Fülzúgás, szédülés, hányinger: meszesedés vagy daganat okozza?
A fülzúgás és a gyakran ezzel együtt járó szédülés egyre több embert érint Magyarországon, mégis kevesen járnak utána annak, mi okozhatja, pedig komoly betegség is állhat a háttérben.
Hazánkban közel félmillióan tapasztalják meg hosszabb-rövidebb ideig ezeket a kellemetlen tüneteket[1]. Egy korábbi kutatás szerint az érintettek 36 százalékánál nem időszakos problémáról van szó, a csengéshez, zúgáshoz, sziszegéshez hasonló hangok szüntelen jelentkeznek. Utánajártunk, mik lehetnek a fülzúgás kiváltó okai és milyen esetekben szükséges azonnal orvoshoz fordulni.
Minden 8. ember fülzúgással küzd Magyarországon
Míg Magyarországon ma minden nyolcadik ember él állandó fülzúgással, addig az USA-ban tízből egy ember küzd naponta a rövidebb-hosszabb ideig tartó kellemetlen tünetekkel. A szakemberek szerint ez a szám a következő években még magasabb lehet. Az előrejelzések szerint 2025-re 30 százalékkal, 2050-re pedig újabb 30 százalékkal fog nőni az állandó fülzúgásban szenvedők száma[2].
Korábban egy nemzetközi kutatásban[3] 76 ezer embert vizsgáltak, akik tapasztaltak már fülzúgást az életük során. A résztvevők 27 százaléka már több mint 15 éve szenvedett ettől a kellemetlen tünettől. 36 százalékuk naponta többször tapasztalt kellemetlen fülzúgást, ennek ellenére a megkérdezettek több mint fele nem fordult orvoshoz a problémájával. Pedig a szüntelen jelentkező, csengéshez, zúgáshoz, sziszegéshez hasonló hangok jelentősen megkeserítik a mindennapokat: miattuk nehezebbé válik a napi tevékenységek végzése, csökken a koncentrációs képesség, akadályozottá válik a gondolkodás és a nyugodt pihenés is.
A mai világban a fülzúgást legtöbbször nyaki problémák okozzák, melyek az életmódunknak köszönhetőek. Nagyon sokat ülünk a gép előtt és a telefonunk felett, így igen hamar elkezd meszesedni a nyakunk ezen kényszertartások miatt. Ettől bekeményednek a nyakizmok, amik elkezdik nyomni a pici felmenő ereket, ezzel fülzúgást okozva. Míg régen 50-60 éves korban kezdődtek az ilyen jellegű problémák, addig ma már az egyre fiatalabb korosztályt is érintik.
– mondta Dr. Lőrincz Anikó, az Affidea fül-orr-gégész szakorvosa, majd hozzátette: "Természetesen az életmódunk mellett egyéb okok is állhatnak a fülzúgás hátterében. Ilyen például a vírusfertőzés, a keringési zavar, a kiserek elzáródása vagy éppen különböző agyi problémák, például daganat. A tünetek nyaktornával és fizikoterápiával csökkenthetők, de sajnos a fülzúgás teljes megszüntetése csak igen kicsi arányban jellemző".
A fülzúgás típusai és a szédülés mint kísérő tünet
A fülzúgásnak két típusát különböztetjük meg, az úgynevezett szubjektív, illetve az objektív fajtát. A szubjektív fülzúgás csak a páciens által hallható. Ez esetben lehetséges, hogy csak az egyik fülben, de előfordulhat az is, hogy mindkét fülben vagy a fejen kívül észleli az illető a hangot. Ezzel szemben az objektív fülzúgás egy olyan jelenség, amelyet az orvos is hallhat, például sztetoszkóp segítségével.
A fülzúgás és szédülés gyakran együttesen jelentkező tünetek, amelyek különböző egészségügyi problémákat jelezhetnek. Ilyen például a Ménière-betegség, amely a belsőfül rendellenessége. A betegség a világon mindössze ezer emberből körülbelül tizenkettőt érint, azonban jelentős pszichés és fizikai terhet ró az érintettekre.
A fülzúgás számos okból kialakulhat, de mégis mikor forduljunk orvoshoz?
A fülzúgással kapcsolatban számos olyan tünet vagy tünetegyüttes van, melyeket nem szabad félvállról venni és érdemes azonnal ellátogatni az orvoshoz. Ezek a következők:
· Ha a fülzúgás több mint egy hete fennáll.
· Ha az állandó csengő, zakatoló hang hallása mellett a fülünkből váladék is folyik (ez lehet a középfulgyulladás tünete is).
· Ha a fülzúgást szédülés vagy hányinger is kíséri.
· Ha egyoldali fülzúgást tapasztalunk.
· Ha pulzáló fülzúgásunk van.
A szédülés és fülzúgás súlyos következményekkel járhat a mindennapi életre nézve, így fontos, hogy az érintettek azonnal orvoshoz forduljanak, és időben megkapják a megfelelő kezelést. Mivel a fülzúgásban szenvedők nagyjából 90 százaléka halláskárosodásban is szenved, célszerű, ha elsőként audiológust, illetve fül-orr-gégészt keresnek fel panaszaikkal.
Hogyan lehet kezelni a fülzúgást?
A fülzúgás tüneteinek enyhítésére folyamatosan új gyógyszeres kezelések és technológiák létrehozásán dolgoznak a szakemberek, melyek megoldást nyújthatnak az érintetteknek. A megfelelő kezelést az orvosok mindig az adott probléma kiváltó okához igazítják. Ez magában foglalhat életmódbeli változtatásokat, hallókészülékek használatát, kognitív viselkedésterápiát, hangterápiát vagy gyógyszeres kezelést. Bár egyes esetekben a fülzúgás nem szüntethető meg teljesen, sok ember megtanulja, hogyan éljen együtt ezzel az állapottal. Nagyon súlyos esetben pedig –, ha a beteg semmilyen kezelésre nem reagál, a tünetei igen hevesek, gyakoriak – a műtét lehetősége is szóba jöhet.
Összegzés
- Közel félmillióan tapasztalják meg fülzúgást és szédülést Magyarországon.
- Fülzúgás leggyakoribb okai: nyaki problémák, vírusfertőzés, keringési zavar, kiserek elzáródása vagy agyi problémák.
- Fülzúgás két típusa: szubjektív, amit csak a páciens hall, és objektív, amit az orvos is hallhat.
- Fontos az orvosi segítség kérés, ha a fülzúgás hosszabb ideig fennáll, vagy a szédülést, hányingert, vagy más tüneteket is tapasztaljuk.
Olvasta már?
- Pajzsmirigyrák korai tünetei: fülfájással, rekedtséggel is jelezhet a tumor
- Ez a torokrák 9 tünete - figyelmeztet a szakorvos
- Egy ideje már fáj a füle? Ízületi gyulladás is okozhatja
- Szédülés okai: ilyen, amikor fertőzés áll a háttérben
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Fülinfarktus: ezekből a tünetekből lehet észrevenni időben
[1] https://www.fulorrgegekozpont.hu/hirek/ha-gyogyszerekkel-nem-kezelheto-a-fulzugas
[2] https://tinnitusklinika.hu/a-fulzugasrol-erthetoen/fulzugas/
[3] https://www.fulorrgegekozpont.hu/hirek/ha-gyogyszerekkel-nem-kezelheto-a-fulzugas