Rosszabb szájhigiénia - nagyobb kockázat a szívbetegségre?
A fogmosás elmulasztása szívbetegséget okozhat? A napi kétszeri fogmosás elmulasztása számottevően növeli szívbetegség kialakulásának veszélyét - állítják egy brit tanulmány szerzői.
A University College London felmérése 11 ezer felnőtt emberre terjedt ki és nyolc éven át folyt. A végeredmény: akik kevésbé gyakran mostak fogtak, 70 százalékkal nagyobb eséllyel lettek szívbetegek, mint azok, akik reggel és este megtették.
A kutatók mindazonáltal hangsúlyozták, hogy összességében a szájtisztaság elhanyagolása és a szívbetegségek közötti összefüggés meglehetősen laza.
Ami a lehetséges okot illeti: az orvosok szerint a fogíny és a száj gyulladásai lehetnek összefüggésben az érelzáródások kialakulásával.
A fogmosás és a szívbajok összefüggéséről ez az első tanulmány, a fogínybetegségek és a szív állapotának kapcsolatáról már születtek korábban is felmérések, és összefüggést találtak készítőik - jegyezte meg a Daily Telegraph című brit lap.
(Kommentár: szívbetegségek és bakteriális fertőzés - lehet-e kapcsolat? Mintegy tíz évvel ezelőtt a kutatók több vizsgálatot indítottak annak felderítésére, igazolására, hogy a Chlamydia pneumoniae baktérium jelenléte esetleg hozzájárulhat a szív-érrendszeri betegségek, egészen konkrétan a szívinfarktus kockázatának növekedéséhez. Számos állatkísérletes modellen, valamint ún. visszatekintő (retrospektív) klinikai vizsgálatokban nézték, hogy fellelhető-e oki összefüggés, az eredmények azonban nem voltak egyértelműek, így ez jelenleg sem tisztázott. Érdekes módon az orvoslásban sokszor felmerül hasonló helyzet, pl. a gyomor- és nyombélfekély kialakulásában, fenntartásában egyértelműen igazolódott a Helicobacter pylori nevű baktérium oki szerepe a savtúltengés mellett. A szerk., Dr. Székely G.)