Öt ember betegedett meg trichinellózisban Békés megyében
Öt ember betegedett meg trichinellózisban a Békés megyei Medgyesbodzás-Gábortelepen, magán célra nevelt sertések, magán vágása és feldolgozása, valamint az abból készült ételek elfogyasztásának következtében - közölte a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal az MTI-vel csütörtökön.
A hivatal közleménye kiemelte: az állategészségügyi hatóság átfogó vizsgálatot végez az érintett településen tartott sertések fertőzöttségének kivizsgálása érdekében. Eddig 11 udvar 24 sertéséről gyanítják, hogy magában hordozza a betegséget.
A betegek a házi disznóvágáson résztvevők és a "disznótoros kóstolót" fogyasztók közül kerültek ki. Ennek következtében a hivatal felhívja a lakosság figyelmét, hogy a saját sertésvágásból, vagy a településről származó, disznótoros kóstolókat ne fogyasszák el a vizsgálatok lezárásáig.
A trichinella olyan, a sertés és a vaddisznó izomzatában rejtőző parazita, amely a fertőzött állat nyers vagy nem kellően hőkezelt húsának elfogyasztását követően az emberben is megbetegedést okozhat. A trichinellával fertőzött és nem kellően hőkezelt sertéshúsos étel elfogyasztása után 2-28 nap, leggyakrabban 7-10 nap múlva erős hasmenés, émelygés, hányás, magas láz, fejfájás, majd 2 héttel később jellegzetes tünetként a szemhéj, szemkörnyék és arc vizenyős duzzanata, izomfájdalmak, köröm alatti vérzések jelentkezhetnek. A betegség emberről emberre nem terjed.
Az ember a fertőzött nyershúsból készült, nem kellő mértékben átsütött, megfőzött húskészítmény fogyasztásával - füstölt kolbász, füstölt sonka nyersen fogyasztva - megfertőződhet, mert ezen termékek elkészítésekor a parazita nem pusztul el.
A trichinella vizsgálat a házi sertésvágások esetén nem kötelező, azonban az állategészségügyi szolgálatot magán célú vizsgálatok elvégzésére is igénybe veheti a lakosság.
A hivatal aláhúzta: Magyarországon valamennyi közfogyasztásra kerülő, engedélyezett vágóhídon levágott sertés, illetve vadfeldolgozókban feldolgozott vaddisznó testét az állategészségügyi hatóság a forgalomba hozatalt megelőzően trichinella vizsgálatnak is aláveti. Ezért a vágóhidakról és a feldolgozó üzemekből kikerülő sertéshús és sertéshúst tartalmazó élelmiszerek biztonságosak.
Emellett azonban fontos felhívni az állattartók figyelmét arra, hogy a trichinellozis és más járványos állatbetegségek terjedésének megakadályozása érdekében továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítani az alapvető járványvédelmi, higiéniai intézkedések betartására, a rágcsálómentes környezet fenntartására és megőrzésére, hiszen a járványtani nyomozás alapján a fertőzést a patkányok közvetítették a sertések felé.