Ezeket látta már?

Gennyes és savós középfülgyulladás: a gyerek hallása a tét

Betegségek
2017. április 05. 15:42
Módosítva: 2017. április 05. 15:42
fulfajas_kislany

Kisgyermekeknél gyakori probléma a középfülgyulladás, melynek komoly következményei lehetnek. Legtöbbször nagy fájdalommal és lázzal jár, de létezik olyan fajtája is, melynek nincs tünete, ám ha nem ismerik fel, maradandó hallásromláshoz vezethet.

A náthás fertőzéseksok kisgyereknél rendszeresen visszatérő középfülgyulladáshoz vezethet. Ennek egyik fajtája az akut gennyes középfülgyulladás, ami nagy fájdalommal és magas lázzal jár. Ezt a vírusos nátha bakteriális felülfertőződése okozza. Ilyenkor a középfülben felszaporodó genny nyomja a dobhártyát, ez okozza a fájdalmat, és ha a betegség nincs jól kezelve, egy idő után fel is szakadhat a dobhártya. Ritka esetben súlyos szövődményt okozhat. Amikor például az agy, vagy a belső fül irányába továbbterjed, akár életet veszélyeztető agyhártyagyulladáshoz, agytályoghoz, arcidegbénuláshoz is vezethet.

Kinél alakulhat kisavós középfülgyulladás?

Kevesen tudják, hogy létezik a középfülgyulladásnak egy másik, ugyancsak veszélyes fajtája, amikor sem fájdalom, sem láz nem jelentkezik. A savós középfülgyulladás lassan kialakuló probléma, és a gyermek hallásromlásához vezethet. Leggyakrabban olyan gyerekeknél alakul ki, akiknek a gyakori fertőzések miatt az orrmandulájuk túl gyorsan nő nagyra, a fülkürtöt lezárja, így a középfül nem tud levegőzni. Ha pedig a fülkürt tartósan le van zárva, vákuum alakul ki a középfülben, majd hetek-hónapok alatt savós folyadék szaporodik fel.

fulfajas_kislany

Forrás: EgészségKalauz


A kezeletlen középfülgyuladás maradandó hallásromláshoz vezethet

Ezeknél a gyerekeknél lassan romlik a hallás, ami feltűnhet a szülőknek, ha mindkét oldali fület érinti, ha azonban csak az egyiket, nem biztos, hogy észreveszik. Ez a probléma sok óvodás korú gyermeket érint, de ha időben észreveszik, gyógyítható. Amikor viszont a fenti gyulladásos állapot hónapokig fennáll, elindulhat a hegesedés a középfülben és ez tartós hallásromlással járhat, ami már műtéttel is nehezen javítható.

Ezért a professzor azt tanácsolja a szülőknek, hogy a legkisebb gyanú esetén is vigyék el fül-orr- gégészetre a gyermeket, ahol indokolt esetben a hallásvizsgálatot is elvégzik. Kiemelte még, hogy felnőtt korban is nagyon komolyan kell venni a tartós féloldali nagyothallást, mert orrgarati daganat is okozhatja a savós középfülgyulladást.

Óvakodjunk a fertőzésektől középfülgyulladás esetén

Dr. Tamás László szerint a hideg hónapokban nehéz elkerülni a fertőzéseket, ezért a gyakori kézmosás, a helyes orrfújás és az immunrendszer erősítése a legfontosabb. Azt tanácsolja, hogy ha kisüt a nap, lehetőleg napoztassák a gyereket. Felhívja a figyelmet arra, hogy télen a D-vitamin adása mellett a C-vitamin pótlása is fontos.

A vashiányos gyerekek immunrendszere gyengébb, rájuk több figyelmet kell fordítani, mert gyakrabban kapják el a fertőzéseket is. Ha az ajánlott elővigyázatosság mellett mégis megbetegszik a gyermek, a helyes orrfújás (nem szabad egyszerre befogni mindkét orrlyukat) és az alapos kikúrálás után lehetőleg egy hetet még tartsák otthon a lábadozó beteget, hogy megelőzzék egy újabb fertőzés kialakulását. Dr. Tamás László szerint tilos a lázas, fülfájós gyerekkel berohanni a kórházba, először a lázát és a fájdalmát kell csillapítani.

Az Ön családjába is visszatérő vendég a középfülgyulladás? Tudjon meg többet a kezeléséről, kattintson!

Az allergia is hajlamosít középfülgyulladásra

Azok a szülők, akiknek gyakran szenved fülgyulladástól a gyermekük, már tudják, hogy ha pár nap alatt nem múlik a nátha, el kell menni szakemberhez. Ma már ritkán szúrnak fel fület, a kezelés orrspray-vel (vagy orrcseppel), gyógyszerrel megoldható. A hajlam sajnos örökletes, bizonyos gyereknél a nyálkahártya (így az orrmandula is) hajlamosabb a duzzadásra fertőzéskor. Ha valakinek allergiás a gyermeke, számíthat rá, hogy könnyebben kialakul a középfülgyulladás. Az orrmandula azonban fontos immunszerv, ezért csak akkor javasolják kivételét, ha többször ismétlődő, vagy tartós középfül,- vagy arcüreggyulladást okoz.

Forrás: SOTE

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fül-orr-gégészeti betegségek # fülfájás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés