Korianderrel a szuperbaktériumok ellen?
A legújabb kutatások szerint a korianderolaj számos fertőzés, többek között az ételmérgezés és az MRSA szuperbaktérium elleni kezelésben is felhasználható.
A gyógynövény kivonata több mérgező baktériummal szemben ellenálló, amelyek gyógyszerrezisztens fertőzéseket okoznak.
A portugál kutatók 12 halálos baktériummal szemben tesztelték a koriandermagból kivont (illó)olajat. Mindegyik baktérium szaporodása korlátozódott, és az olaj 1,6 százaléknál kisebb arányú oldata a baktériumok többségét elpusztította.
A Journal of Medical Microbiology szaklapban megjelent tanulmányból kiderült, hogy az olaj a baktériumsejtek, többek között a szalmonella, az E. coli és az MRSA külső membránját támadja és pusztítja el. Dr. Fernanda Domingues, a tanulmány társszerzője szerint a korianderolaj betegek millióinak segíthet évente, akik élelmiszer útján terjedő fertőzésekben szenvednek. A kutató úgy véli, hogy az illóolaj az antibiotikumok természetes alternatívája lehet.
A szakértők azt remélik, hogy hamarosan korianderes krémekkel, szájvizekkel és tablettákkal vehetjük fel a harcot a másképp kezelhetetlen multirezisztens bakteriális fertőzésekkel. A szerzők ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy további kutatásokra lesz szükség ahhoz, hogy kidolgozzák, hogy lehet az anyagból gyógyszert kifejleszteni.
Mit ír a szakirodalom?
Hogy nem légből kapott állítás ez, alátámasztja pl. egy 2004-ből származó, japán szerzők által írt cikk a Journal of Agricultural Food and Chemistry c. szaklapban.
A cikk lényege, hogy a koriander (Coriandrum sativum) illóolajában lévő aldehidek (alkenalok és alkanalok) jelentős baktériumellenes aktivitást mutattak egy Salmonella faj ellen, kísérletes körülmények között. A kutatók úgy vélték, hogy ez a hatóanyagok ún, nemionos felületaktív aktivitásának, hatásának volt köszönhető.
Könnyen elképzelhető, hogy ez a hatás alkalmas lehet más, antibiotikumra rezisztens fajok elpusztítására is.
A koriandert széles körben használják a mediterrán és az ázsiai konyhákban. Már az ókortól kezdve gyógynövénynek tartják, hatásmechanizmusát azonban eddig nem ismerték.