Ezeket látta már?

Mindent a fehér fogakért!

Betegségek
2010. május 23. 13:26
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Elsárgulhat a fog a fogkrémtől? Szinte már fejből fújjuk a fogkrémreklámokat, mégsem lehetünk biztosak abban: ezek a leghatékonyabbak a megelőzésben.

A korral sajnos együtt jár, hogy egykori ragyogó mosolyunkért is jobban meg kell küzdenünk. Mielőtt egy hatalmas sóhajjal a műfogsor-készítés mellett döntenénk, érdemes átgondolni, mit tehetünk a meglevő fogainkért.

Fogérzékenységi panaszok már húszas éveinkben is jelentkezhetnek, ám amikor idősebbek leszünk, a megváltozó csontanyagcsere miatt más lesz a fog szövetének és zománcának szerkezete, ezzel az ellenálló-képessége is. A fogíny könnyebben lesz fogékony gyulladásokra, fertőzésekre, fogíny-betegségek alakulhatnak ki - utóbbiakhoz azonban a helytelen ápolás is hozzájárul!

Ha a fog beteg, jön az ínybetegség is, ez pedig magával hozza a fogromlást: ezeket az egymást kiváltó és erősítő folyamatokat mindkét oldalról meg kell állítani, de jobb megelőzni. Ha ugyanis nem foglalkozunk vele, az elhanyagolt fogsornál fogínyvérzés- és sorvadás jöhet elő, a végeredmény pedig a fogak kihullása.

Speciális fogkrém

A fogérzékenységet akár a nem megfelelő szájhigiénia is okozhatja, vagy a helytelen fogmosási technika. Az érzékenység különösen akkor jön elő, ha a fogon zománchiány van, a zománc vékonyra kopott és az íny feljebb húzódik.

Segíthet az apró pórusok betömködése. Ha fogorvosunk szerint a fogzománc ép, vagyis a dentin-csatornák nyitottságát nem szuvasodás okozza, használjunk speciális fogkrémet. Az ideális fogkrémben stroncium-klorid van, mely elzárja a pici nyílásokat, a fájdalmas ingereket pedig visszatartja a fémsókkal való újbóli telítés segítségével. Legyen benne kálium-klorid és kálim-nitrát, ezek az idegen védőréteget képeznek a fog belsejében - megakadályozva a fájdalomérzetet okozó nátrium- és kálium-ionáramlást.

Célszerű olyan fogrém használata, amely fokozottan véd a szuvasodás ellen, a lepedéket alaposan távolítsa el, de az érzékeny dentint kímélje. A megfelelő fogkrémnek egy hónapon belül el kell mulasztania a kellemetlen érzést. Ha mégsem, forduljunk a fogászunkhoz.

Nem mindegy, mennyi a fluorid!

A fog külső zománckérgét a fluoridok keményítik meg. Gátolják a baktériumok elszaporodását is. De mégis, mennyi az optimális fluoridtartalom a fogkrémekben?

Egy új tanulmány szerint, melyet az angliai Manchester School of Dentistry munkatársai végeztek, a 6 évesnél idősebb gyerekek fogait a legalább 1000 ppm - 1000 milligramm egy kilogramm fogrémben - fluoridtartalmú fogkrém védi hatékonyan a szuvasodás ellen. Ha a fluoridtartalom 1000 ppm alatt van, jelentősen csökken a fogkrém megelőző hatékonysága: egy 440 és 550 ppm közti fluoridtartalmú fogkrém olyan, mint ha nem is lenne benne fluorid.

Az a fogkrém viszont, mely 1000 ppm-nél jóval több fluoridot tartalmaz, a dentális fluorózis kockázatát növeli: ha túladagolás történik, elszíneződhet a fogzománc, akár barna is lehet, főként az 5-6 éves gyerekeknél. Felnőtteknél az 1500 ppm az optimális fluoridtartalom.

Óvatosan a fogfehérítővel

Nem sok különbség van a fehérítő és nem fehérítő fogkrémek összetétele között, ám az nem mindegy, milyen abráziós értékű a fogpaszta - vagyis milyen a fogkrémben lévő dörzsanyag. Ha az íny egészséges, a fognyak fedett, jó a közepes abráziós értékű fogkrém, de a szabadon álló fognyak és a nem egészséges íny esetén csak alacsony abráziós értékű fogkrémek megfelelőek. Ezek ugyanis megfelelően eltávolítják el a lerakódásokat, de nem csiszolják a zománcot és nem lesz tőlük vékonyabb.

Az eredeti cikk itt olvasható:

Szerző: Adrina

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# életmód # fogászati betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés