Fő a tisztaság! (mit használjunk otthon?)
Fő a tisztaság! Ezt régóta tudjuk, de valóban szükség van ezekre a termékekre? Antibakteriális szappanok és fertőtlenítő kéztörlők: segítünk eligazodni közöttük.
Szükség van antibakteriális szappanokra? Valójában nincs. Az antibakteriális szappanok semmivel sem hatékonyabbak a hagyományos szappanoknál. Amire szükség van: alapos kézmosás!
Hogy valóban megtisztítsuk kezünket a kórokozóktól, legalább húsz másodpercen keresztül mossuk kezünket, majd töröljük szárazra egy tiszta törölközővel. Ha nyilvános vécében mosunk kezet, használjunk papírtörlőt a csap elzárására és az ajtó nyitásához. A kilincseken ugyanis gyakran több a baktérium, mint a vécécsészékben.
A kézfertőtlenítők helyettesíthetik a szappant?
Majdnem. Az alkohol-alapú antibakteriális zselék és kéztörlők megfelelő alternatívát jelenthetnek, ha éppen nincs kéznél víz és szappan. Egy nemrég végzett kutatás adatai szerint kisgyerekes családoknál akár 59 százalékkal is csökkenthet a gyomor- és bélrendszeri fertőzések előfordulási aránya a kézfertőtlenítők használatával. A napi ötszöri használat pedig 20 százalékkal csökkentheti a megfázásos betegségek kialakulásának esélyeit. A kézfertőtlenítőnek azonban legalább 60 százalék alkoholt kell tartalmaznia az antibakteriális hatás érdekében.
Antibakteriális törlőkendőt minden gyereknek!
Egy nemrég végzett kísérletben a szakértők 420 kisiskolást kértek fel, hogy négy héten keresztül naponta többször töröljék át kezüket antibakteriális törlőkendővel. Ennek köszönhetően 29 százalékkal csökkent a gyomor- és bélrendszeri fertőzések és 49 százalékkal a megfázásos betegségek előfordulási aránya. A törlőkendőt használó gyerekek ezen kívül 31 százalékkal kevesebbet hiányoztak az iskolából betegség miatt.
Használjak antibakteriális tisztítószereket?
Ártani biztos nem árt, és ezek a termékek valóban csökkentik a baktériumok előfordulását. Hátrányuk, hogy vírusokra teljesen hatástalanok, a legtöbb gyakori fertőzést pedig vírusos eredetű.
Otthoni tisztítószerek
Otthon is könnyedén előállíthatunk hatékony tisztítószereket: a szódabikarbóna és az ecet például képes a baktériumok 90 százalékának elpusztítására. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a kémiai tisztító- és fertőtlenítőszerek a kórokozók 99,9 százalékát képesek elpusztítani. Az a közel 10 százalék pedig fontos lehet azoknak, akiknek családjában kisgyermek, idős ember vagy krónikus beteg él.