Figyelem: a szamárköhögés elleni vakcina hatékonysága csökken!
A szamárköhögés elleni vakcina hatékonysága 3 év után csökken. A kisgyerekeknek adott szamárköhögés (pertussis) elleni védőoltás három év elteltével elveszti hatékonyságát - állapították meg amerikai kutatók.
A tanulmányhoz 15 ezer gyerek bevonásával a kaliforniai Marin megyében végeztek felmérést, ahol a Bordetella pertussis baktérium fertőzése következtében 2010-ben 11 gyerek meghalt és 8 ezer ember megbetegedett.
David Witt kutatásvezető, a San Rafael-i Kaiser Permanente Orvosi Központjának munkatársa egy chicagói konferencián felidézte, hogy a járvány kitörésekor azt hitték, főként a vakcinálatlan népesség között fog terjedni. "Viszonylag gyorsan rájöttünk, hogy a megbetegedések zöme a beoltott gyerekek körében történt, a 8-12 évesek körében" - tette hozzá.
Az adatok elemzésekor kiderült, hogy azok a gyerekek fertőződtek meg, akik a védőoltás utolsó adagját három évnél régebben kapták meg. Sok gyerekkel nem is fordultak orvoshoz, mert a vakcina enyhítette a megbetegedés tüneteit.
Az orvosok a felmérésbe bevont 15 ezer gyerek között összesen 171 igazolt szamárköhögéses esetet találtak, akik közül 103 az említett 8-12 éves korosztályba tartozott. Ezek a gyerekek hússzor nagyobb valószínűséggel fertőződtek meg, mint azok, akik három éven belül kapták meg a vakcina emlékeztető adagját.
Az Egyesült Államok járványügyi hatósága, a CDC adatai szerint szamárköhögésben világszerte évente 30-50 millió ember betegszik meg, közülük mintegy 300 ezer meghal.