A fogaknak is rendre van szükségük...
Minden fognak szüksége van a rendre! Sokan nem mernek mosolyogni, mert nincs önbizalmuk a szabálytalan fogazatuk miatt. Hát, akkor rakjuk rendbe a dolgokat fogszabályzóval!
A fogszabályozás nemcsak fog,- íny- vagy arcesztétikai beavatkozás, hanem a rágószervi funkcióban is rendkívül fontos a fogak helyzete. A legtöbb esetben összetett problémák okozzák a fogazati eltéréseket.
Nagyon gyakran előfordul, hogy genetikai okai vannak annak, hogy a fogak nem rendezetten sorakoznak, de sajnos sokszor valószínűsíthető, hogy a nem megfelelő táplálkozási szokások miatt szabálytalan a fogsor. A rossz szokások (ujjszopás, nyelvlökéses nyelés, fogcsikorgatás) jelentősége is meghatározó bizonyos esetekben.
A fogszabályozás fajtái1. Kisgyermekkori (korai) fogszabályozás
Talán kevésbé köztudott, hogy akár már 3 éves korban is lehetséges, sőt néha szükséges is a fogszabályozás. Lehet szabályozni, dacára annak, hogy ebben a korban természetesen csak tejfogai vannak a gyermekeknek. A kezelés célja, hogy az állcsontok szabad fejlődését biztosítsa.
2. Gyermekkori fogszabályozás (fogszabályozás növekvő korban)
A gyermekkori fogszabályozás sajátossága a fejlődő, növekedésben levő környezet. Ezenfelül az, hogy a kezelések egy jelentős része olyan korban kezdődik, amikor még egyaránt vannak tejfogak és maradó fogak a szájban.
Minél korábban lehet beavatkozni, valamint a fejlődést és a fogváltást helyes irányba állítani, annál nagyobb eséllyel lehet a későbbi foghúzás veszélyét elkerülni és a stabil végeredményt biztosítani.
Ebben a korban többnyire kivehető fogszabályozó készüléket alkalmaznak. Cél az állcsontok helyes fejlődési irányának és ütemének beállítása, továbbá a fogváltás irányítása a maradó fogak fogelőtörésének befolyásolásával.
3. Felnőttkori fogszabályozás
Egyéntől függően a növekedés a 17-18 éves kor után lelassul és leáll, tehát az arc és az arccsontok növekedése sem várható. Amikor ezután végzünk fogszabályozást, felnőttkori fogszabályozásról beszélünk.
A páciensek döntését manapság lényegesen befolyásolja az, hogy a fogszabályozó készülék mennyire fog látszódni, mennyire fogja zavarni a páciens mindennapi életét. A mai modern fogszabályozás ezen igényekre igyekszik reagálni.
A fogszabályozó kezelést úgy kell elfogadni, mint egy átmeneti állapotot, életvitelt, amihez azért szokik hozzá az ember, mert tudja, hogy a kezelés végén fogai egészségesebbek és szebbek lesznek.
Az aktív fogászati kezelés ideje alatt - de azt befejezően a kontroll és helyfenntartás idejében is - rendszeres kezelésekre, ellenőrzésekre kell járni. A fogszabályozás egy összetett kezelési folyamat, melyet átgondoltan, részletes kezelési terv kialakítása után kezd a fogorvos.
A fogszabályozás minden esetben konzultációval kezdődik, melyet egy panoráma röntgenfelvétel elkészítése követ. Ezután veszi le a fogorvos a tanulmányi mintát, és számítja ki a szükséges paramétereket, valamint megtervezi a szabályozás menetét és a szükséges készüléket.
Ezután indulhat a választott kezelési forma a fogszabályozó készülék átadásával, beragasztásával. A fogszabályozás hónapokig, esetleg évekig tart. Ezen idő alatt rendszeres ellenőrzéseken kell megjelenni. Rendkívül fontos, hogy a páciens tisztában legyen azokkal az egyébként megszokható, tolerálható "kellemetlenségekkel", melyek a fogszabályozás alatt esetleg felmerülhetnek.
Az eredeti cikk itt olvasható: