Ezeket tudhatják meg rólunk a fogorvosok azzal, hogy belenéznek a szánkba
Nem csupán a fogszuvasodás mértékét és az íny egészségét képesek felmérni a vizsgálatok során.
Amennyiben beülünk a fogorvosi székbe, nagy valószínűséggel úgy gondoljuk, hogy az orvos csakis fogászati problémáinkkal szembesülhet, amikor belepillant a szánkba. Pedig az igazság az, hogy az általános egészségi állapotunkról és a szoksainkról is sokat megtudhat ezzel.
Dr. Kami Hoss, a HuffPost-nak elmondta, hogy "valójában több mint 100 szisztémás állapotnak és számos gyógyszernek lehetnek orális megnyilvánulásai". Ezt azt is jelenti, hogy gyakran még a súlyosbodásuk előtt diagnosztizálni lehet bizonyos betegségeket.
De hogy pontosan miket is tudhat meg Önről a fogorvosa?
Használ-e rendszeresen fogselymet
Sokan teszik azt, hogy csupán a fogorvos látogatása előtt fordítanak nagyobb figyelmet a fog-és szájápolásra, és csakis ekkor használnak fogselymet. Ezt persze az orvosok rögtön kiszúrják, mivel ekkor az íny vörösnek, gyulladtnak tűnik, sőt, még vérezhet is.
Milyen az étrendje
Bizonyára nem mondunk újat azzal, hogy az ételek és az italok nagyban befolyásolják a fogak állapotát.
A cukorban bővelkedő étkezés például a fogak szuvasodását okozhatja, míg a savas ételek és italok (például a citrusfélék) a zománc erózióját generálhatják. Ráadásul mindkettő nagyban hozzájárulhat az ínybetegségek fellépéséhez.
- Ha Ön nagy tea- vagy kávéivó, úgy nagy valószínűséggel sötét foltok is vannak a fogain – mondta Dr. Erin Fraundorf fogszabályzó orvos és a BOCA Orthodontic + Whitening Studio alapítója.
Ha cukorbetegséggel küzd
A cukorbetegség igen alattomos betegség, mivel kezdetben nem okoz figyelemfelhívó tüneteket. Ám a fogorvosokban felmerülhet a gyanú, akár már akkor, amikor Ön még csak nem is tud a diabéteszről. A cukorbetegeknek ugyanis gyakran gyulladt és érzékeny az ínyük, nem beszélve a jellegzetes „gyümölcsös” leheletről, melyet maga az érintett, nem feltétlen érez. Ez a lehelet a ketoacidózis (DKA) nevű súlyos állapotra is felhívhatja a figyelmet. Az aceton ugyanis az egyik ketontest, mely a leheletben is érződik (az aceton illata gyümölcsös).
Ha rágja a körmét vagy ha szopogatta a hüvelykujját
- Az orvos anélkül, hogy a körmére pillantana, képes lehet észrevenni azt, ha rágja a körmeit, vagy, ha harapdál tárgyakat, pl. kupakokat - mondta Fraundorf, megjegyezve, hogy a fogakra nehezedő terhelés repedést és egyéb kopást is okozhat rajtuk.
Sőt, a fogorvosok még azt is meg tudják mondani, hogy szopta-e a hüvelykujját gyerekként és meddig.
- A hüvelykujj szopása nemcsak a páciens fogait, hanem az állkapcsát is jelentősen megváltoztathatja – mondta Fraundorf. Ekkor megfigyelhető például a felső felső metszőfogak kiállása (akár réssel), az alsó metszőfogak hátrahúzódása és torlódása, keskeny felső állkapocs, illetve elülső nyitott harapás is.
Hogy jobb- vagy balkezes
A fogorvosok gyakran meg tudják állapítani azt, hogy a páciens jobb-vagy balkezes (vagy legalábbis azt, hogy melyik kezével fogja a fogkefét). A jobbkezesek ugyanis általában nem, vagy csak kevéssé mossák meg a jobb felső fogaikat (a balkezesek pedig fordítva). Így ott az íny kissé vörösebb és puffadtabb, valamint több lepedék is megfigyelhető itt.
Ha étkezési zavarral küzd
A fogorvosok gyakran észreveszik azt, ha a páciens étkezési zavarral küzd. Nemcsak a vitaminok és az ásványi anyagok hiányának következményeit láthatják, de azt is, hogy hánytatja-e magát az illető. A bulimiában szenvedő betegeknél ugyanis jellemző a zománc eróziója.
- Szinte kizárólag a fogak nyelv felőli oldalán látunk eróziót a szájüregbe feljutó gyomorsav miatt.
Ha gyomor-és bélrendszeri problémái vannak
Bizony, a bélrendszer állapotáról is sok mindent megtudnak a fogorvosok. A rossz lehelet például GERD-re, refluxra utalhat, melynek során a gyomorsav károsíthatja a fogakat és a lágy szöveteket. Emellett a Crohn-betegség az íny duzzanatát és a száj fekélyét is okozhatja, még mielőtt bármilyen más panasza lenne a betegnek.
Ha vese-, máj- vagy csontproblémákkal küzd
A halszagú lehelet, illetve a szájszárazság vese-és májproblémákat jelezhet.
Emellett a röntgen vizsgálat során láthatóvá válik a csontritkulás miatti csontvesztés is. Ezek a panaszok gyakran már a betegségek diagnosztizálása előtt fellépnek.
Összegezve
- A fogorvosok az általános egészségi állapotunkról is sokat megtudhatnak.
- Az ételek és italok nagyban befolyásolják a fogaink állapotát.
- A fogorvosok fel tudják ismerni a cukorbetegséget még akkor is, ha nincsenek súlyos tünetek.
- A fogorvosok az étkezési zavarokat és más betegségeket is felismerhetnek a fogak és az íny állapotából.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!