Bárányhimlő: súlyosak is lehetnek a szövődmények
Újra felütötte fejét a bárányhimlő, amely bár az esetek többségében normál lefolyású, azonban a szövődményekkel is számolni kell. Milyen szövődményei lehetnek és mikor forduljunk orvoshoz?
A bárányhimlő járványok rendszerint 4-5 évente, a tavaszi-őszihónapokban alakulnak ki. A bárányhimlő jellemző, rendkívül kellemetlen tünetei általábankét hét lappangási időután jelentkeznek. Mivel a betegség nagyon ragályos, a testvérek szinte mindig megkapják, ami további problémát jelent a család életében.
A bárányhimlő tünetei, megelőzése
A fertőzöttek rendszerint belázasodnak, köhögnek és viszkető kiütések jelennek meg testükön. A kiütések felülfertőződése hegesedést okozhat. Azok a kislányok, akik gyermekkorukban nem esnek át a betegségen, később, terhesen, a magzat egészségét kockáztathatják.
A fertőződés megelőzhető védőoltással, mely 9 hónapos kortól, minimum 6 hét különbséggel adandó 2 oltást jelent. Bár az oltás térítésköteles, a szülők nagy részének meg fogja érni a befektetés a hosszú hiányzások elkerülésével.
A fertőzött felnőttek általános levertségről panaszkodnak, influenzaszerű tüneteik vannak és olyan, komolyabb szövődményeik is lehetnek, mint a tüdőgyulladás.Sajnálatosan, bár ritkán, halálos kimenetelűek is lehetnek ezek. Főleg azok a betegek vannak veszélyben, akiknek jelentősen csökkent a fertőzések elleni védekezőképessége.
Van különbség a gyermek- és felnőttkori bárányhimlő között? Nézze meg itt!
A bárányhimlő szövődményei
A leggyakoribb, sokak által ismert szövődmény a hólyagos bőr felülfertőződése a test különböző részein, ami a gyógyulás után is gyakran egész életre látható hegeket, himlőhelyeket hagy.
Azt már kevesebben tudják, hogy az ártalmatlannak gondolt bárányhimlő akár szívizom-, máj- vagy ízületi gyulladást, csontvelőgyulladást és vérmérgezést is okozhat.
Egyik leggyakoribb idegrendszeri komplikációja pedig a kisagyat érintő jóindulatú gyulladás, amely mozgáskoordinációs zavarral jár: az akaratlagos mozgások végrehajtása közben remegés, beszédzavar, hányinger, hányás fordulhat elő. A riasztó tünetek ellenére 2-3 hét alatt beavatkozás nélkül gyógyuló betegségről van szó.
Ritkább, de veszélyesebb szövődmény az agyvelőgyulladás, ami fejfájást, hányást, zavartságot, görcsöket okoz, és késői idegrendszeri maradványtünetekkel gyógyulhat.
Ugyancsak a bárányhimlő ritka szövődménye lehet a stroke, az orvosi szakirodalomban közölt esetek száma egyre nő. Megfigyelték, hogy a stroke gyakorisága a varicellát követő 1 éven belül kb. háromszorosára nő.
A bárányhimlő lehetséges szövődményei:
- a bőr és a lágyrészek bakteriális felülfertőződése (cellulitis, ótvar)
- kiszáradás,
- idegrendszeri gyulladás,
- tüdőgyulladás,
- ízületi- és csontgyulladás,
- szívizom-, májgyulladás,
- agyvelőgyulladás
- vérképzőrendszeri eltérések,
vérmérgezés.
A súlyos szövődmények kezelése hosszan tartó kórházi ápolást igényelhet.
Bárányhimlős a gyerek, mikor vigyem orvoshoz?
A kiütések jelentkezésekor mindenképpen mutassuk meg a gyereket az orvosnak. Ha az alábbi tüneteket, panaszokat tapasztaljuk,ne késlekedjünk újra felkeresni a háziorvost, gyerekorvost:
- a gyermek nem iszik eleget
- a bőr a kiütések körül pirossá, duzzadttá válik, vagy a bőr egyéb területein piros, meleg, fájdalmas részeket észlelünk
- a gyermek nagyon gyenge, nehezen ébreszthető fel
- a gyermek erősen köhög, gyakran hány
- a láz újabb kiütések jelentkezése nélkül is megmarad, vagy a gyermek ismételten belázasodik
- a gyermek szokatlanul viselkedik, vagy más nyugtalanító tüneteket észlelünk nála.
Forrás: baranyhimlo.hu