Tudnivalók a biztonsági övekről és a babahordozók helyes használatáról
Bár a felnőttek egy része megszokta az öv viseletét, ami kötelező a világ nagy részén, sokan mégis kevésbé józan szemléletet mutatnak, amint a gyermekekről van szó. Fontos tudni, hogy azért, mert gyermekeink a kocsi hátsó részében utaznak, nincsenek nagyobb biztonságban, és balesetek rövid távon, alacsony sebesség mellett, még a legfigyelmesebb vezetővel is előfordulhatnak.
A 9 kg körüli csecsemőket hordozóban kell elhelyezni az utazáshoz. Ez a kocsi hátsó ülésén, a biztonsági övekkel kerül rögzítésre. Jó ötlet már az újszülött megérkezése előtt beszerezni és beszerelni a hordozót, hisz a kicsi első útja feltehetően a kórházból hazavezető út lesz.
Amint a csecsemő eléri a kúszó/totyogó korszakát (olyan 8 és 18 kg közötti testtömeget, illetve a 6 hónap 4 év közötti életkort), gyermekülésbe ültetendő. Ezek is erre a célra tervezett és speciális módon – övekkel – rögzített eszközök. Addig használhatóak, míg a gyermek belefér – rendszerint míg a váll, vagy a fej túl nem ér az ülésen.
Idősebb (rendszerint 14-32 kg közötti) gyermekek részére a biztonságos ülést az ülésmagasító fogja jelenteni, mely az ablakok szintjéig emeli a gyermeket. Ezek is a biztonsági övekkel rögzülnek helyükön; maguk a gyermekek is a felnőtt biztonsági övet használhatják, megfelelően beállítva. Addig használható, míg a gyermek szemmagassága el nem éri a felnőtt ülések tetejét.
A hatályos KRESZ szerint Magyarországon (48. §)
(7) A gépkocsiban utazó 150 cm-nél alacsonyabb gyermeket - a testsúlyához igazodó kialakítású - gyermekbiztonsági rendszerben kell rögzíteni. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gépkocsi első üléséhez a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be - a jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban - ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták.
(8) A gyermeket nem kell gyermekbiztonsági rendszerben rögzíteni:
a) ha a gyermekbiztonsági rendszer beszerelésére a gépkocsi a gyári kialakítása alapján nem alkalmas (az ilyen kialakítású M1, N1, N2 és N3 kategóriájú gépkocsiban a 3 évnél fiatalabb gyermek nem szállítható, illetve a 3. életévét már betöltött és 150 cm-nél kisebb testmagasságú gyermek az első ülésen nem szállítható);
b) ha a gépkocsi hátsó ülésén utazik, 3. életévét már betöltötte, legalább 135 cm magas és az üléshez beszerelt biztonsági övvel - testméretéhez igazodóan - biztonságosan rögzíthető;
További fontos üzenetek
- A terhes asszonyok minden körülmény között viseljenek biztonsági övet. A félelem, hogy a magzat egy esetleges baleset kapcsán az öv szorításából adódóan megsérülhet, megalapozatlan. Kutatások bizonyítják, hogy a megfelelő módon – például övterelővel – használt biztonsági öv a legjobb módja, hogy mind a magzat, mind édesanyja védve legyen.
- Sose használjuk ugyanazt az övet 2 gyermek, vagy 1 felnőtt és 1 gyermek rögzítésére.
- Mindig kövessük a gyártó leírását a hordozó és a szék behelyezésekor.
- Ellenőrizzük, hogy jóváhagyott terméket használunk, és különösen használt eszköz vásárlásánál legyünk nagyon figyelmesek.
- Tanítsuk meg gyermekünket, hogy MINDIG legyen bekötve a hordozóban, vagy a gyermekülésben.
Tanítsuk meg gyermekünket, hogy MINDIG legyen bekötve a hordozóban, vagy a gyermekülésben.