Ezeket látta már?

Éjszakai szájszárazság: nem csak a dehidratáció okozhatja, hiszen van, hogy betegséget jelez

éjszakai szájszárazság ennyi minden okozhatja

Nem szabad félvállról venni a panaszt, hiszen komoly betegséget is jelezhet.

Lehet, hogy nem tűnik nagy bajnak, hogy éjszaka egy kicsit kiszárad a szája, de mielőtt teljesen legyintene rá, gondolja át, hogy a nyál megfelelő mennyiségének hiánya milyen hatással lehet a szájüreg egészségére és az életminőségére. Bár csupán bosszantónak tűnik, ám nem csak jelentős károkat okozhat a szájszárazság a fogakban, de komoly betegségre is utalhat, így érdemes orvoshoz fordulni, ha rendszeresen jelentkezik a panasz!

Mi az a szájszárazság?

A szájszárazság -más néven xerostomia-, olyan egészségügyi állapot, amely a száj nyálmirigyeit érinti. Az emberek körülbelül 22%-a tapasztalja a problémát. Ez az állapot átfedésben van az ún. hyposalivációval, vagyis azzal, amikor az ember nyálmirigyei túl kevés nyálat termelnek. A szájszárazság és az elégtelen nyáltermelődés közötti fő különbség az, hogy az utóbbi mérhető, míg az előbbi inkább az egyén tapasztalása.

A panasz gyakran valamilyen problémát jelez, ezért fontos, hogy megtudja, mi is áll a hátterében!

Miért fontos a megfelelő mennyiségű nyál?

A nyál jelentős szerepet játszik a száj egészségében. Segíti az étel megemésztését, valamint megakadályozza a baktériumok elszaporodását a szájüregben. Alapesetben naponta átlagosan 1,5 liter nyálat állítunk elő, ám a nyálelválasztást több dolog is befolyásolhatja, pl. gyógyszerek, de akár krónikus betegségek is.

Ha gyakran kiszárad a szája, úgy megnő a fogszuvasodás, az ínybetegségek és különböző szájüregi fertőzések esélye. Negatív hatást gyakorolhat továbbá a beszédre, a rágásra, az ízérzékelésre és a nyelésre is, nem beszélve a rossz leheletről!

Az éjszakai szájszárazság leggyakoribb tünetei

  • száraz és/vagy repedezett ajkak
  • felébred, mert úgy érzi, hogy a szárazság miatt nem tud levegőt venni a száján keresztül.
  • rossz lehelet
  • reggeli ragacsos nyálfelhalmozódás
  • gyakran ébredj fel vizet inni.
  • reggeli torokfájás
  • ajkakon lévő sebek, repedések

Mik okozhatnak éjszakai szájszárazságot?

Éjszakai szájszárazságot rengeteg minden okozhat: ezek közt lehetnek banális, de akár súlyosabb okok is. Éppen ezért érdemes utánajárni a problémának, ha rendszeresen előfordul a panasz. Lássuk, mik a leggyakoribb okok, melyek okozhatják a problémát!

Gyógyszerek

Nagyon sok gyógyszer mellékhatása a szájszárazság, mivel több készítmény is megzavarhatja a nyáltermelést. A probléma felléphet nappal és éjszaka is. Az American Dental Association becslése szerint több mint 500 féle gyógyszer járulhat hozzá a panaszhoz (pl. antihisztaminok, diuretikumok, antidepresszánso, nyugtatók, glaukóma gyógyszerek stb). Ha egynél több készítményt szed, az még inkább növeli a szájszárazság kockázatát.

Dehidratáció

Ez az egyik legnyilvánvalóbb ok. Ha nappal nem fogyaszt elegendő mennyiségű folyadékot, úgy ne csodálkozzon, hogy éjszaka szinte teljesen kiszárad a szája. Amennyiben ez áll a panasz mögött, úgy reggelente általában szomjasan is ébred.

Szájlégzés, alvási apnoe

Amennyiben a száján keresztül lélegzik, úgy a szájüreg nyálkahártyája igen könnyen kiszáradhat. Ezt okozhatja az orrjáratok elzáródása, orrdugulás, de akár alvási apnoe is, ami alvás közbeni, ismétlődő légzéskimaradást jelent. Obstruktív alvási apnoe (OSA) akkor fordul elő, amikor a torok hátsó részén lévő légutak beszűkülnek vagy elzáródnak alvás közben – ez horkolást okozhat, mivel a levegő nem tud normálisan áthaladni. Amikor éjszaka horkol vagy a száján keresztül lélegzik, a levegő kiszárítja a száját és a torkát, így az érintettek gyakran ébredhetnek szájszárazsággal.

Sjögren-szindróma

Az orvosok gyakran mérik a nyáltermelést és ellenőrzik a nyálmirigyek rendellenességeit a Sjögren-szindróma diagnosztizálása során, olyannyira jellegzetes ekkor a panasz. Ez az autoimmun betegség ugyanis azzal jár, hogy az immunrendszer károsítja azokat a mirigyeket, amelyek a nedvességet termelik és szabályozzák a szervezetben – köztük a nyálmirigyeket is.

Cukorbetegség

A szájszárazság a cukorbetegség gyakori tünete, sőt van, hogy a panasz a diabétesz első észrevehető tünete és ekkor fordulnak orvoshoz a betegek. A magas vércukorszint ugyanis csökkenti a nyáltermelést, ráadásul könnyebben okoz dehidratációt is. Fontos, hogy a betegek legyenek résen, hiszen a szájszárazság és a diabétesz miatti fokozott fertőzés-veszély könnyen fog-és ínyproblémákhoz vezethet!

Mit tegyen szájszárazság ellen?

  • megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszon.
  • beszélje át orvosával gyógyszereit.
  • kezelje orrdugulását.
  • alkalmazzon szájnedvesítő készítményeket/műnyálat.
  • fogyasszon minél több citromot.
  • kezeltesse alap betegségét.

Összegezve

  • Az éjszakai szájszárazság betegséget is jelezhet.
  • A szájszárazság komoly hatással lehet a szájüreg egészségére és az életminőségre.
  • Szájszárazság növeli a fogszuvasodás és ínybetegségek esélyét.
  • Több mint 500 féle gyógyszer okozhat szájszárazságot.
  • A szájszárazság a cukorbetegség gyakori tünete.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ez lehet az oka annak, ha fogászati kezelés után nyelvgyulladás lép fel

Ez lehet az oka annak, ha fogászati kezelés után nyelvgyulladás lép fel

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szájszárazság

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához