Mit tehetünk, ha refluxos a baba?
Sokat hallunk a refluxról, és a tünetek enyhítésére szolgáló savlekötőkről és étkezés után szedhető tablettákról. Csecsemők és kisgyermekek esetén ezek alkalmazása nem ajánlott, azonban a kezeletlen reflux komoly szövődményekhez vezethet! Nincs ok a kétségbeesésre, ugyanis néhány apró trükkel enyhíthetőek, megszüntethetőek lehetnek a panaszok.
A reflux (gastro-oesophageal reflux disease – GORD, GERD) mindenki által ismert kellemetlen jelenség, melyet a nyelőcsőbe visszaáramló savas gyomortartalom vált ki. Tünetei között szerepel a gyomorégés, a savas íz a szájban, esetleg felböfögött félig emésztett táplálék. Reflux betegségről csak akkor beszélünk, ha a tünetek olyan gyakran fordulnak elő, melyek már károsítják az emésztő szervrendszer valamely részét.
Csecsemők körében kifejezetten gyakoriak a refluxos tünetek. Az újszülöttek 85%-ánál jelentkeznek, melyek azonban pár hét elteltével ritkulnak, csillapodnak. A 0-3 hónapos csecsemők fele naponta legalább egyszer produkál ilyen tüneteket, melyet (egyebek mellett) a nyelőcső záróizmának fejletlensége okoz. 16-18 hónapos életkor esetén, ahogy a fekvő testtartást fokozatosan az ülő és álló – vagyis a függőleges – tartás váltja fel, a legtöbb esetben megoldódik a probléma, melyet a záróizom erősödése és a szilárdabb táplálékok fogyasztása is elősegít. A kórósnak tekinthető reflux a csecsemők mindössze 2-10 %-át érinti.
Gyanakodhatunk azonban reflux betegségre, ha az alábbi tüneteket észleljük kisgyermekünkön etetés közben vagy után:
gyakori táplálék visszafolyás a gyomorból, ill. hányás;
sípoló légzés vagy fulladás, amennyiben a táplálék a légcsőbe vagy a tüdőbe kerül;
az étel nagy mennyiségben való felböfögése, csuklás az etetést követően akár 1-2 órával;
rendszeres bukás az első életév betöltését követően is;
ingerlékenység, vigasztalhatatlan sírás;
az étel elutasítása vagy csak igen korlátozott mértékű elfogadása;
a testsúlygyarapodás megszűnése;
az imént felsorolt tünetek súlyosságának fokozódása fekvő testhelyzetben.
A kóros reflux számos kellemetlenséget, de akár komoly problémákat is okozhat, ezért figyeljünk rá oda! A kellemetlen leheleten, a puffadáson és az égető érzésen túl akár nyelőcsőfekélyt és –szűkületet, asztmát vagy akár tüdőgyulladást is előidézhet, ha a félig emésztett savas gyomortartalom a légutakba kerül.
Némi gondossággal azonban csökkenthetjük, akár meg is szüntethetjük kisgyermekünk szenvedéseit. Előfordulhat, hogy a refluxot tehéntej allergia váltja ki, ez esetben 1-2 napig vonjuk ki az étrendjéből a tehéntejes alapanyagokat. Ha a tehéntej a baj forrása, a reflux tünetek 1-2 nap alatt mérséklődnek. Sokszor javul a helyzet, ha az anyatejet vagy tápszert sűrítjük és etetés közben függőlegesen tartjuk a kisgyermeket. Pozitív hatása lehet, annak is, ha a gyermek párnáját enyhén megemeljük éjszakára.
Idősebb gyerekeknél bizonyos élelmiszerek étrendből való kiiktatása szintén kedvező lehet, ezek az élelmiszerek pl.:
citrusfélék;
csokoládé;
koffein tartalmú ételek és italok;
zsíros vagy olajban sütött ételek;
fokhagymás, hagymás vagy fűszeres ételek;
paradicsom alapú mártások és szószok;
borsmenta.
Nagyobb gyermekeknél már savcsökkentők és egyéb gyógyszerek is alkalmazhatóak, de minden esetben fontos a megfelelő étrend és életmód is, az elhízás ugyanis növeli a reflux kialakulásának kockázatát. Amennyiben a gyógyszeres kezelés sem jár eredménnyel, sebészeti úton is orvosolható a probléma.
Mint látjuk, számos megoldás létezik a probléma kezelésére, ám tartsuk szem előtt az öndiagnosztizálás és öngyógyítás kockázatosságát. Múlni nem akaró refluxos tünetek esetén (függetlenül attól, hogy minket vagy gyermekünket érintik) mindenképpen kérjünk orvosi segítséget!
Források:
http://www.webbeteg.hu/cikkek/reflux_gyomorfekely/10036/gyermekkori-reflux
http://www.patient.co.uk/doctor/childhood-gastro-oesophageal-reflux
http://kidshealth.org/parent/system/surgical/gerd_reflux.html
http://www.webbeteg.hu/cikkek/reflux_gyomorfekely/321/a-kezeletlen-reflux-szovodmenyei