Ezeket látta már?

Az immunbetegség tíz jele

2017.01.31. Módosítva: 2017.01.31.

Ismert, hogy az immunrendszer a szervezet védekezőrendszere. Ha éretlen, ha öröklött betegséget hordoz, vagy ha az egyén élete során sérül, kevésbé óvja meg a különböző fertőzésektől.

Leggyakrabban gyermekkorban mutatkozik meg a gyenge immunitás. Akár egy banális náthából is súlyos tüdőgyulladás lehet, melyből nehezen gyógyul a gyermek, és esékeny marad. A gyenge immunrendszer tüneteiről jó, ha mi is tudunk, hogy idejében felismerjük a bajt és orvoshoz forduljunk. Ma már 200 immunhiány betegséget ismernek az immunológusok – mondta dr. Maródi László, a debreceni Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszék vezetője, majd elsorolta a betegség tíz figyelmezető jelét.

Ezek: több alkalommal előforduló fülgyulladás egy éven belül, két vagy több súlyos homloküreg- vagy orrmelléküreg-gyulladás egy éven belül, elhúzódó, belső szervi fertőzés, amely antibiotikum-kezelésre nem megfelelően reagál, két vagy több tüdőgyulladás, visszamaradt testi fejlődés: nem megfelelő hossznövekedés, illetve súlygyarapodás, tályogok megjelenése a bőrön vagy valamely szervben, tartós fekélyek, gombás fertőzés a szájban féléves kor után, intravénás antibiotikum-kezelés szükségessége a fertőzések leküzdéséhez, súlyos, elhúzódó fertőzések – pl. agyhártyagyulladás, csont- vagy ízületi gyulladás, tüdőgyulladás, véráramfertőzés, a családban előforduló immunhiányos megbetegedés, vagy korai, tisztázatlan haláleset az anyaméhben is vizsgálható.

Aki ezeket a tüneteket tapasztalja magán vagy a környezetékben élőkön, annak tanácsos szakemberekhez fordulnia, illetve odairányítani az esetlegesen érintett hozzátartozóit, ismerőseit az Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszék munkatársaihoz. Az öröklött immunhiányos betegségek egy része már az anyaméhben vizsgálható a tanszék laboratóriumaiban, így nyújtva a szülőknek bizonyosságot magzatuk egészségéről vagy öröklött immunbetegségéről. A tanszékre háziorvosi beutalóval lehet jelentkezni az ország bármely részéről a 06-30/636-16-73-as számon.

DEOEC

Forrás: Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához