Árvíz - a vérszívók elleni védekezést sürgetik
Az árvizet követő rendkívüli melegben sürgető a vérszívók elleni védekezés fokozása, ugyanis a korábban elöntött területeken óriási szúnyoginvázió várható, és a nyomukban megjelennek a kullancsok is - mondta a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület elnöke csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
Kapiller Zoltán közölte, szervezetük az élősködők eltávolítására szolgáló kullancskanalakat, illetve Lyme-kór-teszteket juttatott el a Budapesti Tűzoltó Szövetségen keresztül az árvízi védekezésben részt vevő tűzoltóknak.
A közhasznú egyesület állatorvosként tevékenykedő elnökének tájékoztatása szerint Magyarországon 49 szúnyogfaj él, közülük hat okozhat megbetegedéseket; a legveszélyesebbek a bőrférgesség és a szívférgesség, emellett bőrgyulladásokat és allergiás tüneteket is előidézhetnek.
Mindkét fertőzés úgy alakul ki, hogy a szúnyog lárvát juttat a szervezetbe, az a puha bőrfelületekbe, illetve a szívbe fészkeli be magát, és ott hónapok alatt féreggé fejlődik. Ezeket pedig csak sebészi úton lehet eltávolítani. A szívféreg az ember esetében nem a szívet, hanem a tüdőt veszi célba - mondta.
Fontos a minél nagyobb területet érintő szúnyogirtás, ugyanis egy szúnyog egy nap alatt 10-12 embert is megfertőzhet - fűzte hozzá.
A kullancsokról elmondta, hogy 30-40 százalékuk fertőző, és ezek 95 százaléka a Lyme-kórt hordozza. Ez idegrendszeri bénulást, bőr- és ízületi gyulladást okozhat, ha nem szakszerűen távolítják el a kullancsot a szervezetből, illetve nem végezik el a Lyme-kór fertőzést kimutató kullancstesztet - mondta Kapiller Zoltán.
Kelemen Zsolt, a Budapesti Tűzoltó Egyesület elnöke elmondta, hogy az árvízi védekezés, illetve a helyreállítás során gondot okozott a tűzoltóknak a vérszívók jelenléte. Ajánlatos lenne, ha a jövőben a tűzoltók felszerelése tartalmazna kullancskanalat és a kullancstesztet is - tette hozzá.
A római-parti szállodában megtartott sajtótájékoztatón a résztvevőket rajokban lepték el és csípték meg a szúnyogok.