Rágó és fogfehérítés
Egy új tanulmány azt mutatta ki, hogy a fogfehérítés után elrágott cukormentes rágógumi csökkentheti a beavatkozás után jelentkező fogérzékenység mértékét.
A tanulmány két szerzője: Brian Tang, aki Mountain View-ban üzemeltet magánrendelőt, illetve Brian Millar, a King’s College London fogorvosi karának professzora meg akarta határozni, hogy a kazein-foszfopeptideket és amorf kalcium-foszfátot (CPP-ACP) tartalmazó cukormentes rágógumik csökkentik-e a fogfehérítés után tapasztalható érzékenység előfordulását, időtartamát és erősségét.
Gazdaságos kezelés
Dr. Tang és munkatársa 88 olyan beteget vizsgált, akik egyszeri fogfehérítést kértek 15 százalékos hidrogén-peroxiddal, melyet egyórás fénykezelés egészített ki. A beavatkozást követően a résztvevőket véletlenszerűen három csoportba osztották. Az A csoport cukormentes, CPP-ACP-vel dúsított rágógumit kapott. A B-csoport nem kapott semmilyen kezelést az ínyérzékenységre, a C csoport pedig csak közönséges cukormentes rágógumit. A betegek 24 óra elteltével visszatértek a rendelőbe, és kitöltöttek egy kérdőívet a fogérzékenység jelentkezésével, időtartamával és erősségével kapcsolatban. A következő eredmények születtek:
- A résztvevők nagy többsége (85,2 százalék) érzékenységet tapasztalt a fogfehérítést követően.
- A kellemetlenség viszonylag rövid idejűnek bizonyult. 0-12 óra időtartamig tartott, az átlag 4,9 óráig érezte.
- Az érzékenység mértéke jelentősen nagyobb volt azoknál, akik nem kaptak semmilyen szert, azokhoz képest, akik rágógumizhattak.
- A B csoport és a másik két csoport közti különbség statisztikailag szignifikánsnak bizonyult. - Az A és C csoport között nem tapasztaltak hasonlót.
Dr. Tang és Millar többféle elméletet is felállított, ami magyarázhatja, hogy miért érzett kevesebb fájdalmat a két rágógumis csoport. Az érzékenység csökkenése lehetett placebo hatás is. Esetleg a rágás maga valódi terápiaként szolgált ezen felül. "A fájdalomérzet erőteljes pszichológiai aspektusa miatt a nemgyógyszeres fájdalomcsillapítás kiegészítő alkalmazása időnként hatásos lehet." – írták a szerzők.
A rágás serkenti a nyálképződést is, ami cserébe csökkenti az érzékenységet is. "Ez a tanulmány azt sejteti, hogy a cukormentes rágógumi használata (akár CPP-ACP-vel, akár anélkül) mérsékelheti a fogfehérítés utáni érzékenységet." – állapították meg a szerzők. "Azt azonban nem sikerült megállapítani, hogy a CPP-ACP további előnyökkel is bír-e."
Dr. Tanget meglepte, hogy a hatóanyaggal átitatott rágógumi nem hatott jobban, mint a hagyományos cukormentes rágógumi. Feltételezése szerint a CPP-ACP talán a kalcium és foszfátionok gyorsan kötik meg a fehérjéket, és így biztosítják az érzéstelenítő hatást. A másik ok lehet, hogy a vegyület igen kis koncentrációban található csak meg a termékekben.