Ezeket látta már?

Eszébe ne jusson így tisztítani a fülét, mert csak árt vele!

Betegségek
2024. szeptember 04. 19:34
fültisztítás

Vannak olyan módszerek, amiket jobb, ha örökre elfelejt!

A legtöbben még ma is fültisztító pálcikát használnak arra, hogy a felesleges fülzsírt eltávolítsák. Sokan problémamentesen végzik ezt évek óta, ám a fül-orr-gégészek már sok ebből eredő problémával találkoztak a rendeléseken. A pálcikáról leeső vatta a hallójáratban marad, a pálcával könnyű felsérteni a hallójárat érzékeny bőrét, a hámsérülés pedig megkönnyíti a kórokozók bejutását. Leggyakrabban azzal találkozunk, hogy a tisztítás során nem kikerül, hanem beljebb tolódik a fülzsírt, így segítjük több réteg egymásra rakódását, a fülzsírdugó kialakulását.

Ne piszkálja!

A fülpiszkáló használatát a füll-orr-gégészek nem ajánlják. Ennek oka, hogy a fültisztító gátolja a hámsejtvándorlást, ezért fülzsírdugó alakulhat ki a hallójáratban. A fülzsír egy természetes képződmény, melynek vattapálcával történő eltávolítása során mikrosérüléseket okozhatunk, így elősegítve a kórokozók mélybejutását. A fültisztítópálca nem steril, a különösen érzékeny hallójáratba kórokozókat juttatunk vele. A fül folytonos "túltisztítása" a külső hallójárat idült gyulladásához vezet.

Zsírra olajat!

Furcsának tűnhet, de hallójáratunk tisztántartására, a fülzsír eltűntetésére használhatunk paraffinolajat vagy olívaolajat. A száraz és viszkető fülnek gyógyírt hoznak az említett olajak, védőréteget képeznek a hallójáratban, a beszáradt fülzsírt pedig feloldják.

Ne csepegtessen!

A fültisztításra ajánlott olajakat ne csepp formájában, hanem inkább spray formátumban juttassuk fülünkbe. A spray (pl.: kövirózsa spray) hatékonyabb a fülcseppnél, mert kevesebb olaj megy a fülbe, ezért nem okoz átmeneti hallásromlást. A fültisztító spray-hez patikákban könnyen hozzájuthatunk. Hetente egyszer-kétszer ajánlott használata.

Törölje szárazra!

Hajmosás, fürdés után fülünk törölközővel való törlése, szárítása fontos. Ha vizes füllel hideg helyre megyünk (főként télen), fülünk megfájdulhat. Ezt könnyen elkerülhetjük, ha mosakodás után a törölköző sarkával szárazra töröljük fülünket. A nedvesség mind a baktériumok, mind a gombák szaporodását segíti elő, mivel azok nedves környezetben érzik jól magukat.

A fülkagylót is tartsa tisztán!

A fül környékét, amely szabad kézzel elérhető, mindig tartsuk tisztán! Esztétikailag sem szép, ha valakinek koszos a füle. Ne csak hallójáratunkat, hanem fülkagylónkat is tisztítsuk.

Ezt tegye a bedugult fül ellen

Ha nátha okozta fülkürthurut alakul ki füldugulással, orrfújásnál, nyelésnél recsegéssel, akkor érdemes inhalálni! Ez megnyugtatja az orrnyálkahártyát, oldja a váladékot, felszabadítja a fülkürtszájadékot az orrgaratban.

Sokáig nem enyhülő hallásproblémákkal, fülbántalmakkal forduljunk szakemberhez! Bár legtöbbször a házi gyógymódok is elegendőek a fülproblémák megoldására, ám súlyosabb esetben ne kísérletezzünk, bízzuk fülünk egészségét szakemberre!

Összegezve

  • A fültisztításnak megvannak az alapszabályai, és vannak olyan módszerek, amiket jobb, ha örökre elfelejt!
  • A fülpiszkáló használatát a füll-orr-gégészek nem ajánlják.
  • A fültisztító gátolja a hámsejtvándorlást, ezért fülzsírdugó alakulhat ki a hallójáratban.
  • A fültisztítópálca nem steril, a különösen érzékeny hallójáratba kórokozókat juttatunk vele.
  • Hallójáratunk tisztántartására, a fülzsír eltűntetésére használhatunk paraffinolajat vagy olívaolajat.

Olvasta már?

Füldugulás - ebben az esetben forduljon vele orvoshoz
Ez is érdekelheti

Füldugulás - ebben az esetben forduljon vele orvoshoz

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fültisztítás # fültisztító spray # hallás # fül

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés