Kullancsok – veszélyesebbek, mint gondolnánk!
Nincs természetes ellenségük, nincs rendszeres vegyszeres irtás és akár évekig is képesek életben maradni anélkül, hogy vért szívnának. A kullancsok elszaporodásának megakadályozása rendkívül nehéz, ezért fontos, hogy gondoskodjunk a megfelelő megelőzésről. Akár egyetlen kullancscsípés is halálos következményekkel járhat.
A kullancsok az elterjedt tévhittel szemben nem magas fákról lesnek áldozataikra, sokkal inkább kedvelik a sűrű aljnövényzetet, cserjés területeket vagy a gyepszőnyeget. Így ha Ön azt gondolná, szinte kizárt, hogy egy fertőzött kullancs megcsípje, akkor nagyot téved – akár egy egészségügyi séta is indokolttá teheti a védőoltás beadatását.
Milyen betegségeket terjeszthetnek a kullancsok?
A kullancsok által terjesztett, emberre is veszélyes két legfontosabb megbetegedés a kullancsencephalitisz és a Lyme-kór.
A kullancsencephalitiszre utaló panaszok eleinte inkább egy egyszerű meghűlés vagy influenzaszerű megbetegedés tüneteire hasonlítanak (fejfájás, izomfájdalom, általános fáradtság, kisebb hőemelkedés, gyengeség érzet), míg a Lyme-kór legelső tünete a csípés körül megjelenő, legalább 5 cm nagyságú, általában ovális alakú bőrpír (ún. Lyme-folt).
Hogyan előzhetőek meg a kullancs által terjesztett betegségek?
Ügyeljen rá, hogy a ruházata legyen zárt, ugyanakkor szellős, ha kullancsinvázió idején (április, május és augusztus, szeptember) a szabadban tartózkodik! Ilyenkor viseljen világos zoknit és nadrágot, így könnyebben felfedezheti a kullancsokat.
Időnként ellenőrizze bőrét, hogy lát-e rajta kullancsot.
Viseljen széles karimájú kalapot! A kullancsok előnyben részesítik vérszívás szempontjából a hajas fejbőrt, illetve a fülek környéki finom bőrt és a szemhéjak körüli bőrfelületet.
A szabadon maradt bőrfelületet kezelje kullancsriasztó készítményekkel.
Számolja fel a kertjében található bozótos, aljnövényzettel dús területeket, rendszeresen nyírja a füvet.
Ne táborozzon és piknikezzen bozótos területen. Ha mégis takarót terít a gyepre, használjon alatta védőfóliát.
Szabadban való tartózkodása után minden esetben kérje meg egy hozzátartozóját vagy közeli ismerősét, hogy vizsgálja át bőre Ön számára nem látható területeit. Az átvizsgálás terjedjen ki a nehezen látható testhajlatokra, hajas fejbőrre is.
Oltassa be magát és családtagjait a kullancsencephalitis ellen! A védőoltással való védekezés mindenki számára fontos, hiszen a kullancsencephalitises megbetegedéseknél a specifikus kezelésre nincs lehetőség és betegség az esetek egy százalékánál halálhoz vezet!
A legjobb védekezés a megelőzés!
A leggondosabb védelem sem garantálja, hogy nem csíp meg minket kullancs. Bár a Lyme-kór ellen egyelőre nincs lehetőségünk védőoltással védekezni, a legsúlyosabb – akár halálos – következményekkel járó kórképpel szemben rendelkezésünkre áll védőoltás. Hazánkban az oltóanyagnak két típusa van forgalomban, a vakcina fajtájától és az Ön életkorától függ, hogy az alapimmunizálást követően 3 vagy 5 évente indokolt az emlékeztető oltás. Kérjen segítséget orvosától és lehetőség szerint oltassa be minden családtagját!