Tüszős mandulagyulladás: ha ezeket a jeleket tapasztalja hívjon mentőt!
A mandulagyulladás az egyik leggyakoribb gyulladásos megbetegedés mind a gyermekeknél mind a felnőtteknél. Vegye komolyan!
A manduláknak az immunrendszer részeként az alsó légutak felé terjedő fertőzés megállításában van szerepe. A mandulagyulladást döntő többségben vírusok, kisebb részben bakteriális fertőzések okozzák. A mandulagyulladást okozó Streptococcus pyogenes baktérium cseppfertőzéssel, tehát köhögéssel, tüsszentéssel terjed.
Mandulagyulladás: ezért lehet veszélyes
A mandulagyulladás esetén a begyulladt, megduzzadt mandulákat lepedék fedi, az állkapocs alatti nyirokcsomók nyomásra érzékennyé válnak. A mandulagyulladás a kisgyermekek tipikus betegsége, torok- és nyelési fájdalom, láz kíséretében. A mandulagyulladás ritkán a száj kinyitását akár teljesen korlátozhatja. A mandulák gyors belobbanása, gyulladása az akut mandulagyulladás, az elhúzódó, egyre erősödő mandulagyulladás pedig a krónikus mandulagyulladás.
A mandulagyulladás megfelelően kezelhető. A magas lázzal járó mandulagyulladás azonnali kezelést, lázcsillapítást igényel. A torokduzzanat akár nehezített légzést, légszomjat is okozhat. Ilyenkor a fulladás veszélye miatt sürgősségi ellátás szükséges.
A tüszős mandulagyulladás tünetei
A heveny mandulagyulladás magas lázzal, erős hidegrázással jár, égő érzéssel, nyelési nehezítettséggel, fülbe sugárzó fájdalommal jár. Mandulagyulladás esetén a mandulák vörösek, duzzadtak és környékük is hasonló gyulladásos jeleket mutat. Előrehaladott fertőzésnél a mandulában képződő genny a mandula felszínére is feltör, apróbb vagy nagyobb fehér foltok képében jelentkezve.
Az idült mandulagyulladás tünetei
Általában ismétlődően, évi 2-3 alakalommal heveny mandulagyulladás a kórtörténetben. A heveny fellángolások közötti időszakokban torokfájdalom nincs. Szájszag előfordulhat, csakúgy mint a nyaki megnagyobbodott nyirokcsomók. Előfordulhat még általános gyengeség, fáradékonyság, bizonytalan eredetű hőemelkedés, gyakori meghűlési hajlam, esetleg étvágytalanság.
Az orrmandula-gyulladás következményei
Az orrmandula-gyulladás esetén az orrlégzés gátolt. Jellemző a szájon keresztüli légzés, az abból adódó arckifejezés. Másodlagos következményei a fülkürt működésének zavara kapcsán visszatérő középfülgyulladás, halláscsökkenés valamint ismétlődő orrmelléküreg gyulladások. A tartós szájon keresztüli légzés fogfejlődési zavarokhoz, kiszáradó légutakhoz és így állandó légcső-hörgő gyulladáshoz vezethet. Az orrlégzés állandó gátoltsága hosszútávon fejlődési visszamaradottsághoz, nyugtalan alváshoz vezethet.
Az orrmandula-gyulladás felnőttkorban
Felnőttkorban észlelhető megnagyobbodott orrmandula ritkán fordul elő. Ilyen esetben a szövettani vizsgálat kötelező, hiszen felmerül a rosszindulatú daganat megjelenése.
Hogyan működik a mandulánk? Kattintson!
A tüszős mandulagyulladás okai
A fertőzés kórokozói általában baktériumok. A baktériumok egy része normális körülmények között is kimutatható a szájüregben, azonban a szaporodásukat az egészséges immunrendszer féken tudja tartani. Különböző változásokra (pl. meghűlés, kiszáradás, leromlott általános állapot, stb.) az immunrendszer működése károsodik, és ennek hatására a baktériumok elszaporodnak és betegséget okoznak.
Az idült mandulagyulladás okai
Számos baktérium kiválthatja, fenntarthatja, melyek a mandula mély árkaiban az elhalt és leváló hámsejtek kínálta táptalajon élnek és fejlődnek, ezzel fenntartva a tartós, idült gyulladást. A baktériumok által termelt kémia anyagok pedig a vér útján eljuthatnak a test minden részébe, így okozhatnak az egész szervezetre kiterjedő, sokszor távoli helyeken megjelenő betegségeket, mint pl. ízületi gyulladásokat, vesegyulladást.
Összegezve
- A mandulagyulladás egy gyakori gyulladásos megbetegedés gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt.
- A mandulagyulladást legtöbbször vírusok, néha bakteriális fertőzések okozzák.
- A mandulagyulladást okozó baktériumok cseppfertőzéssel terjednek köhögéssel, tüsszentéssel.
- A heveny mandulagyulladás magas lázzal, erős hidegrázással jár.
- Hosszútávon a mandulagyulladás különböző szövődményekhez vezethet, mint például fogfejlődési zavarok vagy légcső-hörgő gyulladás.
Olvasta már?
- Köhögés, torokfájás, fülgyulladás? Reflux is okozhatja
- Reflux, torokfájás: ha ezt is tapasztalja mellé, hívjon orvost
- Reflux miatt is érezhet gombócot a torkában - így járhat a végére
- Sokszor náthás? Nem csak megfázás, reflux is okozhatja
- Kiújuló arcüreggyulladás: orrpolip és reflux is lehet az oka
- Rendszeresen torokfájással ébred? Ezek lehetnek a kiváltó okok
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Megfázott vagy influenzás? Hasonlít kettő, de máshogy kell kezelni!