Japánban is fertőzött a szuperbaktérium!
A japán hatóságok hétfőn bejelentették, hogy első alkalommal fertőzött az országban az antibiotikum-rezisztens szuperbaktérium, amely Dél-Ázsiából kiindulva egészségügyi riadalmat okoz világszerte.
A Dokkyo Orvosi Egyetemhez tartozó, Tokiótól északra fekvő kórházban mutatták ki tavaly a New Delhi metallo-laktamáz-1, vagyis NDM-1 gént hordozó gyógyszerrezisztens baktériumot. Az esetet megelőzően az Egészségügyi Világszervezet a múlt hónapban arra szólította fel a világ összes egészségügyi szervét, hogy figyeljenek oda a vélhetően Indiából kiinduló gyógyszerrezisztens baktériumra.
"Egy Indiából hazaérkezett, ötvenes éveiben járó beteg lázzal került be a kórházba tavaly májusban, és a vérvizsgálat kimutatta az antibiotikum-rezisztens baktériumot" – jelentette be a japán tisztviselő, hozzátéve, hogy a beteg teljesen felépült. A vizsgálatok után az orvosok kimutatták, hogy a baktérium NDM-1 gént tartalmazott, ami megnehezíti a betegség hagyományos gyógyszerekkel történő kezelését.
A WHO arról számolt be, hogy a The Lancet szakfolyóirat augusztus 11-i számában publikált tanulmány szerzői olyan új gént azonosítottak, amely lehetővé teszi, hogy a baktériumok néhány típusa rendkívül ellenállóvá váljon szinte mindegyik antibiotikummal szemben.
"Bár a multirezisztens baktériumok nem újak, és a jövőben is meg fognak jelenni, ez a fejlemény odafigyelést igényel, és további kutatásokra lesz szükség az átvitel mértékének és módjának, valamint az ellenőrzéséhez szükséges leghatékonyabb intézkedések megállapításához" – áll a WHO jelentésében. "A multirezisztens baktériumok egyre nagyobb nemzetközi egészségügyi fenyegetést jelentenek."
A Lancet a múlt hónapban arról számolt be, hogy 37 brit betegben mutattak ki NDM-1 gént tartalmazó baktériumokat, akik korábban Dél-Ázsiában részesültek orvosi ellátásban. A kutatók arról számoltak be, hogy több tucat fertőzéses esetet fedeztek fel olyan brit lakosokban, akik egészségügyi turizmus céljából utaztak Dél-Ázsiába.
Az indiai orvosok az idei év elején, hónapokkal a brit tanulmány megjelenése előtt már felhívták a figyelmet a baktériumok veszélyére, és arra, hogy a betegek világszerte elterjeszthetik a kórokozókat. Augusztusban egy belga férfi lett a fertőzés első ismert halálos áldozata.