Nyakunkon a tbc járvány
Évtizedek munkáját teheti tönkre a tuberkulózis új fajtája, mely ellenállást mutat az antibiotikumokkal szemben. Egyes kutatók globális méretű járvánnyal fenyegetnek.
Bár folyamatosan újabb típusú antibiotikumokat fejlesztenek ki asúlyos betegségek kezelésére, a nem megfelelő diagnózis és a gyógyszerek helytelen alkalmazása miatt ezek gyorsan elveszítik a hatékonyságukat. Ennek következménye pedig igen súlyos lehet, például az, hogy egyre nehezebb kordában tartani a tuberkulózist.
Egy, a The Lancet Respiratory Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerint a gyógyszerrezisztens tuberkulózis megjelenése, terjedése miatt a betegség ellenőrzésére vonatkozó több évtizedes munka válhat semmissé. A szakemberek szerint sokkal pontosabb diagnózisokra, megfelelő gyógyszerszedési gyakorlatra és a betegség terjedésére vonatkozó fokozott elővigyázatosságra van szükség, mert ezek nélkül még a legújabb antibiotikumok is gyorsan elveszítik a hatékonyságukat.
A tuberkulózis még napjainkban is az egyik leghalálosabb fertőző betegség
Egyre nehezebb és költségesebb a tuberkulózis gyógyítása
A tuberkulózis még napjainkban is az egyik leghalálosabb fertőző betegség, a becslések szerint évente mintegy 1,8 millió áldozatot követel. A leggyakoribbak a megbetegedések Indiában, Indonéziában, Kínában, Nigériában, Pakisztánban, Oroszországban és Dél-Afrikában. Minden ötödik tuberkulózisos eset ellenáll legalább egy antibiotikumnak, a betegek 5 százaléka pedig két vagy több gyógyszerre is rezisztensek. Az antibiotikum-rezisztens tuberkulózist nemcsak nehezebb, de sokkal költségesebb is gyógyítani, és a betegek között jóval nagyobb a halálozás aránya. Ráadásul a rezisztens tuberkulózis gyorsabban is terjed: korábban úgy gondolták, hogy csak a nem megfelelő gyógyszerezés miatt alakul ki az egyénekben a gyógyszerrezisztencia, ám a legutóbbi kutatások során bizonyították, hogy az új esetek mintegy 95 százaléka gyógyszerrezisztens.
Mi is pontosan a tuberkulózis? Ide kattintva bővebben olvashat a betegségről.
"Az antibiotikumoknak ellenálló tuberkulózis globális probléma, mely jelentős mértékben visszavetheti azon törekvéseinket, hogy a betegséget megfékezzük. Még akkor is, ha a gyógyszerek működnek, a tuberkulózis kezelése hosszadalmas, bonyolult és költséges folyamat. Ha antibiotikum-rezisztens esettel találkozunk, a gyógyulás akár évekbe is kerülhet, a gyógyszereknek pedig súlyos és igen kellemetlen mellékhatásaik lehetnek" - mondta Keertan Dheda professzor, a tanulmány vezető szerzője. "Sokkal hatékonyabb diagnosztikai módszerek kidolgozására van szükségünk, és elérhetővé is kell ezeket tennünk a szegényebb országok számára is."
Évről évre ellenállóbb baktériumtörzsek
"Fordulóponthoz értünk el a tuberkulózisjárvánnyal kapcsolatban. Minden évben újabb és újabb baktériumtörzsekkel találkozunk, amelyek fertőzőbbek, nehezebben kezelhetőek és több embert érintenek" - írja a cikkel kapcsolatban dr. David W. Dowdy, a Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health közegészségüggyel foglalkozó szakembere. "A következő évtizedben két forgatókönyvvel is találkozhatunk: vagy sikerül jelentős mértékben visszaszorítani a tuberkulózist, vagy hatalmas mértékű globális járvánnyal kell majd szembenéznünk. Minden azon múlik, hogy a döntéshozók képesek lesznek-e előtérbe helyezni a gyógyszerrezisztens tuberkulózis elleni küzdelmet."