Oltási naptár - 2012.
Az ismertetés az OEK (Országos Epidemiológiai Központ) által kiadott szakembereknek szóló módszertani levél alapján készült. A módszertani levél részletesen taglalja a védőoltásokkal kapcsolatos tudnivalókat: mikor és mire javallottak, mikor ellenjavallt az adásuk, tárolás, felhasználás, oltási nyilvántartás stb. minden teendőt az orvos, gyógyszerész és az egészségügyi szakszemélyzet számára. Kivonatunkban az ez évben érvényes oltási naptárt, és a vele kapcsolatos rövid magyarázatot tesszük közzé.
ÉLETKORHOZ KÖTÖTT KÖTELEZŐ VÉDŐOLTÁSOK
A) FOLYAMATOS OLTÁSOK
I. BCG oltások
- Az újszülöttek BCG oltását a szülészeti intézményben, illetőleg a születést követő 6 héten belül, folyamatos oltás keretében kell elvégezni. A késleltetett BCG oltás nem befolyásolja a csecsemőkori oltások ütemezését.
- A születést követő 6 héten belül BCG oltásban részesített csecsemőket 4-6 hónapos kor között ellenőrizni kell. Azoknál a csecsemőknél, akiknél 6 hónapos korukig a BCG oltás helyén beszűrődés, vagy heg nem látható, a BCG oltást – tuberkulin próba nélkül – meg kell ismételni.
- Azokat, a csecsemőket, akik az ismételt BCG oltás után is heg-negatívak maradnak, nem kell további BCG oltásban részesíteni.
- Egyéves kor felett BCG primovakcináció végzése csak az egészségügyi hatóság elrendelésére történhet.
- A 2. pontban felsoroltak BCG oltását a házi gyermekorvos, háziorvos, tüdőgondozó intézeti asszisztens, illetve Calmette nővér egyaránt elvégezheti. Javasolt, hogy egy-egy területen egységes rend szerint történjenek a BCG oltások. Az egy-egy területre vonatkozó egységes eljárás kialakítása tekintetében a területileg illetékes pulmonológus szakfőorvos és epidemiológus főorvos javaslata alapján az illetékes megyei tiszti főorvos döntése szerint kell eljárni.
- A BCG oltások szervezése, végrehajtása, illetőleg nyilvántartása tekintetében a 18/1998. (VI. 3.) NM rendeletben, illetve az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet és az Országos Epidemiológiai Központ által 2001-ben a BCG oltásokról kiadott módszertani levélben foglaltak a "Javallatok" címszó 2. és 3. pontjai, illetve az "Ellenjavallatok" címszó 1. pontjának kivételével – az irányadók. A 2500 grammnál kisebb születési súly nem tekintendő a BCG oltás kontraindikációjának.
- II. Diftéria-pertussis-tetanusz védőoltások acelluláris pertussis komponenst tartalmazó oltóanyaggal (a továbbiakban: DTPa), a poliomyelitis elleni védőoltások inaktivált poliovírus tartalmú oltóanyaggal (a továbbiakban: IPV), b típusú Haemophilus influenzae fertőzés (a továbbiakban: Hib) elleni oltások kombinált vakcinával)
- Az alapimmunizálást betöltött 2, 3, 4 hónapos korban, az első újraoltást betöltött 18 hónapos korban a DTPa, az IPV, és a Hib komponenseket együttesen tartalmazó vakcinával kell végezni. Ha a csecsemő, illetve kisgyermek DTPa+IPV+Hib alapimmunizálása csak egyéves kor után fejeződik be, figyelemmel kell lenni arra, hogy az alapimmunizálás harmadik részlete és az első emlékeztető oltás között legalább 6 hónap teljen el.
- b) A betöltött 6 éves korban esedékes diftéria-pertussis-tetanusz és poliomyelitis elleni második emlékeztető oltáshoz DTPa+IPV vakcinát kell alkalmazni.
- III. Egyadagos kiszerelésű élővírus tartalmú kombinált kanyaró-mumpsz-rubeola (MMR) oltóanyaggal kell oltani a 15 hónapos korukat betöltött kisgyermekeket.
B) KAMPÁNYOLTÁSOK
Iskolai kampányoltások
Az életkorhoz kötött kötelező oltásokat 11 éves kortól iskolai oltások keretében kell elvégezni. Bár számos előnye van a folyamatos oltásnak, ennek ellenére 11–14 éves korban a gyermekek sokkal eredményesebben utolérhetők iskolában, mint egyedileg. Ugyanakkor kampányoltás keretében egy közösség számára rövid időn belül lehet biztosítani a megfelelő védettséget, s ennek igen nagy jelentősége van.
A kampányoltások iskolai osztályokra és nem a tanulói életkorokra vonatkoznak. A megadott iskolai osztályon kívüli (alsóbb osztályokban) tanulók csak abban az esetben oltandók, ha igen nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy sohasem érik el az oltásra kijelölt iskolai osztályt (pl. az általános iskola III. osztályába járó 13 éves gyermek hepatitis B ellen oltandó, hiszen joggal feltételezhető, hogy időközben kimarad az iskolából).
Az alábbi, életkorhoz kötötten kötelező védőoltásokat kampányoltások keretében kell végezni:
1. MMR újraoltás
Élő, attenuált kanyaró-mumpsz-rubeola vírust tartalmazó vakcinával újraoltásban részesülnek a 2000. június 1.–2001. május 31. között születettek [azaz az általános iskola VI. osztályát (6. évfolyam) a 2012/2013-as tanévben végzők] iskolai oltások keretében 2012. szeptember hónapban.
2. Diftéria, tetanusz és acellularis pertussis komponenst tartalmazó oltóanyaggal végzendő (dTap) emlékeztető oltás Az 2000. június 1.–2001. május 31. között születettek [azaz az általános iskolák VI. osztályát (6. évfolyam) a 2012/2013-es tanévben végzők] oltása 2012. október hónapban történik meg.
(Értelemszerűen azon gyermekek, akik ehhez a korosztályhoz tartoznak, de valamilyen ok miatt korábban már dT vagy dTap emlékeztető oltásban részesültek, 2012-ben nem oltandók.)
Az iskolaorvos írásbeli kezdeményezésére a területileg illetékes kistérségi népegészségügyi intézet engedélyével az MMR és a dTap kampányoltás egyidejűleg is szervezhető.
Hepatitis B elleni védőoltásban részesülnek:
a) Azok a tanulók, akik az általános iskola VII. osztályát a 2011/2012-es tanévben végzik az alapimmunizálás első részletét 2012 márciusában kapják meg.
A második oltás beadására 2012 szeptemberében kerül sor.
b) Hepatitis B elleni védőoltásban részesülnek az 1999. június 1.–2000. május 31. között születettek (azaz az általános iskola VII. osztályát a 2012/2013-es tanévben végzők) iskolai oltások keretében.
A két oltásból álló hepatitis B elleni oltási sorozat első részlete 2012 szeptemberében kerül beadásra.
(Az Engerix B 20 mcg/1 ml-es kiszerelésű vakcinából a 11–15 évesek számára 2 oltás elegendő, amely egyenértékű védettséget ad az Engerix B 10 mcg/0,5 ml-es kiszerelésű vakcinával végzett 3 részletből álló sorozatoltás révén kialakított védettséggel.)
Az újszülöttkori HBV-fertőzés megelőzésére bevezetett program keretében hepatitis B elleni sorozatoltásban részesített csecsemőket serdülőkorban nem szükséges a kampányoltások során emlékeztető oltásban részesíteni. Az oltottsági állapot igazolása egyéni védőoltási dokumentáció (Gyermek-egészségügyi kiskönyv), vagy más egészségügyi dokumentáció (törzslap) alapján történhet. Ugyanez vonatkozik azokra a hepatitis B ellen korábban szabályosan immunizált egészséges gyermekekre is, akiknél a kampányoltás időpontjában a dokumentáció rendelkezésre áll.