Felnőtt korban is kialakulhat orrsövényferdülés? Az orvos válaszol
Így 43 évesen hogyan alakulhatott ki orrsövény ferdülésem?
A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:
"Tisztelt Orvosok!
Két hónapja durva orrdugulással küzdök. Allergiára gyanakodtam, a háziorvos írt fel gyógyszert és orrsprayt, amik hatástalannal bizonyultak. (Allergia vizsgálaton nem voltam.) A háziorvos elküldött fül-orr-gégész szakrendelésre, ahol a szakorvos belevilágított az orromba és egyértelműen megállapította, hogy orrsövényferdülésem van. Műtétet javasolt, amit el is fogadtam, hisz az életminőségem nagyon sokat romlott a régóta tartó orrdugulás miatt. Több kérdésem is lenne. Nem kellett volna több további vizsgálat ehhez a diagnózishoz? Így, 43 évesen hogyan alakulhatott ki orrsövény ferdülésem?
Köszönöm válaszukat!"
Az orvos válasza:
"Nem. Az orrsövényferdüles egyeseknél már születéskor jelen van, másoknál később alakul ki, általában fokozatosan, illetve az orrot érő traumák is okozhatják."
Orrsövényferdülés – senki sem kivétel?
A jobb és bal orrüreget egymástól elválasztó orrsövény egy porcból és csontból álló, nyálkahártyával fedett lemez. A fejlődés során a porcos és a csontos rész nem egyenlő ütemben növekszik, így gyakorlatilag nincs olyan ember, akinél ne beszélhetnénk valamilyen fokú orrsövényferdülésről.
Lehet egészében az egyik oldal felé elferdült, de lehet S alakban is, a felső részében az egyik, az alsó részében a másik irányba görbült. Az enyhébb eltérések általában nem okoznak panaszt, a nagyobb fokú ferdeség az, ami a gátolt orrlégzés miatt hozzájárul a tartós orrdugulás, ezáltal a visszatérő arcüreggyulladás megjelenéséhez is.
Olvasta már?
- Ezzel a gyógynövénnyel nagyon vigyázzon, ha szívbeteg vagy gyógyszert szed!
- Rendszeresen használ orspray-t? Jobban teszi, ha módjával alkalmazza!
- Orrdugulás utáni fülfájás: így gyógyíthatjuk otthon a fül-orr-gégész szerint
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!