Ezeket látta már?

Duzzadt szemek, légszomj, eltorzult arc: ha ezeket tapasztalja, azonnal hívjon mentőt

Duzzad szem, légszomj oka angioödéma

A tünetek egy sürgősségi kezelést igénylő állapotra utalhatnak.

A panaszokat angioödéma is okozhatja - a sürgősségi ellátást követően fontos kideríteni, hogy mi okozta a panaszokat!

Légszomj, a test egyes részein ödéma – az angioödéma hátterében több kiváltó ok is állhat. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégészt, a Budai Allergiaközpont főorvosát arról kérdeztük, milyen vizsgálatokkal deríthetjük ki, hogy mi okozta az ijesztő tüneteket.

Az angioödéma veszélyei

Az angioödéma jól látható jelei az arcon, elsősorban a szemek és az ajkak területén megjelenő duzzanat. Ahol nem látható, de a nehézlégzés, fulladásérzés miatt gondolni kell rá, az a torok és a légutak területét érintő duzzanat. Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy a mélyebb szövetrétegek vizenyős duzzanata érintheti a bőrt és a nyálkahártyát is, ezzel akár életveszélyes állapotba is sodorva az érintetteket. Az angioödéma tünetei hirtelen jelentkeznek, de lassan múlnak el.

Gyakori kiváltó okai

  • Az angioödéma kialakulásában szerepet játszhat az örökletesség, ez esetben herediter angioödémáról (HANO) beszélünk. Ilyen esetben az ödéma mellett hányinger, hányás is jelentkezhet. Első tüneteit rendszerint a pubertás utáni időszakban észlelik az érintettek.
  • Angioödémát gyógyszerek – például penicillin, aszpirin vagy vérnyomáscsökkentők - is okozhatnak.
  • A következő típusa tulajdonképpen egy tőről fakad, az angioödéma tüneteit ilyen esetben allergia váltja ki. Ez lehet rovarcsípés, latex vagy ételallergia.
  • Az esetek egy részében a pontos kiváltó okot alapos kivizsgálás során sem sikerül felfedni. Ismeretlen eredetű angioödéma esetén a tünetek megjelenéséhez stressznek vagy fertőzésnek lehet köze.

Az angioödéma kivizsgálása

Ha valakinél az angioödéma tünetei jelentkeznek, sürgősségi ellátást kell kapnia. Ezt követően azonban fontos kideríteni, hogy mi okozta a panaszokat, mert egy újabb esetet csak így tudunk megelőzni – magyarázza dr. Moric Krisztina. A kivizsgálása alapos és hosszadalmas lehet. Lényeges, hogy a beteg minden részletet elmondjon arról, hogy mikor, milyen körülmények között jelentkeztek a tünetei – például mit fogyasztott, milyen gyógyszert szedett előtte. Fontos információ az öröklődés kérdését tisztázni, a családban előforduló allergiás betegségeket. A kikérdezés és a válaszok alapján az orvos összeírja, hogy milyen vizsgálatokat szükséges elvégezni a diagnózishoz. Ezek eredményét a beteg beszámolójával összesítve tudja az orvos megállapítani, hogy mi okozta a tüneteket és mi az, amit a jövőben el kell kerülni annak érdekében, hogy megelőzzük. Ha fennáll az anafilaxia – életveszélyes allergiás reakció gyanúja – akkor az epinefrin injekciót is felírja, amit ezután a betegnek magánál kell tartania és anafilaxia esetén használnia, amíg az orvosi segítség megérkezik.

Összegezve

  • Az angioödéma sürgősségi kezelést igényel.
  • A tünetei közé tartozik a légszomj és a test ödémája.
  • Fontos kideríteni, mi okozza a panaszokat.
  • Az anafilaxiás reakció gyanújában az epinefrin injekció rendelhető.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a riasztó tünetek jelzik a hal- és tengeri herkentyű allergiát!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

angioödéma

Forrás: Budai Allergiaközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához