Ezeket látta már?

Így használja a fűzfakérget: egy ősrégi gyógymód nátha, láz és fájdalom ellen

Betegségek
2024. január 06. 23:04
fűzfakéreg, nátha, megfázás, láz, fájdalom ellen

De el ne kezdje rágni, kifőzni, kivonni! Német gyógyszerészek már megtették ön helyett, ott van a patikákban acetilszalicilsav formában. Mit tud ez az ősrégi fájdalomcsillapítónk? Mutatjuk!

Fáj a feje vagy a foga? Lázas? Influenza vagy nátha kínozza? Sokan acetilszalicilsavat tartalmazó tablettákhoz fordulnak a panaszaik enyhítésére. A szintetikus hatóanyagú gyógyszerek világában sem szabad megfeledkezni arról, hogy számos laboratóriumban előállított hatóanyag gyökerei a gyógynövényekig nyúlnak vissza. Így van ez az acetilszalicilsavval is, az egyik leggyakrabban alkalmazott fájdalomcsillapító, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatóanyaggal.

A titok az acetilezésben rejlik

Már az ókorban, sőt egyesek szerint azt megelőzően is tudhatták, hogy a fűzfa (latinul Salix alba) kérgében és néhány más növényben olyan anyagok lelhetők fel, amik képesek a kínzó fájdalmakat enyhíteni, a lázat csillapítani és a gyulladást mérsékelni. Csak a modern kémia korában vált nyilvánvalóvá, hogy ez a vegyület a szalicilsav.

Amennyiben a fűzfa kérgéből kinyert szalicilsavat közvetlenül szeretnénk fájdalom- és lázcsillapításra alkalmazni, akkor néhány problémával szembesülnénk. Elsősorban a szalicilsav maró, gyomorirritáló jellege okozna problémákat. Ezért is számított a XIX. század végén hatalmas kémiai bravúrnak az, amikor német vegyészek előállították a szalicilsav - számos szempontból kedvezőbb tulajdonságú - származékát, az acetilszalicilsavat. Bebizonyosodott, hogy a szalicilsav acetilezésével nyert acetilszalicilsav hatásos láz- és fájdalomcsillapító, illetve gyulladáscsökkentő hatóanyag, ami mellőzi a szalicilsav erősen maró jellegét. A kedvező tulajdonságai miatt az acetilszalicilsavas tablettákat már dédnagyanyáink is használták, és a népszerűsége azóta is töretlen.

3 az 1-ben: fájdalomcsillapító, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő

Az acetilszalicilsav „univerzális” fájdalomcsillapító hatóanyag, ami az ízületi fájdalmak (pl. reumatikus panaszok) csillapítására épp úgy alkalmazható, mint a fejfájás, a fogfájás vagy a menstruációs fájdalom enyhítésére, vagy a meghűléssel együtt járó fájdalmak (pl. torok- és fejfájás) mérséklésére. Emellett, az acetilszalicilsav lázcsillapítóként is hatásos. Sőt, az acetilszalicilsav gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, ami a gyulladással is társuló fájdalmaknál előnyösen kihasználható.

Míg fájdalomcsillapító hatóanyagból többféle létezik, nem minden fájdalomcsillapító hatóanyag rendelkezik jelentősebb gyulladáscsökkentő hatással. Példaként hozható a fájdalom- és lázcsillapító hatású paracetamol, ami csak minimális gyulladáscsökkentő hatással bír.

Mit érdemes tudni az acetilszalicilsav alkalmazásáról?

Az acetilszalicilsav sokoldalú alkalmazhatósága miatt méltán érdemel helyet a házi patika szerei között. Az acetilszalicilsav alkalmazását illetően azonban tekintettel kell lenni néhány körülményre! Mint az a betegtájékoztatókból kiderül, az acetilszalicilsav napi adagja általában 1-3 alkalommal bevett 500-1000 mg, a napi 4000 mg-ot azonban nem szabad túllépni. Az acetilszalicilsavas patikaszerek csak 12 év felettieknél alkalmazhatók, és terhesség alatt, különösen a harmadik trimeszterben kerülendő az adagolása.

Bár az acetilszalicilsavas gyógyszerek döntő része vény nélkül megvásárolható a gyógyszertárakban, szedésük előtt egyeztetni kell a gyógyszerésszel vagy a kezelőorvossal. Bizonyos alapbetegségek (gyomor- vagy nyombélfekély, asztma) megléte, illetve egyes gyógyszerek (pl. véralvadásgátlók) szedése esetén ellenjavallt vagy óvatosságot igényel az alkalmazása.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ha így szedi a fájdalomcsillapítót, kevesebb mellékhatása lesz a gyógyszernek



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fájdalom2 # fájdalomcsillapító # nátha # láz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés