Közérdekű: magyar gazdák kártérítése (a hasmenésjárvány utózöngéi)
Járvány - A magyar gazdák augusztusban megkaphatják a kártérítést! A Vidékfejlesztési Minisztériumban (VM) elkészült az a rendelet, amely lehetővé teszi, hogy a gazdák már augusztusban hozzájussanak a kártérítéshez a németországi hasmenésjárvány miatt kiesett bevételeikért - közölte a VM az MTI-vel.
Az európai uniós tagországok szakértőiből álló egyik mezőgazdasági bizottság kedden 210 millió eurós gyorssegélyt hagyott jóvá a zöldségtermelők kárának kompenzálására.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal azonnal megkezdi a kifizetések előkészítését a tárca közleménye szerint. A kártérítés mértéke a 2007-2010 közötti átlagos zöldségértékesítési árak 50 százaléka lesz, mert most alacsonyabbak az árak. A TÉSZ-ek (Termelői és Értékesítési Szervezetek) tagjai, az Operatív Programjuk figyelembe vételével, akár 70 százalékos kárenyhítést is elérhetnek.
A támogatásból a május 26.-június 30. közötti időszakra vonatkozó kárenyhítési igényeket fogják kielégíteni. A kártalanítást kiterjesztették az uborkán, a paradicsomon, és a salátán kívül a cukkinire és a paprikára is.
Azok a termelők, akiknek eladhatatlan készleteik vannak, június 30-ig jelentkezhetnek a termelői szervezeteken keresztül a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál (MVH). Így a kárenyhítés adminisztrációjához szükséges részt a gazdák helyett a termelői szervezetek végzik el. A támogatási kérelmeket július 15-ig lehet benyújtani.
A Vidékfejlesztési Minisztérium emlékeztet rá, hogy a magyar elnökség kezdeményezte a rendkívüli agrárcsúcs összehívását. A június 7-ére összehívott ülésen az uniós agrárminiszterek abban állapodtak meg, hogy valamennyi zöldségtermelőt kártalanítanak. A tanácskozáson a tagországok agrártárcáinak irányítói azt kérték Dacian Ciolos biztostól, hogy az EU Bizottsága emelje meg a 150 millió eurós támogatási keretet, növelje meg a kártérítés mértékét, és terjessze ki más zöldségfélékre is a kompenzációt.
A Vidékfejlesztési Minisztérium mindent megtett és a jövőben is megtesz az élelmiszerbiztonság maximális szavatolásáért. A kormány azért vezette be még a múlt évben a másodlagos élelmiszerellenőrzési rendszert, hogy megóvja a magyar fogyasztókat a veszélyes, bizonytalan eredetű élelmiszerektől.
Úgy tűnik, a járvány megállt, új betegeket nem regisztrálnak, Oroszország pedig hamarosan feloldja az unióból származó zöldségekre elrendelt importtilalmat - tartalmazza a Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye.