A fülzúgás új kezelési módszere!
Egy kutatócsoport (Maastricht, Leuven, Bristol és Cambridge) a "The Lancet" nagymúltú orvosi szaklap hasábjain számolt be az új kezelési módszerről. A fülzúgás, fülcsengés (orv.: tinnitus) olyan belső, igen zavaró hanghallás, amelynek nincsen (igazolható) külső forrása. A lakosság kb. 15%-a szenved ettől a roppantul kimerítő problémától, különböző mértékben melyet egyéb tünetek is kísérnek, pl. alvászavar, szorongás, extrém szintű fáradtságérzés.
A "betegség" annyira zavaró lehet, hogy a mindennapos életmenetet is súlyosan érinti, sajnos pillanatnyilag hatékony terápiával még nem rendelkezünk a fülzúgás ellen. A Rilana Cima és kollégái vezette kutatás azt igazolja, hogy a kgnitív viselkedésterápia javíthat a fülzúgásos betegek mindennapjain.
A vizsgálat az Adelante Audiology & Communication intézetben zajlott , 492 felnőtt, fülzúgásos betegen, 12 hónapig. Újtípusú vizsgálati protokollt alkalmaztak, a Hollandiában bevált standard terápiás módszerrel összevetve. A terápia lényege tehát a kognitív viselkedésterápia alkalmazása volt, pszichológiai és audiológia elemek kombinációja révén. A terápia célzottan irányult a tinnitust környező negatív gondolatokra, érzésekre, a tünetekre (expozíciós technikával), valamint mozgási- és relaxációs, ill. éberséggel kapcsolatos gyakorlatok végzésére.
Ehhez járult még az ún. (TRT = tinnitus átképző kezelés), amely a problémát a hangérzékelés szintjén vizsgálja. A kezelő csoportban részt vevő szakemberek: audiológusok, pszichológusok, beszéd- és mozgásterapeuták, fizioterápiás szakemberek, szociális munkások voltak. A projektet a Netherlands Organisation for Health Research and Development (ZonMW) támogatta, és Johan Vlaeyen professzor vezette (KU Leuven and Maastricht University, viselkedéstudományi tanszékek).
Az eredmények igazolták, hogy a fenti terápiás beavatkozás hatásosabb a tinnitus korábban alkalmazott kezelési módszereinél. A fülzúgásos beteg általános állapota javult, tünetei és a mindennpai életvitelt érintő problémái mérséklődtek. Ezen felül az új kezelési módszer révén javult a kedélyállapot, a negatív beállítódás, és a fülzúgás okozta félelemérzés is. Úgy tűnik, hogy a betegség mérsékeltebb és súlyosabb formáiban is hatásos lehet. A kutatók javasolják, hogy kezdődjön meg e kezelési módszer széleskörű alkalmazása.
forrás: sciencedaily.com