Az együttalvás a bölcsőhalál legfőbb oka
A szerdán nyilvánosságra hozott tanulmány során vizsgált bölcsőhalál esetek több mint a fele akkor következett be, amikor a csecsemők a szüleikkel együtt aludtak az ágyban.
A tanulmányból az is kiderült, hogy a hirtelen csecsemőhalál tünetegyüttes (SIDS), ismertebb nevén bölcsőhalál, előfordulása nőtt, amikor a csecsemővel együtt alvó felnőtt alkoholt vagy kábítószert fogyasztott.
A SIDS körülbelül 40 évvel ezelőtt jelent meg az orvosi szaknyelvben olyan esetekre utalva, amikor főként kettő és hat hónap közötti csecsemők megmagyarázhatatlan módon elhunytak. A kutatások azóta a bölcsőhalál több, viselkedéssel összefüggő kockázati tényezőjét is azonosították. A hason altatás például sokkal nagyobb valószínűséggel vezethet a máskülönben megmagyarázhatatlan halálozáshoz. A halálesetek magasabb számával állnak összefüggésben a gyerekágyban elhelyezett puha tárgyak, például párnák, és az édesanya dohányzása is.
A számos fejlett országban folytatott ismeretterjesztő kampányok az elmúlt két évtizedben több mint a felével csökkentették a halálozási arányt (800 élve születésből 1 főről kevesebb mint 2000 élve születésből 1 főre). Továbbra is megmaradt azonban a kérdés, mivel magyarázható ez a csökkenő esetszám, és gyakrabban fordulnak elő bizonyos társadalmi szektorokban, mint másokban.
E kérdések megválaszolását tűzte ki célul a bristoli St. Michael kórház kutatócsoportja Peter Fleming vezetésével, akik 80 megmagyarázhatatlan bölcsőhalálesetet vizsgáltak, amelyek 2003. és 2006. között következtek be Anglia délnyugati részén. Az eseteket két másik kontroll csoporttal vetették össze, az egyikbe 82 "magas kockázatú" csecsemő tartozott dohányos, szociálisan hátrányos helyzetű, egyedülálló, legalább két gyermeket nevelő édesanyával, a másikba pedig 87 csecsemő tartozott véletlenszerűen kiválasztott családokból.
A hirtelen csecsemőhalált szenvedett csecsemők közül 54 százalék a szülővel való együtt alvás közben lelte halálát. "Ez az arány valószínűleg azzal magyarázható, hogy jelentős összefüggés áll fenn a közelmúltban alkoholt vagy kábítószert fogyasztott szülővel való együtt alvással" – jelentették be a kutatók.
A két kontroll csoportban az együtt alvás aránya 20 százalék körülre esett. A British Medical Journal folyóiratban közzétett tanulmányból az is kiderült, hogy az elhunyt csecsemők negyede pólyában feküdt, egyötödük párnával aludt, ami sokkal magasabb arány, mint bármelyik kontroll csoportban. A társadalmilag-gazdaságilag hátrányos helyzet nem bizonyult befolyásoló tényezőnek.
"A tanulmány elsőként bizonyítja meggyőzően a viselkedések ilyetén kombinációjának veszélyeit" – nyilatkozta Edwin Mitchell, az új-zélandi Auckland Egyetem professzora a folyóiratban megjelent kommentárjában. "Megtudtuk, hogy a SIDS nagymértékben megelőzhető", és ez a szakember szerint a szülők hathatósabb felvilágosításán múlik.
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress