Fogyatékkal élők Világnapjához: Gézengúzok...
A víz gyógyító ereje a Gézengúz Alapítvány "szervezésében". Gézengúzok - élénk, cserfes, örökmozgó, pajkos apróságok. Ideális állapotban, normális körülmények között. De vannak sérült, koraszülött, fejlődési rendellenességekkel élő, hátrányokkal induló csöppségek is. A Gézengúz Alapítvány két évtizede arra kötelezte el magát, hogy ezeket a kicsiket is alkalmassá tegye az önálló életre, többi társaikhoz hasonló boldog gyerekkort biztosítva számukra. Dicsérendő küldetés, feladatvállalásnak sem utolsó, és húsz év után a kérdés is ide kívánkozik: hogyan sikerült?
- Nem volt, és ma sem könnyű - mondja Schulteisz Judit, az Alapítvány orvosigazgatója. - Alapítványként sokféle gonddal kellett megküzdenünk, amit elértünk, azt pályázatok, szponzorok támogatásával és egy elkötelezett csapat "megszállott" tevékenységével sikerült megvalósítanunk.
A válasz szűkszavúan szerény, hiszen ez alatt az idő alatt a győri központ mellett létrehoztak Budakalászon egy terápiás központot Cseppek Háza néven, és az ország több területén is működik szolgáltató egységük. Az Alapítvány sikertörténetének titka ugyan nincs, de kulcsa van, mégpedig az, hogy a korai fejlesztés komplex formáját hozták létre. Csecsemők korai fejlesztésével több helyen, többféle módon is foglalkoznak az országban, amiben egyedülállók, az az, hogy az orvosi diagnózist is maguk állítják fel, és a diagnózis megállapítása után azonnal elkezdik a személyre szabott terápiát és rehabilitációt.
Aki időt nyer, életet nyer - a sérülten világra jött, kis súllyal, koraszülötten, oxigénhiányosan, agyvérzéssel született csecsemők, a fejlődésben lemaradt gyermekek esetében ez a mondás sokkal több ismert szóvirágnál, az idővel történő versenyfutás itt az élet tétje.
A modell, ahogy a doktornő fogalmaz, "moduláris ellátási modell, amely szakmailag hatékony, gazdaságilag költségkímélő terápia, amelyhez egy transzdiszciplináris szakmai csapat összehangolt munkája járul". A korai ultrahangos, mindenre kiterjedő vizsgálat ehhez a koncepcióhoz éppen úgy hozzátartozik, mint a kezelések azonnali megkezdése, anélkül, hogy a sérült csecsemőt ide-oda küldözgetnék kórképének megrajzolására. Az ország kistelepülésein élők számára rendszeresen szerveznek szűrőprogramokat, a mozgás- és pszichiátriai esetek időbeni kiszűrése és az ellátás megkezdése nagy előny, segítség az érintett családoknak.
Holisztikus szemlélet alapján, egymásra épülő terápiát alkalmaznak a kisgyermek diagnózisának és állapotának megfelelően.
A mai, modern terápiák sorában megtalálható náluk a zene- és mozgásterápia, valamint az egyik legsikeresebb program, a hidroterápia. A víz gyógyító erejét már az ókori görögök is felismerték, az idők során pedig folyamatosan bizonyította az egészségre kedvező hatását.
A víz lételem
A hidroterápiát egyre több helyen, és indikáció révén alkalmazzák.
- Sokfajta törekvés és megközelítés létezik a korai hidroterápia területén, melyeknek teret kell adni, de fontos, hogy megfogalmazódjon az egységes szakmai koncepció. 2011 a gyógyturizmus éve, amit a Széchenyi terv is kiemelten támogat. Biztosak vagyunk benne, hogy egyre több fürdőhely épül majd, amelyekhez baba- és kisgyermek-úsztatási szolgáltatások is kapcsolódnak. A csecsemők fejlesztése óriási felelősség. Nem mindegy, hogy a szakember miként nyúl bele ebbe a folyamatba, és az anya-gyermek kapcsolatba - fejti ki Schulteisz Judit.
Megtudom a doktornőtől, hogy a hidroterápiával kapcsolatban az idegrendszeri sérült, mozgássérült, normálistól eltérő fejlődésű kisgyermekek esetében igen jók a tapasztalataik; alapvetően javítja a koordinációs problémákat, az egyensúlyérzéket, erősíti az izmokat, elősegíti a mozgás rendezettségét, harmóniáját, de a kedvező fizikai hatásokon túl lelki kiegyensúlyozottság, sikerélmény is érzékelhető a kezelések során.
A hidroterápia minden esetben diagnózis- és állapotfüggő, de megfelelő körülmények között sikeresen és jól illeszthető be a kicsik sokoldalú fejlesztésébe. Ahogy a doktornő elmondja, rendkívül nagy előnye, hogy az alapfogások, a technika elsajátítása után a szülő otthon, a fürdőkádban is végezheti naponta a gyakorlatokat a gyerekkel, tehát nem kell utazni, időt, energiát takarítanak meg ezzel.
A víz lételem, ahogy mindig is neveztük, és tiszteltük. A sérült gyerek a vízben teljesen másként viselkedik, mint a szárazföldön, elfeledkezik labilitásáról, "ügyetlenségéről", gátolt mozgásáról, magára talál, és később a szárazföldön is sokkal biztonságosabban mozog.