Mitől beteg a gyerek? Gyermekkori fertőzések nyomában
Amikor kicsi (vagy nagyobb) gyerekünk hirtelen lázas lesz, vagy hányás, köhögés, hasmenés, torokfájás, hasi görcs jelentkezik nála, már tudjuk, de legalábbis sejtjük, hogy valamilyen fertőzés lehet a háttérben. E cikkel indított sorozatunkkal körbejárjuk a gyakoribb gyermekkori fertőzéseket, hátha nem mindenki számára közismert, melyek is ezek, és mire kell figyelnünk.
Mi okozhat fertőzést?
Leggyakrabban a vírusok és baktériumok (ritkábban gombák és paraziták) okozzák a gyermekkori fertőzéseket. A baktériumok "nagyobbak", normál mikroszkóppal jól láthatóak, van DNS és RNS is bennük. Érdekesség, hogy a baktériumok legnagyobb része ártalmatlan, voltaképpen jótékony hatásukat fejtik ki a szervezetben (ilyen a közismert Lactobacillus, az erjesztő hatású baktériumok). Kevés a kórokozó közöttük, és ezek általában jól ismertek (pl. Staphyloccusok, Streptococcusok, Salmonella, Klebsiella stb.)
A vírusok jóval "kisebbek", csak a speciális elektronmikroszkóp mutatja meg őket. Csak DNS – vagy csak RNS van bennük, és léteznek pl. csak állatokat, ill. növényeket károsító fajok.
Hogyan terjedhet a fertőzés?
Itt a lényeges pont, hogy a kórokozó valamilyen módon a szervezetbe kerül. Lássuk az utakat:
Cseppfertőzés – nyál, tüsszentés, köhögés
Enterális fertőzés – élelmiszer, fertőzött víz
Szexuális kontakt útján
Hematogén (a vér útján) – vér, vérkészítmény, malária-szúnyog
Milyen szakaszok jellemzik a fertőzést?
Lappangás: látszólag "békés" időszak, a bejutott kórokozó csendben szaporodik, eljut más szervekbe. Minden betegségnél más és más időtartam.
Bevezető szakasz: amire utaltunk már, vegyes tünetek, láz, a kicsi "érthetetlen" nyűgössége, bőrpír vagy kiütés, hányás, fejfájás, aluszékonyság... változatos tünetek
A kialakult betegség (zajlása): a valódi tünetekkel járó betegség. Érdekesség, hogy ennek tünetei már sok esetben eltérhetnek a bevezető időszak "diffúznak tűnő" jelzőtüneteitől.
Lábadozás időszaka
Gyakoribb tünetek és panaszok
A kettő közötti különbség annyi, hogy a tünetet a vizsgáló orvos is látja, a panasz pedig amit a beteg érez, jelez, elmond. Kisgyerekeknél ez a nehezebb, mert nem tudja pontosan megmondani mi is a baja...
Tünetek
Láz
Nyirokcsomó-megnagyobbodás
Szájüregi fekély
kötőhártyagyulladás
Hányinger, hányás
Hasmenés
Bőrkiütés
Sárgaság
A vérkép eltérései
Panaszok
Torokfájás, nyelési fájdalom
Fejfájás
Ízületek fájdalma
Izomfájdalom
Hasi fájdalom, görcs
Vizeléskor érzett csípő érzés, fájdalom
Mire érdemes figyelnünk?
A szülő számára legfontosabb gyermeke egészsége, ezért a gondos szülő a legapróbb jeleket "észreveszi", annyira ismeri, hogy minden változás, más viselkedés már feltűnő számára. Ezek között a szülő jobban eligazodik, mint az orvos, és a gyerekek, minél kisebbek, annál nehezebben tudják megfogalmazni, mi is a bajuk...
Változik a mimika, gesztusok, a gyerek étvágytalanná, nyűgössé válhat, állandóan anyukája ölében szeretne lenni, vagy aluszékony, esetleg a mozgása válik bizonytalanná. Minél kisebb a gyerek annál gyorsabban történhet a "valódi változás" tehát akár a láz, akár egyéb (fenti) tünet megjelenése.
Mit tehet a szülő, amíg megjön az orvos?
Lázcsillapítás – főleg 39 fok felett fontos
Folyadékpótlás – bő teáztatás, hányás esetén lassan, óvatosan kanalanként
Ágynyugalom fenntartása
A következő fejezetben: amit a védőoltásokról kell tudni
Forrás: Schneider Ferenc: Fertőző betegségek gyermekkorban