Ezeket látta már?

Fülzúgás - tudja meg, vajon elmúlhat-e magától

Fülzúgás - tudja meg, vajon elmúlhat-e magától

A fülzúgás igen kellemetlen és zavaró probléma, így az érintettek szeretnék tudni, hogy vajon elmúlhat-e valaha.

A legtöbben, amikor az első alkalommal tapasztalnak fülzúgást, fülcsengést, általában megpróbálják figyelmen kívül hagyni. A baj akkor kezdődik, amikor minden erőfeszítés ellenére sem tudja mellőzni ezeket a zavaró hangokat és már a mindennapjaira is kihat.

Maga a fülzúgás - azaz a tinnitus - a CDC szerint egyáltalán nem ritka: csak az Egyesült Államokban több mint 50 millió ember szenved valamilyen tinnitusban. Bár a probléma gyakrabban előfordul a hallássérültek körében, sokan vannak azok, akik ilyen probléma nélkül nélkül szenvednek benne.

Mi az a fülzúgás?

Először is fontos tisztázni, hogy a fülzúgás nem betegség, hanem valamilyen egészségi állapot tünete. Ilyenkor az érintettek csengést, kattogást, pulzálást, zúgást hallanak - ezek a hangok olyan halkak is lehetnek, hogy alig lehet észrevenni őket, de olyan hangosak is, hogy miattuk nehezen hallanak más hangokat. Ez nem ritkán alvászavarokhoz, szorongáshoz, depresszióhoz vezethet.

A fülzúgás gyakori okai

Az életkorral összefüggő halláskárosodás gyakori oka a tinnitus-nak. Az agy ugyanis hozzászokott egy bizonyos szintű hangstimulációhoz. Halláskárosodás esetén az agy kevesebb stimulációt kap, de a hallóideg még mindig olyan intenzitással működik, mint addig. Emiatt olyan hangokat is hallhat az érintett, amelyek valójában nincsenek is. Igen gyakori, 65 év felett kb. minden 3. ember tapasztalja.

Az életkoron kívül okozhatja még zajártalom, fejsérülés, a fül gyulladása, bizonyos gyógyszerek és betegségek is.

A fülzúgásban szenvedőknél a panasz fellángolhat stressz vagy alváshiány esetén.

Ezek a betegségek okozhatnak fülcsengést

Rengeteg betegség és kóros állapot okozhat fülzúgást - ezek közül a leggyakoribbak:

Elmúlhat magától a fülzúgás?

Bár a fülzúgás igen hosszú ideig is elhúzódhat, általában magától megszűnik - gondoljon csak a koncertek utáni fülcsengésre. (Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ez ne bosszulhatná meg magát, hiszen, ha gyakran teszi ki magát zajártalomnak, úgy a zaj okozta halláskárosodás idővel krónikussá válhat).

Előfordulhat azonban az, hogy a fülzúgás tartóssá válik - ha tünetei három hónapnál tovább fennáll a probléma, akkor az krónikusnak minősül. Hogy átmeneti vagy tartós a tinnitus, az főleg a kiváltó októl függ.

Átmeneti lehet a panasz a zajártalom mellett akut fertőzés, a fülzsír felhalmozódása vagy bizonyos gyógyszerek szedése esetén (ilyenkor más készítményre lehet szükség), ám krónikussá válhat halláskárosodás, érrendszeri problémák, illetve krónikus betegségek esetén. Ezekben az esetekben a tinnitus valószínűleg nem múlik el magától, de megfelelő kezeléssel csökkenthetők a tünetek.

A fülzúgás kezelési lehetőségei

Amikor lehetséges, az alapbetegség kezelése vagy megszüntetése a legfontosabb első lépés. Más esetekben az alábbiak alkalmazhatók:

  • hangterápia, zajgenerátorok
  • kognitív viselkedésterápia
  • gyógyszerek (bár nincs kifejezetten erre való gyógyszer, néhány esetben azonban az antidepresszánsok, szorongásoldók vagy egyéb készítmények segíthetnek enyhíteni a tüneteket)

Összegezve

  • A fülzúgás vagy tinnitus igen kellemetlen és zavaró probléma.
  • A fülzúgás gyakran okoz alvászavarokat, szorongást és depressziót.
  • Oka lehet zajártalom, fejsérülés, gyógyszerek és bizonyos betegségek.
  • A tinnitus lehet átmeneti és tartós is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Fülzúgás - ezekre az állapotokra is figyelmeztethet, így jobb, ha orvoshoz fordul vele

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fülzúgás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához