Ezeket látta már?

Fülébe ment a víz? Így távolíthatja el könnyedén

Betegségek
2021. június 24. 15:01
fülgyulladás, fül, víz

A nyári hőségben többet vagyunk vízparton és vízben, ez pedig azzal is együtt jár, hogy víz kerülhet a fülünkbe. Ennek pedig súlyos következményei is lehetnek. De hogyan szedhetjük ki a vizet a fülből?

Az úszófül kialakulásának oka

A fülünkben kerülő víz a legtöbb esetben magától is kicsorog, de előfordulhat az is, hogy a fülben marad, ez pedig súlyos fertőzéshez, a külső fül gyulladásához, úgynevezett úszófülhöz vezethet. Ennek az oka elsősorban az, hogy a víz miatt a bőr felázik, elveszíti védő funkcióját, így a kórokozók is könnyebben elszaporodnak az érintett területen. A fertőzésre nagyobb az esély, ha szennyezett vízben úszunk - többek között ezért is érdemes figyelni arra, hogy hol fürdőzünk -, vagy ha olyan helyen tartózkodunk, ahol magasabb a levegő páratartalma.

Általában elég könnyű azt észrevenni, hogy víz kerül a fülünkbe, a fülünk viszkethet, bizsereghet, és a hallásunk is tompábbá válhat. Az első gondolatunk a víz eltávolítására a jól ismert fültisztító pálcika lehet, hiszen annak vattával borított vége „felszívhatja” a fülben lévő vizet. Azonban ez egyáltalán nem jó ötlet (még problémamentesség esetén sem ajánlják a szakemberek), mert ezzel az eszközzel könnyen felsérthetjük a fül érzékeny bőrét – ami egyébként is sérülékenyebb a víz miatt - , és csak tovább növeljük a fertőzés rizikóját. Arról nem is beszélve, hogy a fültisztító pálcikáknak egyéb veszélyei is lehetnek, például mélyebbre tolhatjuk vele a fülzsírt a hallójáratban, így az kevésbé tud kiürülni, fel is gyűlhet, de a dobhártya-sérülések leggyakoribb okának is a fültisztító pálcikák használatát tartják.

Okok, amik gyakran okozhatnak fülfájást!

Íme 6 módszer, amellyel eltávolíthatjuk a vizet a fülünkből!

  • Feküdjünk le az oldalunkra! A legegyszerűbb módszer, hogy néhány percre lefekszünk, úgy, hogy a fülünk alá törülközőt teszünk.
  • Rázogassuk meg a fülcimpát! Vicces tanácsnak tűnik, pedig meglepően hatékony: így ugyanis egyszerűen kirázzuk a fülből a belekerült vizet! Döntsük oldalra a fejünket a vállunkhoz, így még a gravitáció is segíthet, és gyengéden húzogassuk vagy rázogassuk meg a fülcimpánkat! Ismételjük meg a másik fülünkkel is.
  • Használjunk hajszárítót! A hajszárítóból áramló hő hatására a fülben lévő víz is elpárolog. Ez a módszer különösen egyszerű és könnyű, ha egyébként is megszárítjuk a hajunkat úszás, strandolás után. Állítsuk a hajszárítót a legalacsonyabb fokozatra, tartsuk nagyjából 25-30 cm-re a fülünktől, és mozgassuk előre hátra rövid ideig.
  • Tegyünk meleg borogatást a fülünkre! Melegítsünk fel meggymagpárnát (ne legyen forró!), és helyezzük a fülünkre 30 másodpercre, majd tartsunk egy perc szünetet, és újra tegyük rá a meleg borogatást. Ismételjük meg 3-4 alkalommal. Ezután feküdjünk le rövid időre az oldalunkra, hogy a víz távozhasson.
  • Rágógumizzunk! A rágás folyamata, az állkapocs mozgása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a hallójáratok „megtisztuljanak”, például a felesleges, összegyűlt fülzsír is ezen folyamat során távozik a fülünkből. Ha úszás után eszünk valamit (amit rágni is kell, tehát a fagylalt nem a legpraktikusabb erre a célra), akkor a hallójáratok megnyílhatnak, és könnyebben távozik a bennük található víz.
  • Alkalmazzuk a Valsalva-manővert! A 17. századi olasz orvosról, Antonio Maria Valsalváról elnevezett mozdulatsor segíthet abban, hogy a nyomást kiegyenlítsük, vagyis „kidugítsuk” a fülünket. Csukjuk be a szánkat, fogjunk be az orrunkat, és lassan fújjuk ki a levegőt az orrunkon keresztül. Valószínűleg pattanó hangot fogunk hallani, és érezni fogjuk, hogy a hallójárat megnyílik. Ezután döntsük a vállunkhoz a fülünket, hogy a benne lévő víz kifolyhasson.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# füldugulás # fülgyulladás # fül # víz # dobhártya

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés