Ahol a legközelebb a segítség: a szegedi Odú Fejlesztő Központ
Családközpontú kora gyermekkori intervenció – segítség a legkorábban, legközelebb, legsokoldalúbban: cikkünk a szegedi Odú Fejlesztő Központot mutatja be. A fogyatékosság komplex értelmezése - melyben a biológiai állapot mellett a társadalmi részvétel, a tevékenységben való korlátozottság vált meghatározóvá - rávilágít arra, hogy a fogyatékos ember életútjának kialakítása többoldalú megközelítést igényel. A fogyatékos személy támogatása megszületéstől - élete végéig tart.
A kora gyermekkori intervenció a 0-5 (6) éves korú, eltérő fejlődésű gyermekek tervszerűen felépített programja; a család segítése, mely:
- szűrést,
- komplex diagnosztikai vizsgálatot,
- gyógypedagógiai fejlesztést, tanácsadást és
- különböző terápiás szolgáltatásokat
foglal magában a gyermek állapotát és a család körülményeit és egyedi igényeit is figyelembe véve. A kora gyermekkori intervenciós munka Magyarországon az úgynevezett korai fejlesztő tevékenységgel indult az 1980-as években, s akkor az óvodáskor előtti gyógypedagógiai fejlesztést jelentette.
Mára a szakemberek általános tapasztalata az, hogy a korai fejlesztés akkor a leghatékonyabb, ha a gyermek minél korábbi, lehető legpontosabb diagnózisára épül, ha a korai fejlesztő program komplex, folyamatos és a gyermek családjának igényeihez, valamint lakókörnyezetéhez igazodik.
Ilyen komplex szemléletű ellátási modellt valósít meg Szegeden a KORINTA Alapítvány és a fenntartásában működő Odú Fejlesztő Központ. Az Odú 2012-ben ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját.
Létét olyan szakemberek és szülők összefogásának köszönheti, akik a ’90-es évek elején nem elégedtek meg az első életévek "majd kinövi" – megnyugtató sommázatával és a felkínált orvos-egészségügyi kontrollvizsgálatok lehetőségével, hanem valós, ők és a gyermekek aktív együttműködését kívánó pedagógiai-pszichológiai fejlesztő módszereket kerestek. A fejlesztések eleinte szegedi bölcsődékben folytak, majd 2002 őszén a KORINTA Alapítvány létrehozta Szeged város együttműködésével az Odú Fejlesztő Központot.
A központban jelenleg 75 kisgyermek korai fejlesztése és fejlesztő felkészítése történik egyéni és csoportos formában. Az itt dolgozó gyógypedagógusok 20 integráltan nevelkedő, sajátos nevelési igényű gyermek utazó tanári ellátását végzik Szeged város óvodáiban, 2008 szeptembere óta pedig 6 súlyosan, halmozottan sérült gyermek fejlesztő iskolai ellátása is biztosított az intézményben. Ők azok a gyermekek, akik a "korai"-ból kinőve nem mentek tovább gyógypedagógiai óvodába, hanem 6 éves koruktól 18 illetve 23 éves korukig a fejlesztő iskola növendékei lehetnek.
A központ vezetősége reméli, hogy az új Köznevelési Törvény továbbra is biztosítani fogja a súlyosan, halmozottan sérült gyermeket nevelő családoknak azt, hogy gyermekük ne otthoni ápolásban - heti egy-két órás fejlesztéssel - illetve bentlakásos intézményben töltse értékes élete nagyobbik részét.
A KORINTA Alapítvány és az Odú Fejlesztő Központ mindent elkövet, hogy a súlyosan, halmozottan sérült gyermekek a társadalom látható és résztvevő tagjai legyenek. Kulturális rendezvényeken, sportversenyeken vesznek részt, a hasonló tevékenységet folytató szegedi, hódmezővásárhelyi intézményekkel közös programokat szerveznek. A versenyeken elért dobogós helyezések többek között annak köszönhetőek, hogy a törvény által előírt kötelező napi 4 órás iskolai ellátáson felül a gyermekek délutáni napközijét is felvállalta a KORINTA Alapítvány, így a délutáni órákban jó lehetőség nyílik az "edzésre", gyakorlásra.
Tudvalevő, hogy az Európai Unió tagállamai a hatékonyság és igazságosság alapelvein nyugvó színvonalas oktatási és képzési rendszer megteremtésére törekednek, amelynek egyértelműen legfontosabb kiindulópontja a tipikusan fejlődő és az eltérő fejlődésmenetű gyermekek korai intervenciója.
A leginkább hátrányos helyzetű gyermekeket segítő korai (iskolás kor előtti) megelőzési programok kidolgozása és a rászorulókhoz történő eljuttatása az Odú Fejlesztő Központ feladatai között is szerepel.
Az itt dolgozó szakemberek rendszeresen végeznek szűrővizsgálatokat és tanácsadást a Kisteleki Kistérség falvaiban és a környező tanyavilágban az "Integrált helyi program a gyermekszegénység csökkentésére a Kisteleki Kistérségben" projekt keretein belül, szorosan együttműködve a helyi védőnőkkel és más szakemberekkel.
A központ amellett, hogy nevelési-oktatási feladatokat lát el, alternatív terápiás szolgáltatásokat is végez. A gyermekek az intézmény falai között zajló fejlesztő órákon kívül lovas terápián, állat-asszisztált terápián, hidroterápián és zeneterápiás foglalkozásokon is részt vehetnek.
Az intézményből elballagott "volt odús gyermekek" családjaival különféle szabadidős rendezvényeken tartják a kapcsolatot az itt dolgozó munkatársak. Négy egymást követő nyáron a fogyatékos gyermeket nevelő odús családok Manó-kalandtáborban ismerkedhettek meg az élményterápiás foglalkozások egész családra gyakorolt pozitív hatásaival. A táborokban lehetőség nyílt arra, hogy az ép testvérek problémáira is fokozott figyelem forduljon.
Az Odú Fejlesztő Központ első 10 éve alatt olyan műhellyé vált, ami egyszerre szolgáltat egy vidéki nagyváros számára - addig módszertanában és erőforrásaiban is feltáratlan - ellátást fogyatékos személyek számára, ugyanakkor a térségben minden olyan projektbe bekapcsolódik, amelyek az érintettek életkorát vagy állapotát tekintve, illetve szakembereik tudása révén tevékenységünkhöz kapcsolhatóak.
Az intézmény vezetősége reméli, hogy az az 1000-1300 család, akik az elmúlt 10 évben az Odú-ba "bújhattak" az első fájdalmas, sebezhető vagy elbizonytalanodott hónapok, évek idején, ebben a szeretetteljes és segítő légkörben megerősítő impulzusokat kaptak gyermekükről és önmagukról. Segítséget legkorábban, legközelebb és legsokoldalúbban.
Az Odú Fejlesztő Központ szolgáltatásairól bővebben a oldalon tájékozódhat.