Ezeket látta már?

Figyelmeztet az orvos - csak óvatosan a vény nélküli, nátha elleni készítményekkel!

orrvérzés, orrfolyás, nátha, orrdugulás, ellen, sípol, zúg, fáj

Náthás panaszok és kellemetlen mellékhatások - ezeket kell tudni a recept nélküli készítményekről.

Ha első körben recept nélküli készítményekkel kezeli náthás tüneteit, fontos tudni, hogy ezeket sem szedheti tetszőleges dózisban.

Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa arra figyelmeztet, hogy a betegtájékoztatóban leírtaktól eltérően használva, a készítmények kellemetlen mellékhatásokat is okozhatnak.

Túl sokat és kevés folyadékkal szedünk gyógyszereket

Mivel a bennük lévő hatóanyagok jól enyhítik a náthás tüneteket, fejfájást, rossz közérzetet, ezért sokan hajlamosak akár tea helyett is forró italporokat fogyasztani - az előírt napi mennyiségen és használati időn túl - akár egy hétig is, vagy amíg el nem fogy. Sokan arra sem ügyelnek, hogy elegendő folyadékot fogyasszanak a készítmények mellé.

Kellemetlen következmények

Az előírást figyelmen kívül hagyó gyógyszerszedés következményei erősödő fülzúgás, száj- és bőrszárazság, állandósult orrdugulás vagy ismétlődő orrvérzések lehetnek. Amikor aztán a beteg a felsorolt panaszok miatt orvoshoz fordul, a kikérdezése alapján kiderül, hogy nemrég átesett egy kisebb légúti betegségen, amit recept nélküli készítményekkel kúrált, így nála már nem is az alapbetegséget, hanem a nem megfelelően szedett recept nélküli készítmények szövődményeit kell kezelni.

Adjunk magunknak 3-4 napot a lábadozásra!

Senkit sem akarunk arra biztatni, hogy az első náthás tünetek megjelenése után azonnal vizsgáltassa ki magát. Mindenképp érdemes első körben ágynyugalommal, bőséges folyadék fogyasztással, fej- és torokfájás esetén fájdalomcsillapító hatóanyagú készítmények szedésével megpróbálni javulást elérni. Az orrjáratok szellőzését is fenn kell tartani, mivel egy bedugult, náthás orr komolyabb szövődményeket (arcüreggyulladást, középfülgyulladást) is okozhat. A betegtájékoztatóban leírtak szerint használva, a nyálkahártya duzzanatát csökkentő, lohasztó orrcseppek tehát hasznosak ebben az időszakban.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Dr. Fülöp Györgyi azt tanácsolja, hogy ha a tüneteink ennek ellenére sem javulnak 3-4 napon belül, akkor ne hagyatkozzunk a továbbiakban csak a recept nélküli készítményekre, hanem mindenképp forduljunk orvoshoz, aki személyre szabott kezelést fog javasolni, amivel a szövődmények is elkerülhetők.

Összegezve

  • Fontos tudni, hogy a recept nélküli készítmények sem szedhetők tetszőleges dózisban.
  • Először érdemes ágynyugalommal, bőséges folyadék fogyasztással és fájdalomcsillapító készítmények szedésével javulást elérni.
  • A bedugult, náthás orr komolyabb szövődményeket okozhat, ezért fontos az orrjáratok szellőzését folyamatosan biztosítani.
  • Ha a tüneteink 3-4 napon belül nem javulnak, mindenképp forduljunk orvoshoz.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Megfázás és nátha ellen ezek a gyógynövények válhatnak be

Megfázás és nátha ellen ezek a gyógynövények válhatnak be

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

orrdugulás

Forrás: Fül-orr-gégeközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához