Ezeket látta már?

Mitől olyan veszélyesek az otthoni fogfehérítők?

Betegségek
2024. április 09. 14:04
fogfehérítés otthon veszély

Mi lehet a hóferhér, csillogó fogak titka? Valóban nagy károsodást okozhatnak az otthoni fogfehérítők?

Manapság egyre inkább előtérbe kerülnek a fogfehérítési technikák is, melyekkel a fogak színe világosítható. Ahhoz, hogy a fogfehérítés hatásait megérthessük, tisztában kell lennünk a fogszín kialakulásával. A fogak színéért elsősorban a dentin, kisebb részben pedig a transzparensebb és világosabb zománc a felelős. Az elszíneződést nagyméretű szerves molekulák hozzák létre, melyek a fog szöveteiben, illetve a fog külső felületén alakulhatnak ki. Megkülönböztetünk külső és belső elszíneződést. A belső elszíneződés létre jöhet a fog előtörése előtt vagy után.

Előtörés előtti elszíneződés oka lehet

Bizonyos antibiotikumok (tetraciklin), túlzott fluor bevitel, a fogak szerkezetét érintő fejlődési rendellenességek, valamint a fogcsíra traumás károsodása.

Előtörés utáni elszíneződések

A fogbél elhalása, egyes tömőanyagok, gyökér felszívódás vagy öregedés következtében jöhetnek létre. A fogak külső elszíneződése függ az életviteltől, elsősorban a kávé, tea és a vörösborfogyasztás, valamint a dohányzás, pipázás következményeként jöhet létre.

Napjainkban a hidrogén-peroxid az általánosan elterjedt fehérítésre használt vegyület, amelyből szabad gyökök keletkeznek, melyek a fog szöveteibe bejutva az elszíneződést okozó szerves molekulákat képesek kisebb egységekre bontani, oxidálni, megváltoztatva ezzel a fog színét.

Élő és gyökérkezelt fog

A fogfehérítési technikákon belül el kell különíteni az élő és a gyökérkezelt fogakon alkalmazott módszereket.

Élő fogak kezelésében a legelterjedtebb módszerek közé tartozik a rendelői fehérítés, az otthoni, illetve éjszakai, valamint a boltban megvásárolható fehérítőkészítmények használata. A rendelői fehérítésnek a legrövidebb az időtartama, akár egy kezelés is elegendő lehet, folyamatos orvosi kontroll mellett zajlik, azonban ebben az esetben a legmagasabb a peroxid koncentrációja (35–40 százalék). A kezelés kiegészíthető külső fényforrás alkalmazásával is, mellyel még rövidebb időn belül érhető el ugyanaz a fehérítő hatás. Az otthoni vagy éjszakai technika esetén a készítmények hidrogén-peroxid tartalma lényegesen alacsonyabb (3-8 százalék), emiatt a kezelés időtartama hosszabb (2-6 hét).

A boltban megvásárolható készítmények egyetlen előnye az alacsony ár, azonban az orvosi felügyelet hiánya, valamint a megkérdőjelezhető eredményességük miatt nem javasolt a használatuk. Bizonyították, hogy az előbbi két módszer eredményes a különböző elszíneződések kezelésében.

Mellékhatások

A mellékhatások lehetnek szubjektívek, például a kezelés alatt, illetve azt követően jelentkező fogérzékenység, illetve nyálkahártya irritáció. Ezek a helyes alkalmazás mellett általában enyhék, átmenetiek. Az objektív mellékhatások tekintetében a szakma álláspontja nem teljesen egységes. Vannak olyan beszámolók, amelyek szerint nincs semmiféle hatása a fehérítésnek a fogzománc szerkezetére.

Ezzel szemben számos kutatási eredmény azt mutatta, hogy a fehérítőszerek létrehoznak bizonyos változást a fogzománcban. Azonban azt, hogy ez kémiai értelemben milyen változás, nem ismerjük pontosan. A szerkezeti változások kezelésében, megelőzésében eredményesnek látszanak a magas kalcium- és foszfáttartalmú készítmények. Saját vizsgálataink során ezek alkalmazása esetében a változások teljesen visszafordíthatóak voltak kéthetes otthoni fogfehérítés után.

Bízzuk szakemberre!

A zománc károsodása, az íny irritációja, az érzékenység kialakulása, a fogak roncsolódása, a gyulladások létrejötte könnyen megelőzhető, ha a fogak fehérítését hozzáértő szakemberre bízzuk. A fehérítés megkezdése előtt mindenképpen érdemes felkeresni egy fogorvost, hisz az alapos tisztítás, a fogkő eltávolítása – azaz a mindenre kiterjedő dentálhigiéniai kezelés elengedhetetlen a fehérítés sikerének érdekében. A fogszuvasodást és egyéb problémákat is kezelnie kell a szakembernek, sőt a specialisták arra is felhívják ilyenkor a figyelmet, hogy a fehérítő eljárások csak az eredeti fogakon hatékonyak, a tömések és pótlások anyagába a fehérítő nem képes behatolni, illetve a gyökérkezelt fogak esetében a belsőleges fehérítést kell alkalmazni.

A lézeres fogfehérítés nemcsak a fogak biztonsága és a hatékonyság miatt jobb választás a fentebb említett kezelésekkel szemben, hanem segít, hogy a fogak egészségesebbé, kevésbé érzékennyé váljanak, mindezt úgy, hogy védi az ínyt is. A kezelés teljes mértékben fájdalommentes és orvosi alapokon nyugszik, így teljes mértékben biztonságban érezhetjük magunkat. Válasszuk a szakszerű, fogorvos által végzett eljárást és növeljük önbizalmunkat egyszerűen!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ilyen következményekkel járhat, ha rosszul mosunk fogat



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum
# egészség # fogorvos # fogfehérítés # fogfehérítés otthon

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés