamely érzékelési vagy mozgási, koordinációs készségben lehet a különbség, ilyen egyszerűnek tűnő különbség fel sem merült senkiben.
A vizsgálat 18-18, tipikusan fejlődő és ASD-s gyermeken zajlott. Kellemes és kellemetlen illatokat kellett szagolniuk, és mérték közben a szaglási reakcióikat. A gyermekek átlagéletkora 7 év volt. Amíg a "normálisan" fejlődők körében a szaglási átlag-időtartam mintegy 305 milliszekundum volt, autistáknál ilyen értéket nem lehetett megállapítani.
A szaglási válaszreakcióban mért különbségek korrekt módon követték a gyermekek fejlődési típusát, tehát az autisták, ASD-sek esetén kb. 81%-os pontosságot mutattak. Ezen túl az is kiderült, hogy a normálistól eltérő szaglási mintázatuk az autizmus súlyosságával is összefüggésben állt, főleg a szociális zavarok terén.
Természetesen, egyelőre a teszt nincs még annyira kidolgozott állapotban, hogy "szűrni" lehessen vele autizmusra. A kutatók úgy vélik, hogy ez a teszt rendkívül praktikus és gyors lehet, hiszen kb. 10 perc alatt egy egyszerű módszerrel azonosítható lesz az ASD. Nem kell hosszas pszichológiai teszteket, feladatmegoldásokat folytatni a vizsgálandó gyerekkekel. Elvileg akár néhány hónapos korban (!) is elvégezhető majd, ami azt is jelenti, hogy az igen korai diagnózis javíthatja a kezelés esélyeit.
A kutatók azon is gondolkodnak jelenleg, hogy esetleg a szaglási teszt kiterjeszthető-e az autizmuson, ASD-n túl más, gyermekkori idegrendszeri fejlődési zavarokra is. A fő kérdés azonban egyelőre a kutatók számára: lehetséges-e hogy a szaglási érzékelés zavara egy valójában szociális károsodás alapvető jellemzője lenne?
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150702132257.htm