Szájszaggal küzd? Ezen betegségek lehetnek a felelősek érte
A kellemetlen szájszag, vagyis a halitózis az egyik legkínosabb tünetek egyike, mely szélsőséges esetben szorongást, súlyos önértékelési zavarokat is kiválthat. Esetenként pedig a szájszag komoly betegségekre is utalhat.
Mitől lesz szájszagunk?
A szájszag kialakulása a legtöbb ember számára bizonyos ételekhez, például a hagymához, fokhagymához, halhoz kötődik, de valójában minden ember szájában végbemennek olyan biokémiai folyamatok, melyek kellemetlen szagokat okozhatnak.
Ez az étrendtől független, de bizonyos élelmiszerek felerősíthetik a szagokat, de a dohányzás és az alkoholfogyasztás is fokozhatja a rossz leheletet.
A szájszag valódi oka a nyelven, az ínyen található úgynevezett biofilm, mely tulajdonképpen különböző mikrobák, baktériumok "csoportja", mely bevonja a nyelvünket, ínyünket. Ezen mikrobák lebontják a szájba kerülő ételek maradványait, az elhalt sejteket, az orrjáratokból a nyelvre kerülő váladékot, először különböző proteinekre, majd azokat aminosavakra és kellemetlen szagú vegyületekre.
A legtöbb ilyen mikroba a nyelv hátsó részén található, de az elhanyagolt, lyukas fogakban vagy az ínybetegségek következtében kialakuló résekben, a rosszul beállított műfogsor alatt nagyobb mennyiségű ételmaradék tapadhat meg, és itt is elszaporodhatnak a mikrobák.
Mi okozza a reggeli rossz leheletet?
A nyálunk nagy szerepet játszik a száj belső részének egészségének fenntartásában, "átöblíti" a szánkat és megakadályozza, hogy a mikrobák elszaporodjanak. Minden olyan esetben, mely a nyálmennyiség csökkenésével, a száj kiszáradásával jár együtt, a kellemetlen szájszag fokozott jelentkezésével kell számolni.
Például ez a folyamat okozza a reggeli rossz leheletet, de ezért fordulhat elő, hogy azoknak is kellemetlen a lehelete, akik szájon át lélegeznek (pl. egy orrdugulással járó betegség következtében).
Honnan ered a szájszag?
A szájszag az esetek legnagyobb részében, mintegy 85-90 százalékában valóban a szájból ered: a kellemetlen szagokat okozó baktériumok nemcsak a nyelven tapadhatnak meg, hanem a fogak között, a nem megfelelő fogpótlásoknál vagy műfogsornál. A szájban kialakuló fertőzések, sebek is hozzájárulhatnak a szájszaghoz.
Természetesen, az életmódunk is befolyásolhatja a szájszagunkat: az alkohol és a dohányzás mellett bizonyos gyógyszerek miatt lehet kellemetlenebb a leheletünk, mert ezek mellékhatásai között a szájszárazság is szerepelhet.
Előfordulhat, hogy az emésztőrendszer vagy a felső légutak egyéb részei, pontosabban azok betegségei okozzák a kellemetlen szagokat. Ezek közé tartozhat például a refluxbetegség vagy a krónikus mandulagyulladás. Szerencsére ritkán, de megtörténhet az is, hogy a szájszag olyan rendkívül súlyos, akár életveszélyes állapotok kísérője, mint a ketoacidózis vagy a májelégtelenség.
A legtöbb esetben a szájszagot könnyű megszüntetni: figyeljünk oda a megfelelő szájhigiéniára, rendszeresen járjunk fogorvosi ellenőrzésre, és kezeljük ki az esetleges fog- és ínybetegségeket. Ha azt tapasztaljuk, hogy egy új gyógyszer szedése után egyre kellemetlenebb a leheletünk, beszéljünk az orvosunkkal az esetleges gyógyszerváltásról. Ha pedig a kellemetlen lehelet mellé egyéb tünetek is társulnak, érdemes megfontolni egy alapos kivizsgálást.
Mit lehet tenni a rossz szájszag ellen? 9 lépés a rossz lehelet ellen
- Fogmosás, fogtisztítás.
- A szájöblítés is hasznos.
- A nyelv megtisztításával sok baktériumtól lehet megszabadulni.
- Kerülje az olyan élelmiszereket, amelyektől savanyú a lehelet.
- A dohányzársól le kell szokni.
- A rágógumi komoly fegyver a baktériumok ellen.
- Nem csak a fog-, hanem a fogínyápolás is elengedhetetlen
- A fogorvost érdemes rendszeresen látogatni
- Nedvesítse meg a száját!
Összegzés
- A szájszag valódi oka a nyelven és az ínyen található biofilm, mely mikrobákat tartalmaz.
- Az alacsony nyáltermelés és az orrdugulás is befolyásolhatja a kellemetlen leheletet.
- A szájszag gyakran az elhanyagolt szájhigiénia miatt alakul ki, de komolyabb betegségekre, például refluxra vagy mandulagyulladásra is utalhat
- A megfelelő szájhigiénia, a rendszeres fogorvosi ellenőrzés és az életmódváltás segíthet a kellemetlen lehelet ellen.
Olvasta már?
- Égő száj szindróma: diabéteszt és refluxot is jelezhet
- Mit üzen a nyelvünk?
- Piros kiütések és torokfájás: ezek a skarlát jelei
- Égő nyelvérzést pajzsmirigyzavar is okozhat
- Nyálmirigyrák: ez az egyik figyelmeztető tünete
- Szájszárazság: kiváltó okai, kialakulása, tünetei és kezelése
- Vashiány - kevésbé ismert tünetekre is figyelmeztet a szakorvos
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Szájpenész: oka, tünetei, kialakulása és kezelése