Eszébe ne jusson így tisztítani a fülét, mert csak árt vele!
Vannak olyan módszerek, amiket jobb, ha örökre elfelejt!
A legtöbben még ma is fültisztító pálcikát használnak arra, hogy a felesleges fülzsírt eltávolítsák. Sokan problémamentesen végzik ezt évek óta, ám a fül-orr-gégészek már sok ebből eredő problémával találkoztak a rendeléseken. A pálcikáról leeső vatta a hallójáratban marad, a pálcával könnyű felsérteni a hallójárat érzékeny bőrét, a hámsérülés pedig megkönnyíti a kórokozók bejutását. Leggyakrabban azzal találkozunk, hogy a tisztítás során nem kikerül, hanem beljebb tolódik a fülzsírt, így segítjük több réteg egymásra rakódását, a fülzsírdugó kialakulását.
Ne piszkálja!
A fülpiszkáló használatát a füll-orr-gégészek nem ajánlják. Ennek oka, hogy a fültisztító gátolja a hámsejtvándorlást, ezért fülzsírdugó alakulhat ki a hallójáratban. A fülzsír egy természetes képződmény, melynek vattapálcával történő eltávolítása során mikrosérüléseket okozhatunk, így elősegítve a kórokozók mélybejutását. A fültisztítópálca nem steril, a különösen érzékeny hallójáratba kórokozókat juttatunk vele. A fül folytonos "túltisztítása" a külső hallójárat idült gyulladásához vezet.
Zsírra olajat!
Furcsának tűnhet, de hallójáratunk tisztántartására, a fülzsír eltűntetésére használhatunk paraffinolajat vagy olívaolajat. A száraz és viszkető fülnek gyógyírt hoznak az említett olajak, védőréteget képeznek a hallójáratban, a beszáradt fülzsírt pedig feloldják.
Ne csepegtessen!
A fültisztításra ajánlott olajakat ne csepp formájában, hanem inkább spray formátumban juttassuk fülünkbe. A spray (pl.: kövirózsa spray) hatékonyabb a fülcseppnél, mert kevesebb olaj megy a fülbe, ezért nem okoz átmeneti hallásromlást. A fültisztító spray-hez patikákban könnyen hozzájuthatunk. Hetente egyszer-kétszer ajánlott használata.
Törölje szárazra!
Hajmosás, fürdés után fülünk törölközővel való törlése, szárítása fontos. Ha vizes füllel hideg helyre megyünk (főként télen), fülünk megfájdulhat. Ezt könnyen elkerülhetjük, ha mosakodás után a törölköző sarkával szárazra töröljük fülünket. A nedvesség mind a baktériumok, mind a gombák szaporodását segíti elő, mivel azok nedves környezetben érzik jól magukat.
A fülkagylót is tartsa tisztán!
A fül környékét, amely szabad kézzel elérhető, mindig tartsuk tisztán! Esztétikailag sem szép, ha valakinek koszos a füle. Ne csak hallójáratunkat, hanem fülkagylónkat is tisztítsuk.
Ezt tegye a bedugult fül ellen
Ha nátha okozta fülkürthurut alakul ki füldugulással, orrfújásnál, nyelésnél recsegéssel, akkor érdemes inhalálni! Ez megnyugtatja az orrnyálkahártyát, oldja a váladékot, felszabadítja a fülkürtszájadékot az orrgaratban.
Sokáig nem enyhülő hallásproblémákkal, fülbántalmakkal forduljunk szakemberhez! Bár legtöbbször a házi gyógymódok is elegendőek a fülproblémák megoldására, ám súlyosabb esetben ne kísérletezzünk, bízzuk fülünk egészségét szakemberre!
Összegezve
- A fültisztításnak megvannak az alapszabályai, és vannak olyan módszerek, amiket jobb, ha örökre elfelejt!
- A fülpiszkáló használatát a füll-orr-gégészek nem ajánlják.
- A fültisztító gátolja a hámsejtvándorlást, ezért fülzsírdugó alakulhat ki a hallójáratban.
- A fültisztítópálca nem steril, a különösen érzékeny hallójáratba kórokozókat juttatunk vele.
- Hallójáratunk tisztántartására, a fülzsír eltűntetésére használhatunk paraffinolajat vagy olívaolajat.
Olvasta már?
- Ezzel a gyógynövénnyel nagyon vigyázzon, ha szívbeteg vagy gyógyszert szed!
- Rendszeresen használ orspray-t? Jobban teszi, ha módjával alkalmazza!
- Orrdugulás utáni fülfájás: így gyógyíthatjuk otthon a fül-orr-gégész szerint
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Füldugulás - ebben az esetben forduljon vele orvoshoz