Gégegyulladás: ezekkel a módszerekkel gyorsítható fel a gyógyulás!
Akár akut, akár krónikus a gégegyulladás, a tünetek megegyeznek. A különbség csak az, hogy mennyi ideig tartanak.
A gégegyulladás, illetve az azt kísérő rekedtség, krákogás, köhécselés a gége túlhasználatából, irritációjából vagy fertőzésből eredő elváltozása. A gyulladás lehet akut vagy krónikus. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, milyen módszerekkel támogathatjuk a gyorsabb felépülést.
Ettől függ, hogy meddig tart
Az akut gégegyulladás kiváltó oka a legtöbb esetben vírus-, vagy baktériumfertőzés, esetleg a hang túlerőltetése. A tünetek nem tartanak sokáig, átmeneti jellegűek, a fertőzés kezelésével megszűnnek.
A krónikus gégegyulladás ezzel szemben három hétnél is tovább tart. Kiáltó oka lehet irritáló szerek, gázok belélegzése, reflux betegség, krónikus orrmelléküreggyulladás, túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás vagy a hang túlzott igénybevétele (például énekesek, színészek esetében). Ritkább esetben, de bakteriális és gombás fertőzések is okozhatják, daganatos betegség, illetve más egészségügyi állapot – például stroke - következtében is felléphet.
A gégegyulladás tünetei
Attól függetlenül, hogy akut vagy krónikus gégegyulladásról van-e szó, a tünetek megegyeznek. A különbség csak az, hogy mennyi ideig tartanak. Legtöbb esetben néhány hét alatt elmúlnak, a krónikus gégegyulladás tünetei azonban ennél hosszabb ideig is jelentkeznek:
- rekedtség
- gyenge hang vagy hangvesztés
- kaparó érzés a torokban
- torokfájás
- száraz torok
- száraz köhögés.
Így lehet lerövidíteni a gyógyulási időt
A gégegyulladás során a gége nyálkahártya és a hangszalagok is gyulladtak, duzzadtak. Annak érdekében, hogy a gyulladást és az ödémásodást csökkentsük, nagyon fontos a bőséges folyadék fogyasztás. Kerüljük az alkoholt és a koffeint tartalmazó italokat, ezek csak vizet vonnak el a szervezettől. Mellőzzük az érzékeny nyálkahártyát irritáló dohányzást és a fűszeres, csípős ételek fogyasztását is. A legjobb, ha a gyulladt gégéhez kíméletes, szénsavmenetes, nem túl hideg és nem túl forró italokat, például langyos mézes teát, vizet, húslevest, nem túl savas gyümölcsöket fogyasztunk a gyógyulás időszakában.
1. A gyulladt nyálkahártyát nem csak belsőleg, hanem külsőleg is hidratálni kell.
Ilyenkor nem előnyös a túl száraz levegő, abban a helyiségben, ahol a legtöbb időt töltjük a lábadozás ideje alatt, mindenképp legyen párásabb a levegő. Ha párásító készüléket használunk, nyugtató, fertőtlenítő hatású eukaliptusz vagy citrom olajat is csepegtethetünk bele. De a levegőt párásabbá tehetjük, ha a szobában teregetünk vagy a fűtőtestre egy vagy több vízzel teli tálat helyezünk. A forró gőzzel való inhalálás nem ajánlott gégegyulladás esetén!
2. Legjobb, ha csendben töltjük a lábadozás első időszakát
A suttogás a közhiedelemmel ellentétben még erőteljesebb igénybevételt jelent a hangszalagok számára, ha fontos beszélnünk a gyógyulás ideje alatt, inkább középhangerővel tegyük, ne suttogjunk. Ha betegség esetén túlerőltetjük a hangszálakat, akár maradandó vagy műtétet igénylő – például a hangszalagok megvastagodása vagy hangszalag polip - elváltozást is okozhatunk.
3. Gyógyszeres kezelés gégegyulladás esetén
Gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel és torokfertőtlenítő tablettával lehet enyhíteni a fájdalmat. Emellett, nyálkahártya-duzzanatot csökkentő és ha bakteriális eredetű a fertőzés, akkor az orvos utasítása szerint antibiotikumot kell szedni.
4. Természetes gyógymódok
A gyógyulás időszakában házi gyulladáscsökkentőt készíthetünk: reszelt gyömbért összetört fokhagymával és mézzel kikeverve, pici fahéjjal ízesítve. Érdemes naponta több alkalommal egy-egy kávéskanállal fogyasztani belőle.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A gégegyulladás rendszerint tüneti kezeléssel gyógyítható. A szakember felkeresését azonban nem szabad halogatni, ha a felsorolt tünetek mellett nehézlégzés, vérköpés, napokon át tartó nagyon magas láz, kezelés ellenére is rosszabbodó, erősödő torokfájdalom, nehéz nyelés jelentkezik. Szintén indokolt orvoshoz fordulni, ha a gégegyulladás tünetei – akár tartós rekedtség, akár a hang csökkent terhelhetősége jelentkezik - két-három hétnél tovább tartanak.
Összegezve
- A gégegyulladás lehet akut vagy krónikus, attól függően, hogy mennyi ideig tartanak a tünetek.
- Az akut gégegyulladás legtöbbször vírus-, vagy baktériumfertőzés következménye.
- A krónikus gégegyulladás hátterében irritáló szerek, gázok belélegzése vagy akár reflux betegség is állhat.
- A gyulladást és az ödémásodást csökkentendő, fontos a bőséges folyadék fogyasztása, a mellőzése az alkoholnak és a koffeint tartalmazó italoknak.
- Az orvosi kezelés és a tünetek figyelése rendkívül fontos, mivel bizonyos esetekben komolyabb szövődmények jelentkezhetnek.
Olvasta már?
- Nem hall rendesen? Meglepő, de ezzel a tünettel is jelezhet a vesebetegség!
- Fülinfarktus: ilyen tünetekről veheti észre időben
- Tipikus őszi betegség: ezek a fülkürthurut tünetei
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Fülzsír, váladékozás: ekkor jelezhet rákos megbetegedést