Ami a legfontosabb: gyermekeink szíve
Szíves szolgálat - Egy alapítvány két évtizede. Minden századik újszülött életveszélyben van. Ennyien jönnek a WHO számára készített jelentés szerint veleszületett szívbetegséggel a világra. Az élve születettek 0,8 százaléka tartozik bele ebbe a szomorú statisztikába. Hogy ez mit jelent szűkebb hazánk, Magyarország számára? Azt, hogy évente legkevesebb 800 gyermek jön világra szívbetegséggel, valamilyen szív-rendellenességgel, aki megfelelő orvosi ellátás, gondozás hiányában egyszerűen halálra van ítélve. Szakszerű, időben elkezdett terápia, műtéti beavatkozás, gondos ápolás révén azonban 95 százalékuk megmenthető, de ehhez az szükséges, hogy 50-60 százalékban már újszülöttként vagy csecsemőkorban, 30-40 százalékban pedig még beiskolázásuk előtt hatékony beavatkozásban részesüljenek, szívkatéterezésen vagy szívműtéten essenek át.
Ennek a helyzetnek a súlyosságát felmérve, a napi gyakorlat tapasztalatait átélve döntöttek orvosok két évtizede amellett, hogy létrehozzák a elnevezésű alapítványt.
- Megálmodója és létrehozója Lozsádi Károly ismert gyermekszívsebész professzor volt - mondja a kezdetekre emlékezve Sápi Erzsébet, az alapítvány elnöke, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermekszív Központjának főorvosa. - A Magyarországon végzett gyermekkori szívműtétek 80 százaléka, a szívkatéteres terápiás beavatkozásoknak pedig közel 100 százaléka intézetünkben történik. Ezen kívül több ezer ambuláns beteg vesz részt az ellátásban, beleértve a magzati ultrahang vizsgálatokat is. Igen sok műszeres beavatkozás történik, és egyre több szívműtét, 2007 óta pedig a gyermekszív transzplantáció is beletartozik tevékenységünkbe.
A központ szinte a semmiből alakult, és mára európai színvonalú, modern gyermekház lett, amely évente sok száz gyerek gyógyulását segíti elő. Az itt folyó sikeres orvosi tevékenységhez nagymértékben hozzájárult az elmúlt két évtizedben az alapítvány is.
- Az intézeti ellátás rendkívül sokrétű, a szívkatéterezéstől a nyitott szívműtétekig és transzplantációkig terjed, és ezek a beavatkozások nem érnek véget a műtőben, az intenzív őrzőben sem, még sokáig kell gondoskodni a mesterséges keringés, a gépi lélegeztetés feltételeiről, a megfelelő gyógyszeres beállításról, és ezekhez speciális eszközökre, berendezésekre van szükség. E nélkülözhetetlen műszerek, gépek beszerzése súlyos anyagi terheket ró az Intézetre - mondja a főorvosnő.
A három éve folyó gyermekszív transzplantáció - amelyet az egész ország nagy érdeklődéssel és figyelemmel, elismeréssel figyel - ugyancsak nagy terheket jelent a kórháznak, hiszen nem egyszer hónapokig "műszíven" kell tartani a donorra váró gyermeket, és ezt az időszakot sok szülő is szinte a kicsik betegágyánál vészeli át.
- Ezért is egyre fontosabb az alapítványi támogatás. Szerencsére elmondhatjuk, hogy minket szponzoraink, az adójuk egy százalékukat felajánlók és a magánerőből adakozók soha nem hagytak cserben, még a legnehezebb gazdasági időszakban sem. Megható, amikor 500-1000 forint fut be a bankszámlánkra, nyilván nem tehetős emberek, hanem kisnyugdíjasok, kisfizetésűek érzik úgy, hogy jól jön a segítség. És ez így is van, nálunk minden egyes forintnak helye van. Ezekből az adományokból, szponzori támogatásokból tudtunk és tudunk minden évben 20-30 millió forint értékű berendezést biztosítani az intézetnek. A húsz év alatt mintegy 300 millió forint értékű eszközzel segítettünk - idézi fel Sápi Erzsébet.
Az alapítvány születésnapját ünnepelte a hét végén. Egy ilyen, karitatív alapon működő szervezet életében sok időnek számít húsz esztendő.
- Közös ünneplést terveztünk. Úgy gondoltuk, hogy a megemlékezésen együtt örülünk a kollégákkal, mindazokkal a támogatókkal, akiknek a sikeres tevékenység köszönhető, és velünk ünnepel 200 gyógyult kisgyerek is, akik az élő példái az orvosok lelkiismeretes munkájának és az alapítványi segítség fontosságának. Boldogok vagyunk, hogy az alapítvány születésnapján az "ünnepelt" adhatott ajándékot, egy 50 milliós "csomagot", amelyet gyógyításra alkalmas műszerekre és berendezésekre költ majd az intézet - közölte a főorvos.
Ez az intézet szinte állandó reflektorfényben van. Naponta születnek orvosi bravúrok, csodaszámba menő gyógyulások. Az alapítvány egyfajta háttér mindehhez. De minden gyerek életéhez hozzájárulnak valamivel, aki gyógyultan hagyja el ezt a kórházat. Ezért egy csöndes köszönet mindenképpen jár mindazoknak, akik működtetik évek óta - a gyermekszív védelmében.