Nyelven lévő dudorok, sebek – van, hogy súlyos állapotot jeleznek
Nemcsak a papillák egyszerű duzzanata lehet jelen a nyelven.
A papillák a nyelv tetején és oldalán található apró dudorok. Ezeknek különböző típusaik vannak, és a legtöbb ízlelőbimbót is tartalmaz. Ugyanolyan színűek, mint a nyelv többi része, és tipikus körülmények között alig észrevehetőek. Ezek adják a nyelv érdesebb textúráját, ami segíti az evést és az ízlelést is.
A nyelven lévő nagyobb dudorok okai
Bár a papillákat általában szabad szemmel is látjuk, ám olykor irritáció vagy gyulladás miatt szokatlanul nagyra nőhetnek. Ezt az állapotot átmeneti nyelvi papillitis-nek nevezzük.
Nyelv sérülése
A nyelv sérülése miatt az dudorosnak tűnhet. Azok, akik véletlenül megharapják a nyelvüket, a sérülést követően néha néhány napig duzzadt, érzékeny kis csomót érezhetnek rajta. Ám nemcsak harapás miatt jöhet létre ez, hanem forró folyadékok vagy ételek fogyasztásakor fellépő égési sérülések miatt is.
Fekélyes sebek (aftás fekélyek)
Fekélyek bárhol előfordulhatnak a szájban, beleértve a nyelvet is. Ezeknek a fájdalmas, vörös sebeknek az oka ismeretlen, de sokak szerint a stressz, hormonális változások, sérülések, bizonyos élelmiszerek, illetve vitamin- és ásványi anyag-hiány is szerepet játszhat kialakulásukban. A fekélyek nem fertőzőek és általában 7-10 napon belül maguktól gyógyulnak (bár vannak rá ecsetelők is).
Fertőzés
A szájban vagy a nyelven lévő fertőzés duzzanatot és fájdalmat okozhat a fertőzés helyén. Ha a nyelv sérülés következtében jelentősen megduzzad, fáj, a seb nem múlik és lázassá is válik, úgy fontos, hogy forduljon orvoshoz, mivel ez fertőzést jelezhet, hiszen bármilyen sérülés megkönnyíti a baktériumok bejutását. Bakteriális fertőzés esetén antibiotikumra van szükség.
Természetesen vírusos fertőzések is felléphetnek (pl. herpesz), ezek is okozhatnak a nyelven fájdalmas hólyagokat, fekélyeket.
Szifilisz
Szifilisz esetén van, hogy korai tünetként a nyelven sebek alakulnak ki. Ez főleg akkor fordul elő, ha a nyelv a fertőzés helye (pl. orális szex). A fertőzés első szakaszában a szifilisz egyfajta sebként jelenhet meg az ajkakon, a nyelv hegyén, az ínyen vagy a száj hátsó részén, a mandulák közelében. Kis vörös foltként kezdődik, mely később nagyobb, nyílt sebbé növi ki magát.
A nyelven, szájüregben lévő panaszok néhány hét elteltével eltűnhetnek, ám ez még nem jelenti azt, hogy megszűnt a fertőzés.
Glossitis
A glossitis a nyelv gyulladásos állapota, amely számos különböző okból eredhet. A gyulladás fájdalmat, duzzanatot, elszíneződést és a nyelv felszínén lévő papillák (kis dudorok) megváltozását okozhatja. A glossitis lehet akut, hirtelen jelentkező és rövid ideig fennálló, illetve krónikus, hosszabb ideig tartó is. Hátterében állhat többek között fertőzés, allergia, irritáció, autoimmun betegségek (pl. lupus), hormonális változás is. Az egész nyelv ekkor vörössé, duzzadttá, simává és fényessé válik.
Rák
Bár a nyelven lévő dudorok, sebek általában ártalmatlanok, ám olykor rák jele is lehet. Ekkor az elváltozás jellemzően szürke, rózsaszín, vörös színű, a nyelv oldalán lép fel, nem múlik és érintésre vérezhet. A nyelven kialakuló rák leggyakoribb típusa a laphámrák.
Összegezve
- A papillák a nyelv tetején és oldalán található apró dudorok.
- A papillák irritáció vagy gyulladás miatt olykor megduzzadhatnak
- Fekélyek és fertőzések is okozhatnak fájdalmat és duzzanatot a nyelven.
- A nyelven lévő nem gyógyuló sebek rákot jelezhetnek.
- A nyelven kialakuló rák leggyakoribb típusa a laphámrák.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!